Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami, zaletach, jakie…
2020-06-21, 08:20 Autor: Witold Żurawicki

Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami, zaletach, jakie wynikają z upuszczania krwi

Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami [źródło: Image by István Asztalos from Pixabay]
Paweł Fortuna o leczeniu pijawkami [źródło: Image by István Asztalos from Pixabay]
- Pijawki mają wiele pozytywnych działań udokumentowanych naukowo – podkreślił Paweł Fortuna, fizjoterapeuta, który leczy także pijawkami, czyli stosuje hirudoterapię.
Okazuje się, że ślina pijawek ma wiele korzystnych substancji, więc działa między innymi przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo. Stworzona pomagają też regulować ciśnienie krwi.

Pijawki powodują wzrost mikrokrążenia wokół rany, czyli pomagają w jej zabliźnieniu. I są wykorzystywane na przykład po transplantacjach, a tak zwane pijawki dentystyczne mogą pomóc w leczeniu paradontozy. Pijawki są skuteczne w leczeniu gronowca a nawet łagodzą objawy łuszczycy.

- Podczas pierwszej sesji stosujemy od 2 do 4 pijawek, ale liczbę tę możemy zwiększyć nawet do 12 sztuk w przypadku osób tęgich – wyjaśnił Paweł Fortuna. – Zaleca się 6 sesji terapeutycznych. Odczekuje pół roku i ponawia 6 sesji.

Leczenie pijawkami zaleca lekarz (niestety, w przypadku naszego regionu nie refunduje tego leczenia NFZ) a wykonywać taką terapię może wyłącznie osoba uprawniona. Nasz gość zaapelował, by nie korzystać z usług domorosłych terapeutów, którzy mogą stosować pijawki z niewiadomych źródeł. Często pochodzące ze wschodu pijawki wykorzystywane są wielokrotnie, co może sprzyjać różnym zakażeniom. Certyfikowane gabinety korzystają z pijawek ze specjalnych hodowli, które są zabijane po jednokrotnym wykorzystaniu.

Zobacz także

2020-07-26, godz. 08:30 Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych - Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku… » więcej 2020-07-24, godz. 10:16 Anna Łysy o najczęstszych wykroczeniach kierowców ciężarówek i dostawczaków – W tym wakacyjnym okresie dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – powiedziała Anna Łysy, zastępca wojewódzkiego inspektora transportu… » więcej 2020-07-23, godz. 08:47 Dr Ewa Kosowska-Korniak o tym, jak uspokoić nastroje w dyskursie społecznym i unikać hejtu Dr Ewa Kosowska-Korniak, Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu - To jest bardzo smutne. Teraz potrzebujemy wyciszenia - oceniła agresję w trakcie kampanii politycznej… » więcej 2020-07-22, godz. 08:43 Dr Stanisław Niewiński o tym czy podpisane porozumienie w Brukseli faktycznie można nazwać sukcesem Dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu - To jest sukces, ale z domieszką goryczy – tak dr Stanisław Niewiński z… » więcej 2020-07-21, godz. 08:41 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o zapotrzebowaniu na dar życia, sposobach oddawania krwi i osocza - Okres wakacji to kres wyjątkowy dla nas - przyznała dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu… » więcej 2020-07-20, godz. 10:23 Witold Radomański o tym czy pandemia wygasa i o tragediach spowodowanych zarażeniami COVID-19 – Do dzisiaj w naszym regionie 1038 osób uległo zakażeniu – poinformował Witold Radomański z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. » więcej 2020-07-19, godz. 09:15 Anna Tarka o wartości bajek – nie tylko w Dniu Czerwonego Kapturka - Bajki bawią, uczą myślenia i empatii – zastrzegła psycholog Anna Tarka. – Rozwijają dziecięcą wyobraźnię i kształtują umiejętność ładnego… » więcej 2020-07-18, godz. 09:30 Katarzyna Idziorek o pomysłowości szmuglerów w próbach dostarczenia różnych przesyłek do osadzonych - Jest korespondencja listowna, całkiem dobrze opanowane mamy widzenia za pomocą skype’a - powiedziała kapitan Katarzyna Idziorek, rzecznik prasowy dyrektora… » więcej 2020-07-17, godz. 09:10 Renata Cygan o sytuacji na rynku pracy w regionie Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu - Sytuacja na rynku pracy na Opolszczyźnie się normuje. Na koniec czerwca mamy niewielki wzrost… » więcej 2020-07-16, godz. 09:04 Iwona Zyman i Aleksandra Pawlicka z opolskiej delegatury NIK komentują najnowszy raport z kontroli gmin - Z naszej kontroli wychodzi to, co mieszkańcy województwa wiedzą intuicyjnie, tzn. że ta pomoc jest trochę rozdawana – mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »