Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw…
2020-06-02, 08:40 Autor: Joanna Matlak

Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw COVID”, cennym osoczu ozdrowieńców i aktualnym zapotrzebowanie na krew

Iwona Rajca-Biernacka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Iwona Rajca-Biernacka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu

- Jak dotąd zgłosiło się 10-ciu ozdrowieńców, jednak krew można było wykorzystać tylko od 5-ciu - mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu, pytana o to od ilu osób pobrano osocze krwi, które wspomaga leczenie zakażonych koronawirusem.


Jak się okazuje, terapia osoczem była też skuteczna w przypadku innych epidemii: eboli czy wirusa ptasiej grypy. I choć osocze nie jest lekiem, bardzo wspomaga proces leczenia chorych na COVID-19. - W osoczu byłych pacjentów wytwarzane są przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-Cov2. Pobierając osocze od ozdrowieńców możemy to osocze przekazywać pacjentom chorym, pacjentom poważnie chorym, których proces leczenia może być właśnie wspomagany przez przetoczenie tego osocza, poprzez przetoczenie przeciwciał, które wspierają całą terapię leczniczą – tłumaczyła Iwona Racja-Biernacka.

Aby oddać osocze trzeba spełnić kilka warunków: muszą to być osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone, czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem. Ponadto od ostatniego badania musi upłynąć 14 dni. Taka osoba musi również być w wieku od 18 do 60 lat, a w przeszłości nie otrzymała transfuzji krwi lub jej składników.

- Z uwagi na to, że pobieramy 600 ml osocza a dawka terapeutyczna to 200 ml, w związku z tym od każdego dawcy mogliśmy wytworzyć trzy dawki osocza w jednostkach terapeutycznych – mówiła Rajca-Biernacka.

Osocze zostało przekazane pacjentom zgodnie z zapotrzebowaniem do szpitala w Kędzierzynie Koźlu. Trafiło też do województwa dolnośląskiego. Do naszego regionu trafiło z kolei osocze z województwa śląskiego. Taka wymiana jest konieczna, ponieważ konieczna jest zgodność z grupą krwi danej osoby. Dyrektor RCKiK zaapelowała do "ozdrowieńców" by zgłaszali się do placówki i oddawali osocze.

Zobacz także

2020-07-29, godz. 09:31 Marek Froelich o przebiegu żniw na Opolszczyźnie - Do wczoraj byliśmy optymistami, jeśli chodzi o żniwa - powiedział Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu. Wszystko bowiem wskazywało na to, że… » więcej 2020-07-28, godz. 08:48 Piotr Bujak o tym, że wystarczyła jedna weselna impreza i gmina Głogówek znalazła się w tarapatach. Pięć zakażeń… - Informacja o zakażeniach dotarła do nas w piątek rano i postawiła nas w stan pełnej gotowości. Urząd na dziś funkcjonuje w tym trybie, który znamy z… » więcej 2020-07-27, godz. 09:16 Janusz Kowalski o zamiarze pozbawienia stanowiska marszałka województwa – W najbliższych dniach złożymy wniosek o odwołanie marszałka Andrzeja Buły i mam nadzieję, że przestanie być marszałkiem województwa opolskiego –… » więcej 2020-07-25, godz. 08:30 Mjr Jarosław Timoszuk i sierż. Grzegorz Kowalski o rajdzie rowerowym na rzecz chorych na nowotwory - Minutę po północy 26 lipca wyruszamy do Gdańska na rowerach. Grupa składa się z 3 osób, w tym dwóch funkcjonariuszy z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach… » więcej 2020-07-26, godz. 08:30 Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych - Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku… » więcej 2020-07-24, godz. 10:16 Anna Łysy o najczęstszych wykroczeniach kierowców ciężarówek i dostawczaków – W tym wakacyjnym okresie dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – powiedziała Anna Łysy, zastępca wojewódzkiego inspektora transportu… » więcej 2020-07-23, godz. 08:47 Dr Ewa Kosowska-Korniak o tym, jak uspokoić nastroje w dyskursie społecznym i unikać hejtu Dr Ewa Kosowska-Korniak, Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu - To jest bardzo smutne. Teraz potrzebujemy wyciszenia - oceniła agresję w trakcie kampanii politycznej… » więcej 2020-07-22, godz. 08:43 Dr Stanisław Niewiński o tym czy podpisane porozumienie w Brukseli faktycznie można nazwać sukcesem Dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu - To jest sukces, ale z domieszką goryczy – tak dr Stanisław Niewiński z… » więcej 2020-07-21, godz. 08:41 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o zapotrzebowaniu na dar życia, sposobach oddawania krwi i osocza - Okres wakacji to kres wyjątkowy dla nas - przyznała dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu… » więcej 2020-07-20, godz. 10:23 Witold Radomański o tym czy pandemia wygasa i o tragediach spowodowanych zarażeniami COVID-19 – Do dzisiaj w naszym regionie 1038 osób uległo zakażeniu – poinformował Witold Radomański z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***