Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr inż. Ireneusz Hetmańczyk z Politechniki Opolskiej…
2020-04-25, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Dr inż. Ireneusz Hetmańczyk z Politechniki Opolskiej o hałasie samochodowym, jego wpływie na otoczenie i metodach jego ograniczania

Politechnika Opolska [fot. Wiktoria Palarczyk]
Politechnika Opolska [fot. Wiktoria Palarczyk]
- Nasze normy skali hałasu dla pojazdów rzeczywiście są stare - przyznał nasz rozmówca, który podkreślił, że podstawowym żródłem hałasu jest właśnie komunikacja. I wprawdzie najwyższe wartości są domeną lotnictwa, to jednak właśnie samochody - jako najpopularniejszy środek transportu - najbardziej wpływają na poziom hałasu wokół nas.
- Polskie normy w tej mierze są znacznie bardziej liberalne od norm na przykład francuskich czy niemieckich - przyznał dr inż I. Hetmańczyk - Ale pamiętajmy, że Polska nie produkuje swoich silników, albo je importujemy, albo produkujemy na licencjach.

Rzecz jasna żródłem hałasu samochodowego przede wszystkim są silniki oraz układy przeniesienia napędu. Stare silniki dieslowskie generowały ogromne ilości decybeli. Dzisiejsze - często można już porównywać z benzynowymi. Oczywiście najcichsze są hybrydy, a przede wszystkim samochody wyłącznie elektryczne, ale do ich upowszechnienia w skali, która spowodowałaby znacznie obniżenie hałasu komunikacyjnego jeszcze daleka droga.

Nie bez znacznie jest wiek auta: stare egzemplarze mają silniki znacznie głośniejsze. Ale w grę wchodzi także naturalne z wiekiem samochodu poluzowanie jego różnych elementów, które również generuje hałas. Najbardziej wymownym przykładem jest tutaj skrzypienie elementów kokpitu. Ważny więc jest wiek samochodu (tutaj niestety nie mamy dobrych doświadczeń związanych z importem starych aut z zagranicy), ale także jego wyposażenie. Powyżej pewnej prędkości hałas wywołany toczeniem się samochodu jest większy od wywoływanego przez silnik. Stąd znaczenie jakości choćby opon samochodowych - wybierajmy te z kategorii "ciche". W ekologii ekonomia ma znaczenie - po prostu obniżanie progu hałasu kosztuje.

Każdy kierowca ma wpływ na poziom hałasu choćby poprzez operowanie pedałem gazu. Utrzymując silnik niepotrzebnie na wysokich obrotach, rujnujemy nasze aparaty słuchu. Warto o tym pamiętać przez okrągły rok, nie tylko 25 kwietnia, gdy przypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Hałasu.

Zobacz także

2020-04-30, godz. 09:57 Tomasz Kwiatek o wnioskach w sprawie dopłat do wynagrodzeń - Jeśli wnioskodawcy ten wniosek złożyli, to prosimy, aby nie dzwonili i nie pytali czy wnioski dotarły. Prosimy aby dać nam możliwość obrabiania tych… » więcej 2020-04-29, godz. 08:21 Dariusz Madera o sytuacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - Dziś będziemy powtarzać testy dla kadry oddziału wewnętrznego gdyż mija 7 dni od wykrycia wirusa u jednego z lekarzy i jutro, pojutrze będziemy wiedzieli… » więcej 2020-04-28, godz. 10:32 Michał Siek o przedłużeniu zdalnej nauki do 24 maja i o nowych terminach egzaminów maturalnych i ósmoklasistów - Dokładnych procedur związanych z tą nietypową sytuacją jeszcze nie ma, ale na pewno będą podjęte środki ostrożności przy egzaminach czyli maseczki… » więcej 2020-04-27, godz. 09:08 Iwona Kowalczuk o wdrażaniu nowego systemu gospodarowania odpadami - Pytania dotyczą m.in. częstotliwości odbioru odpadów, mycia i przepełniania pojemników, czy chcemy je zbierać w workach czy pojemnikach - mówiła w porannej… » więcej 2020-04-26, godz. 08:30 Dariusz Fąfara o opolskich czworonogach - specjalistach od poszukiwania ludzi, szkoleniu psów oraz o tym, jak długo… - Na Opolszczyźnie mamy 6 psów certyfikowanych w najwyższe certyfikacji w klasie pierwszej, która pozwala na poszukiwania w kraju i za granicą - mówił Dariusz… » więcej 2020-04-24, godz. 10:32 Bogdan Kurys o stanie w jakim jest branża transportowa w okresie pandemii Próbujemy od 4 maja uruchomić część połączeń. Będą to połączenia z Polski południowej od Przemyśla przez Opole do m.in. Hamburga, Aachen czy Stuttgartu… » więcej 2020-04-23, godz. 09:29 Sybilla Fusiarz o stereotypach, z jakimi mierzą się osoby laryngektomowane - Inicjatywa aby taki dzień był, powstała w 2005 roku właśnie na Opolszczyźnie - mówiła w porannej rozmowie „W 4 Oczy” Sybilla Fusiarz, prezes stowarzyszenia… » więcej 2020-04-22, godz. 08:31 Zdzisław Dzwonnik o zakazie wstępu do lasów i trudnych warunkach atmosferycznych - Jeśli utrzymają się wysokie temperatury i wilgotność spadnie to jest taki obowiązek wprowadzenia zakazu wstępu do lasów, chcielibyśmy tego uniknąć… » więcej 2020-04-21, godz. 09:07 Edyta Szafranek o trwającym w gminie Prószków próbnym spisie ludności i mieszkań – Mamy do spisania 9821 mieszkańców i 2624 mieszkania, prace postępują i coraz większa liczba mieszkańców uczestniczy w spisie. Idziemy do przodu –… » więcej
3435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »