Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-06-28, 09:02 Autor: Jacek Rudnik

Łukasz Szuba: Słuchajmy muzyki i muzykujmy - muzyka zbliża ludzi !

Łukasz Szuba [fot. Katarzyna Zawadzka]
Łukasz Szuba [fot. Katarzyna Zawadzka]
Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Dzielenie jej na dobrą i złą nie ma sensu, gdyż to, jak ją odbieramy zależy od indywidualnych preferencji. Łukasz Szuba, muzyk i nauczyciel muzyki zachęca by u dzieci i młodzieży pielęgnować talenty muzyczne, a w rodzinach więcej czasu poświęcać na wspólne muzykowanie - niegdyś piękną polską tradycję.
- Nauka muzyki wpływa na nasze procesy myślowe - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" Radia Opole muzyk i nauczyciel muzyki Łukasz Szuba. 

W ocenie naszego gościa dzieci i młodzież ucząc się muzyki, czy śpiewu, radzi sobie lepiej z przyswajaniem wiedzy z innych, "niemuzycznych" przedmiotów.

Nie da się jednak określić, w której z grup wiekowych zainteresowanie muzyką jest największe.

- To bardzo indywidualna kwestia, ale w dużej mierze widać, kto w domu na przykład słucha muzyki, gdzie rodzeństwo, rodzice słuchają i jakiej muzyki słuchają, nie wiązałbym tego jednak z wiekiem - wyjaśniał Łukasz Szuba.

Dziś w twórczości muzycznej mamy bardzo dużo różnego rodzaju fuzji gatunków, prób bardzo zgrabnego łączenia różnych stylów muzycznych, co sprzyja wzrostowi zainteresowania muzyką jako taką.

- Słuchajmy muzyki i muzykujmy - zachęcał Łukasz Szuba. - Muzyka zbliża ludzi. Kiedyś w Polsce była bardzo duża kultura wspólnego muzykowania w domach, czy to przy okazji jakichś świąt, czy wspólnego wieczoru, wracajmy do tego, korzystajmy z momentu, że robimy to wspólne i czerpiemy z tego radość.

Łukasz Szuba jest przeciwny kategoryzowaniu muzyki na dobrą i złą, wszystko zależy od preferencji słuchacza i jego wrażliwości.

Ważne jest też to, by odkrywając u młodego człowieka dobry słuch, talent wokalny, czy większe zainteresowanie muzyką nie zaprzepaścić tego, a zadbać o odpowiednią edukację, która rozwinie zdolności.
Łukasz Szuba 01
Łukasz Szuba 02

Kultura i rozrywka

2020-07-10, godz. 18:15 Frele zaśpiewają na koncercie samochodowym w Oleśnie. Wystarczy dobrze ustawić częstotliwość w radiu Będzie pierwszy w historii Olesna koncert samochodowy. Jutro (11.07) wieczorem na parkingu galerii handlowej przy ulicy Wielkie Przedmieście wystąpi śląski zespół… » więcej 2020-07-10, godz. 15:15 Jakub Dubik rusza z programem dla młodych muzyków Opolski wiolonczelista Jakub Dubik w ramach programu stypendialnego uruchomił projekt 'e-Bank Talentów' skierowany do utalentowanych młodych muzyków. Program będzie… » więcej 2020-07-10, godz. 13:00 Historia III Powstania Śląskiego oczami gwardiana Muzeum Śląska Opolskiego organizuje pierwszą prelekcję z udziałem publiczności w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem odczyt będzie dotyczył III Powstania Śląskiego… » więcej 2020-07-10, godz. 11:15 Motoryzacyjne ognisko nad Balatonem. Zlot klasycznych pojazdów w Dobrzeniu Wielkim 13. Zlot Oldtimerów w Dobrzeniu Wielkim odbędzie się w tym roku w nieco innej formie. » więcej 2020-07-10, godz. 09:17 Audiowizualna uczta w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Za nami kolejny koncert w naszej rozgłośni bez udziału publiczności. Na scenie po raz pierwszy gościł DJ BRK, a właściwie Bartosz Kochanek. To producent muzyczny… » więcej 2020-07-10, godz. 09:00 Do tej pory kształciła wokalnie, teraz debiutuje jako piosenkarka Gosia Sacała - opolska youtuberka, trenerka głosu i artystka postanowiła pokazać światu, że także potrafi śpiewać i nagrała autorską piosenkę. Ponieważ jest youtuberką… » więcej 2020-07-08, godz. 14:15 Kolejny koncert w Studiu M bez publiczności. Zagra DJ BRK Tym razem w legendarnym studiu M imienia SBB wystąpi didżej, który będzie miksował muzykę pod wizualizacje przygotowane przez grafików komputerowych. Koncert bez… » więcej 2020-07-08, godz. 13:30 Plenerowa wystawa młodych fotografów w Bastionie św. Jadwigi 'ARAnżacje fotograficzne' - to nowa, plenerowa wystawa, która pojawiła się w Bastionie św. Jadwigi w Nysie. Na kilkunastu planszach przedstawione zostały fotografie… » więcej 2020-07-08, godz. 11:30 Na wakacyjne "wodowanie" zaprasza Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu Zajęcia w plenerze poprowadzą: Natalia Krawczyk, która jest pływaczką i artystką oraz Gaja Karolczak, która od wielu lat promuje czytelnictwo. » więcej 2020-07-07, godz. 22:08 "Dyplomy 2020" można oglądać w GSW w Opolu W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu otwarto wystawę 'Dyplomy 2020'. Swoje dokonania prezentuje 27 dyplomantów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »