Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw…
2020-06-02, 08:40 Autor: Joanna Matlak

Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw COVID”, cennym osoczu ozdrowieńców i aktualnym zapotrzebowanie na krew

Iwona Rajca-Biernacka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Iwona Rajca-Biernacka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu

- Jak dotąd zgłosiło się 10-ciu ozdrowieńców, jednak krew można było wykorzystać tylko od 5-ciu - mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu, pytana o to od ilu osób pobrano osocze krwi, które wspomaga leczenie zakażonych koronawirusem.


Jak się okazuje, terapia osoczem była też skuteczna w przypadku innych epidemii: eboli czy wirusa ptasiej grypy. I choć osocze nie jest lekiem, bardzo wspomaga proces leczenia chorych na COVID-19. - W osoczu byłych pacjentów wytwarzane są przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-Cov2. Pobierając osocze od ozdrowieńców możemy to osocze przekazywać pacjentom chorym, pacjentom poważnie chorym, których proces leczenia może być właśnie wspomagany przez przetoczenie tego osocza, poprzez przetoczenie przeciwciał, które wspierają całą terapię leczniczą – tłumaczyła Iwona Racja-Biernacka.

Aby oddać osocze trzeba spełnić kilka warunków: muszą to być osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone, czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem. Ponadto od ostatniego badania musi upłynąć 14 dni. Taka osoba musi również być w wieku od 18 do 60 lat, a w przeszłości nie otrzymała transfuzji krwi lub jej składników.

- Z uwagi na to, że pobieramy 600 ml osocza a dawka terapeutyczna to 200 ml, w związku z tym od każdego dawcy mogliśmy wytworzyć trzy dawki osocza w jednostkach terapeutycznych – mówiła Rajca-Biernacka.

Osocze zostało przekazane pacjentom zgodnie z zapotrzebowaniem do szpitala w Kędzierzynie Koźlu. Trafiło też do województwa dolnośląskiego. Do naszego regionu trafiło z kolei osocze z województwa śląskiego. Taka wymiana jest konieczna, ponieważ konieczna jest zgodność z grupą krwi danej osoby. Dyrektor RCKiK zaapelowała do "ozdrowieńców" by zgłaszali się do placówki i oddawali osocze.

Zobacz także

2020-07-10, godz. 10:36 Adrian Czubak o finale kampanii wyborczej Adrian Czubak, wojewoda opolski Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Na to pytanie odpowiedzą sobie Polacy przy urnach wyborczych w niedzielę, a piątek to ostatni… » więcej 2020-07-09, godz. 09:17 Andrzej Buła o tym, dlaczego Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej podkreśla wagę samorządów Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej podkreśla wagę samorządów. Dlaczego? M.in. o to zapytaliśmy porannego gościa, którym był Andrzej Buła, szef Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-07-08, godz. 08:19 Stanisław Szwed o wsparciu kierowanym do seniorów i najmłodszych oraz perspektywach prowadzenia polityki prorodzinnej Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Program ASOS działający na rzecz aktywności społecznej osób starszych… » więcej 2020-07-07, godz. 09:47 Tomasz Kostuś o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu i programie kandydata Koalicji Obywatelskiej Porannym gościem Radia Opole we wtorek (7.07) był Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-07-06, godz. 10:03 Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup głosujących planowanych przez Ministerstwo Zdrowia podczas II tury wyborów… - Te osoby, które zaniedbały moment na dopisanie się do spisu wyborców czy wzięcia zaświadczenia mają teraz na to czas. Ci pierwsi mają czas do jutra, a zaświadczenia… » więcej 2020-07-05, godz. 08:30 Violetta Porowska o przebiegu kampanii wyborczej i programie Andrzeja Dudy - To rzeczywiście bardzo intensywna kampania – przyznała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska. Naszego gościa spytaliśmy, w jaki sposób Zjednoczona… » więcej 2020-07-04, godz. 08:30 Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo podeszłego wieku - Nie jest to jednoznaczne - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z Wyższej Szkoły Bankowej o definicji starości. Osoba fizycznie podeszła może być zupełnie młoda… » więcej 2020-07-03, godz. 09:09 Szymon Ogłaza o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich oraz o ostatnich dniach kampanii Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Szymon Ogłaza, członek opolskiego sztabu Rafała Trzaskowskiego, z którym omówiliśmy wyniki I tury wyborów prezydenckich… » więcej 2020-07-02, godz. 09:46 Mjr Wojciech Bakalarz o starcie letniej kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” - W całym kraju są rozmieszczone mobilne punkty informacyjne, takie punkty pojawią się w sobotę w JuraParku w Krasiejowie oraz w niedzielę w parku w Mosznej -… » więcej 2020-07-01, godz. 08:42 Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu rodziła się Solidarność” Dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu - Wystawę odsłaniamy wspólnie z wicedyrektor wrocławskiego IPN-u - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Tomasz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »