Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Marek Dyjasz o przestępczości w okresie pandemii…
2020-06-05, 13:10 Autor: Witold Żurawicki

Marek Dyjasz o przestępczości w okresie pandemii, prognozowanej aktywności bandytów

Marek Dyjasz
Marek Dyjasz

- Jeśli chodzi o przestępczość kryminalną twardą, czyli kradzieże, włamania, bójki to statystyki policyjne notują duży spadek – podkreślił Marek Dyjasz, ekspert z kryminologii i kryminalistyki w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu.

Chodzi o spadek w wysokości nawet 50 procent wobec roku ubiegłego. Natomiast znacznie wzrosła ilość przestępstw domowych, wobec najbliższych. Wzrosła chociażby ilość zabójstw dokonywanych na członkach rodziny.

Oczywistą przyczyną takiego stanu rzeczy jest pandemia. Jesteśmy skazani na długotrwałe przebywanie z najbliższymi, problemy rodzinne nawarstwiają się, eskalują do krytycznej granicy. Emocje dają znać o sobie.

- Nie każdy jest do tego przystosowany – podkreślił Marek Dyjasz. – Pandemia odkryła ciemną stronę naszego społeczeństwa. Nie tylko naszego, bo to problem także w innych krajach.

Co ciekawe: znaczne ograniczenie ilości pospolitych przestępstw kryminalnych może mieć kilka przyczyn. Pewna ilość jest ukryta, gdyż ofiary jeszcze nie zdołały ich zgłosić. Przestępcy też byli izolowani, więc stali się mniej aktywni.

- Może być syndrom upicia wolnością – przestrzega nasz gość. Dlatego po rozmrożeniu naszej aktywności zaleca pilnowanie naszego majątku ruchomego i nieruchomego. Przestępcy bowiem – zwłaszcza jeśli chodzi o przestępstwa przeciwko mieniu – ruszą na łowy, bo będą musieli odbić sobie okres przestoju.

Z Markiem Dyjaszem rozmawia Witold Żurawicki

Zobacz także

2020-07-10, godz. 10:36 Adrian Czubak o finale kampanii wyborczej Adrian Czubak, wojewoda opolski Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Na to pytanie odpowiedzą sobie Polacy przy urnach wyborczych w niedzielę, a piątek to ostatni… » więcej 2020-07-09, godz. 09:17 Andrzej Buła o tym, dlaczego Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej podkreśla wagę samorządów Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej podkreśla wagę samorządów. Dlaczego? M.in. o to zapytaliśmy porannego gościa, którym był Andrzej Buła, szef Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-07-08, godz. 08:19 Stanisław Szwed o wsparciu kierowanym do seniorów i najmłodszych oraz perspektywach prowadzenia polityki prorodzinnej Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Program ASOS działający na rzecz aktywności społecznej osób starszych… » więcej 2020-07-07, godz. 09:47 Tomasz Kostuś o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu i programie kandydata Koalicji Obywatelskiej Porannym gościem Radia Opole we wtorek (7.07) był Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-07-06, godz. 10:03 Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup głosujących planowanych przez Ministerstwo Zdrowia podczas II tury wyborów… - Te osoby, które zaniedbały moment na dopisanie się do spisu wyborców czy wzięcia zaświadczenia mają teraz na to czas. Ci pierwsi mają czas do jutra, a zaświadczenia… » więcej 2020-07-05, godz. 08:30 Violetta Porowska o przebiegu kampanii wyborczej i programie Andrzeja Dudy - To rzeczywiście bardzo intensywna kampania – przyznała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska. Naszego gościa spytaliśmy, w jaki sposób Zjednoczona… » więcej 2020-07-04, godz. 08:30 Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo podeszłego wieku - Nie jest to jednoznaczne - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z Wyższej Szkoły Bankowej o definicji starości. Osoba fizycznie podeszła może być zupełnie młoda… » więcej 2020-07-03, godz. 09:09 Szymon Ogłaza o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich oraz o ostatnich dniach kampanii Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Szymon Ogłaza, członek opolskiego sztabu Rafała Trzaskowskiego, z którym omówiliśmy wyniki I tury wyborów prezydenckich… » więcej 2020-07-02, godz. 09:46 Mjr Wojciech Bakalarz o starcie letniej kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” - W całym kraju są rozmieszczone mobilne punkty informacyjne, takie punkty pojawią się w sobotę w JuraParku w Krasiejowie oraz w niedzielę w parku w Mosznej -… » więcej 2020-07-01, godz. 08:42 Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu rodziła się Solidarność” Dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu - Wystawę odsłaniamy wspólnie z wicedyrektor wrocławskiego IPN-u - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Tomasz… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***