Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Łukasz Szuba o tym, czy nauka muzyki przeszkadza…
2020-06-28, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Łukasz Szuba o tym, czy nauka muzyki przeszkadza w nauce w konwencjonalnej szkole, nowych trendach w muzyce

Łukasz Szuba [fot. Katarzyna Zawadzka]
Łukasz Szuba [fot. Katarzyna Zawadzka]
- Nie wiązałbym tego z wiekiem - powiedział o predyspozycjach do muzykowania Łukasz Szuba, muzyk i nauczyciel muzyki. – Większe znaczenie ma tutaj chyba otoczenie.

Otoczenie to przede wszystkim rodzina, głównie rodzice, którzy poświęcają dziecku czas na wspólne muzykowanie lub po prostu wysyłają na lekcje muzyki. Oczywiście po naszych pociechach widać czy mają większe lub mniejsze predyspozycje do nauki muzyki. Już w wieku przedszkolnym mogą na przykład pokazać je dzięki rytmice.
Dzieci muzykujące zdecydowanie lepiej się uczą. Z prostej przyczyny: nauka muzyki wpływa na procesy myślowe. Ćwiczenia na instrumentach powodują szybszy rozwój dwóch półkul mózgowych. Poza tym uczy dyscypliny, dysponowania i zagospodarowania czasu.

Zdaniem naszego gościa nie ma rozróżnienia między muzyką poważną czy inaczej nazywaną klasyczną a rozrywkową. Często fani muzyki rozrywkowej, ciężkich brzmień znajdą wiele – o ile będą szukać – w muzyce symfonicznej. Poza tym coraz częściej mamy do czynienia z łączeniem muzyki symfonicznej z … hip - hopem. Zresztą swoje piętno na współczesnej muzyce odbija też elektronika.

- Rozwój muzyki idzie w bardzo dobrym kierunku, ciekawe tylko co będzie kolejnym odkryciem – przyznał Łukasz Szuba.

Zobacz także

2020-08-13, godz. 08:57 Marcin Oszańca o przyszłości Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej Jaka jest przyszłość Polskiego Stronnictwa Ludowego i co dalej z Koalicją Polską? Kto zostanie nowym szefem partii w regionie? Gościem porannej rozmowy "W… » więcej 2020-08-12, godz. 08:44 Michał Maliński o sytuacji na Białorusi - W naszym interesie nie jest destabilizacja państwa białoruskiego, to jest nasz sąsiad, który jest silnie skoligacony z Rosją, ale to wciąż niepodległe… » więcej 2020-08-11, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca o Samorządowej Karcie Praw Rodzin - Mam nadzieję, że Samorządowa Karta Praw rodzin nie zostanie przyjęta przez sejmik – powiedział w Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej 2020-08-10, godz. 09:19 Katarzyna Czochara o tym, co dalej z prowadzoną przez nią i wiceministra Janusza Kowalskiego kontrolą poselską – Dzisiaj udaję się do OCRG i Urzędu Marszałkowskiego po dokumenty i mam nadzieję, że one na nas czekają – mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-08-09, godz. 08:35 Łukasz Nowak o kompetencjach strażaków i problemach, jakie napotykają - Na razie jeszcze nie obserwujemy zwiększonej ilości interwencji związanych z upałem - stwierdził młodszy aspirant Łukasz Nowak, p.o. oficera prasowego… » więcej 2020-08-08, godz. 08:35 Henryk Nosewicz o zagrożeniu dla ludzkości z powodu malejącej ilości pszczół - Trudno znaleźć w przyrodzie drugie stworzenie, od którego człowiek jest tak zależny – powiedział pszczołach Henryk Nosewicz, sekretarz Wojewódzkiego… » więcej 2020-08-07, godz. 10:44 Dominik Pikos o zagospodarowaniu jezior, sukcesach w walce z sinicami i bezcelowej walce z komarami - Jeśli chodzi o Jezioro Duże, to w zatokach, w miejscach, w których nie ma silnego prądu, czy wiatru sinice się pojawiają, ale cieszymy się, że z roku… » więcej 2020-08-06, godz. 09:12 Maksymilian Polis o nowej inicjatywie młodzieżówki Platformy Obywatelskiej – Jest to uchwała o pełnym poparciu marszałka Andrzeja Buły – wyjaśnił Sebastian Polis. W tej uchwale Młodzi Demokraci sprzeciwiają się – jak… » więcej 2020-08-05, godz. 08:46 Longin Bartnik o możliwości sojuszu ze Zjednoczoną Prawicą - Być może na szczeblu warszawskim coś takiego się dzieje, ale na szczeblu opolskim jest cisza – powiedział Longin Bartnik z Konfederacji, odnosząc się… » więcej 2020-08-04, godz. 08:49 Grzegorz Krukowski o Forum Młodych PiS w ostatniej kampanii wyborczej i w najbliższej przyszłości - Okres wyborczy zawsze jest bardziej sprzyjający dla młodzieżówek, ponieważ jest co robić, wokół czego się skupiać – przyznał Grzegorz Krukowski… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***