Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami, zaletach, jakie…
2020-06-21, 08:20 Autor: Witold Żurawicki

Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami, zaletach, jakie wynikają z upuszczania krwi

Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami [źródło: Image by István Asztalos from Pixabay]
Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami [źródło: Image by István Asztalos from Pixabay]
- Pijawki mają wiele pozytywnych działań udokumentowanych naukowo – podkreślił Paweł Fortuna, fizjoterapeuta, który leczy także pijawkami, czyli stosuje hirudoterapię.
Okazuje się, że ślina pijawek ma wiele korzystnych substancji, więc działa między innymi przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo. Stworzona pomagają też regulować ciśnienie krwi.

Pijawki powodują wzrost mikrokrążenia wokół rany, czyli pomagają w jej zabliźnieniu. I są wykorzystywane na przykład po transplantacjach, a tak zwane pijawki dentystyczne mogą pomóc w leczeniu paradontozy. Pijawki są skuteczne w leczeniu gronowca a nawet łagodzą objawy łuszczycy.

- Podczas pierwszej sesji stosujemy od 2 do 4 pijawek, ale liczbę tę możemy zwiększyć nawet do 12 sztuk w przypadku osób tęgich – wyjaśnił Paweł Fortuna. – Zaleca się 6 sesji terapeutycznych. Odczekuje pół roku i ponawia 6 sesji.

Leczenie pijawkami zaleca lekarz (niestety, w przypadku naszego regionu nie refunduje tego leczenia NFZ) a wykonywać taką terapię może wyłącznie osoba uprawniona. Nasz gość zaapelował, by nie korzystać z usług domorosłych terapeutów, którzy mogą stosować pijawki z niewiadomych źródeł. Często pochodzące ze wschodu pijawki wykorzystywane są wielokrotnie, co może sprzyjać różnym zakażeniom. Certyfikowane gabinety korzystają z pijawek ze specjalnych hodowli, które są zabijane po jednokrotnym wykorzystaniu.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »