Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Ks. Mateusz Buczma o wyjątkowości tegorocznych…
2020-12-24, 08:40 Autor: Joanna Matlak

Ks. Mateusz Buczma o wyjątkowości tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia

ks. Mateusz Buczma [fot. Paula Hołubowicz]
ks. Mateusz Buczma [fot. Paula Hołubowicz]
- W wielu sercach i głowach niech już ten 2020 rok się skończy, od Wigilii do końca roku jest zaledwie tydzień, to chyba to ciśnienie w tym roku może wpłynąć na to, że i te przygotowania i ten sam czas wydaje się zupełnie inny - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” ks. Mateusz Buczma, koordynator ruchów i wspólnot w diecezji opolskiej. Z naszym gościem rozmawialiśmy o wyjątkowości tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia i o tym co zrobić by pandemia nie pokrzyżowała nam ich przeżywania.
- Zawsze zdumiewa mnie statystyka, które pojawia się grudniu, kiedy mówi się ile statycznie wydaje Polak na święta… A to jednak to są niesamowite dni i godziny dla wszystkich i ten 2020 rok zmusza nas do tego by świętowanie uprościć… Mamy też restrykcje, zaleca się nam żebyśmy byli w okrojonym składzie, tylko z naszymi współmieszkańcami, a z drugiej te perypetie finansowe – mówił ks. Buczma.

- Jako ksiądz musze zadać pytanie, co jest w tym wszystkim najważniejsze czy na pewno ta warstwa zewnętrzna? – pytał ks. Buczma.

- Musimy szukać sensu tych dni i tego skąd w ogóle wzięła się ta forma, bo to niesamowite nawet w tych domach gdzie brakuje przekazu wiary ściśle związanego z praktykami religijnymi, jednak czymś niewyobrażalnym jest to, żeby tych dni nie celebrować – mówił nasz gość.
Z ks. Mateuszem Buczmą rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-12-28, godz. 08:47 Mł. asp. Dariusz Świątczak o tym, jak minął przedłużony świąteczny weekend W tym roku w czasie świąt było spokojnie na opolskich drogach. Wydarzył się jeden, niestety tragiczny w skutkach wypadek, w którym zginęło dwoje młodych… » więcej 2020-12-27, godz. 08:25 Dr Witold Potwora o prognozach na przyszły rok - Dotychczasowe prognozy są dobre i sam się trochę dziwię – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Witold Potwora, ekonomista z wyższej szkoły… » więcej 2020-12-26, godz. 08:25 Jan Burniak o tym, aby nie marnować żywności - Naszym głównym zadaniem jest to by nie marnować żywności i robimy wszystko by jej uratować jak najwięcej, badania pokazują, że jednak najwięcej marnuje… » więcej 2020-12-25, godz. 08:40 Ks. Waldemar Klinger o tym, jak pielęgnować istotę Świąt Bożego Narodzenia w tak trudnym czasie - Dziś Jezus powiedziałby nam „nie lękajcie się”, czyli dokładnie to, co papież Jan Paweł II podchwycił w pierwszym dniu swojego pontyfikatu – powiedział… » więcej 2020-12-23, godz. 09:04 Martyna Nakonieczny o opozycyjnym głosie klubu PiS w sprawie budżetu województwa na 2021 rok - Mamy sporo zastrzeżeń do tego budżetu. Chciałabym powiedzieć coś nowego, ale one co roku się powtarzają - powiedziała w porannej rozmowie Martyna Nakonieczny… » więcej 2020-12-22, godz. 09:19 Rafał Bartek o sesji budżetowej i planie finansowym województwa na 2021 rok Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa, z którym rozmawialiśmy o sesji budżetowej i planie finansowym województwa… » więcej 2020-12-21, godz. 09:03 Artur Kamiński z Grupy Azoty ZAK S.A. podsumowuje mijający rok Porannym gościem Radia Opole był Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A, z którym rozmawialiśmy o inwestycjach przeprowadzonych w spółce… » więcej 2020-12-20, godz. 11:37 Krzysztof Maślak o tym, czy w Opolu jest bezpiecznie Jest przeprowadzana co roku i ma odpowiedzieć na pytanie - czy w Opolu jest bezpiecznie? O analizie bezpieczeństwa przygotowanej przez ratusz opowiedział Krzysztof… » więcej 2020-12-19, godz. 14:06 Przemysław Zych o podwyżkach za odbiór śmieci i pomyśle budowy spalarni Porannym gościem Radia Opole był Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, z którym rozmawialiśmy o podwyżkach za odbiór śmieci w Opolu oraz pytaliśmy, co… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »