Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami, zaletach, jakie…
2020-06-21, 08:20 Autor: Witold Żurawicki

Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami, zaletach, jakie wynikają z upuszczania krwi

Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami [źródło: Image by István Asztalos from Pixabay]
Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami [źródło: Image by István Asztalos from Pixabay]
- Pijawki mają wiele pozytywnych działań udokumentowanych naukowo – podkreślił Paweł Fortuna, fizjoterapeuta, który leczy także pijawkami, czyli stosuje hirudoterapię.
Okazuje się, że ślina pijawek ma wiele korzystnych substancji, więc działa między innymi przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo. Stworzona pomagają też regulować ciśnienie krwi.

Pijawki powodują wzrost mikrokrążenia wokół rany, czyli pomagają w jej zabliźnieniu. I są wykorzystywane na przykład po transplantacjach, a tak zwane pijawki dentystyczne mogą pomóc w leczeniu paradontozy. Pijawki są skuteczne w leczeniu gronowca a nawet łagodzą objawy łuszczycy.

- Podczas pierwszej sesji stosujemy od 2 do 4 pijawek, ale liczbę tę możemy zwiększyć nawet do 12 sztuk w przypadku osób tęgich – wyjaśnił Paweł Fortuna. – Zaleca się 6 sesji terapeutycznych. Odczekuje pół roku i ponawia 6 sesji.

Leczenie pijawkami zaleca lekarz (niestety, w przypadku naszego regionu nie refunduje tego leczenia NFZ) a wykonywać taką terapię może wyłącznie osoba uprawniona. Nasz gość zaapelował, by nie korzystać z usług domorosłych terapeutów, którzy mogą stosować pijawki z niewiadomych źródeł. Często pochodzące ze wschodu pijawki wykorzystywane są wielokrotnie, co może sprzyjać różnym zakażeniom. Certyfikowane gabinety korzystają z pijawek ze specjalnych hodowli, które są zabijane po jednokrotnym wykorzystaniu.

Zobacz także

2020-08-20, godz. 09:47 Zuzanna Donath-Kasiura o rocznym zjeździe delegatów TSKN Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN - Nasze spotkanie miało odbyć się w maju, ale ze względu na sytuację pandemiczną może odbyć się dopiero teraz… » więcej 2020-08-19, godz. 08:07 Jerzy Czerwiński o rezygnacji ze stanowiska ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego Jerzy Czerwiński, senator PiS - Szkoda. Ja żałuję i byłem zaskoczony, ale mam nadzieję, że wiedza i doświadczenie prof. Szumowskiego będą wykorzystywane… » więcej 2020-08-18, godz. 09:54 Beniamin Godyla o podwyżkach dla posłów, senatorów, ministrów, prezydenta i Pierwszej Damy - Wszystko działo się w ekspresowym tempie. Mieliśmy posiedzenie od wtorku do czwartku, wiedzieliśmy, że coś ma być na ten temat ustalane, ale nikt nie… » więcej 2020-08-17, godz. 09:41 Marek Kawa o wyjątkowej nazwie dla mostu na ulicy Niemodlińskiej - To jest skromny wkład radnych Opola, środowiska prawicowego i Forum Młodych PiS, którzy jako mieszkańcy Zaodrza wyszli z tą propozycją a my to sformalizowaliśmy… » więcej 2020-08-16, godz. 08:30 Poranna rozmowa z Moniką Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu - Zachęcamy wszystkich rolników, aby spisali się sami przez internet - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu. Spis zacznie się 1… » więcej 2020-08-15, godz. 08:30 Dr Tomasz Greniuch o przebiegu Bitwy Warszawskiej i jej znaczeniu dla Polski i Europy - Wszyscy zdawali sobie sprawę z barbarzyństwa płynącego ze wschodu - powiedział dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej… » więcej 2020-08-14, godz. 09:45 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej o sytuacji na Białorusi i rekonstrukcji rządu - Nie czytam tego jako jakąś zmianę czy odmianę osobowości czy polityki przywódcy Białorusi, raczej jako pewną grę. Celem Łukaszenki jest pozostanie… » więcej 2020-08-13, godz. 08:57 Marcin Oszańca o przyszłości Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej Jaka jest przyszłość Polskiego Stronnictwa Ludowego i co dalej z Koalicją Polską? Kto zostanie nowym szefem partii w regionie? Gościem porannej rozmowy "W… » więcej 2020-08-12, godz. 08:44 Michał Maliński o sytuacji na Białorusi - W naszym interesie nie jest destabilizacja państwa białoruskiego, to jest nasz sąsiad, który jest silnie skoligacony z Rosją, ale to wciąż niepodległe… » więcej 2020-08-11, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca o Samorządowej Karcie Praw Rodzin - Mam nadzieję, że Samorządowa Karta Praw rodzin nie zostanie przyjęta przez sejmik – powiedział w Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***