Przypomnijmy, spis prószkowski potrwa do 30 kwietnia. Na czas pandemii zrezygnowano z odwiedzin rachmistrzów w domach, ale istnieje możliwość dokonania spisu przez telefon lub przez internet. Edyta Szafranek zachęcała dziś na naszej antenie do dokonywania spisu w sposób elektroniczny, bo to najprostszy i najszybszy sposób. A przypomnijmy, że udzielenie informacji jest obowiązkowe.
– Spis próbny to przetestowanie naszego systemu przed Narodowym Spisem Ludności i Mieszkań w 2021 roku. Odbędzie się on w dniach od 1 do 30 kwietnia – poinformowała wicedyrektor opolskiego GUS. Spisy próbne trwają także w innych województwach, w 16 gminach w Polsce, w tym samym czasie.
– Dane zebrane od mieszkańców Prószkowa będą zachowane zgodnie z tajemnicą statystyczną, nie będą podlegały upublicznieniu czy przetwarzaniu. Celem drugiego spisu nie jest zebranie informacji o danych mieszkańcach tylko przetestowanie samego narzędzia – mówiła Edyta Szafranek.
Pytania dotyczą m.in. wieku, płci, stanu cywilnego, aktywności zawodowej, poziomu wykształcenia, migracji wewnątrzkrajowej i zagranicznej, narodowości, używanego języka w kontaktach domowych. W trzech przypadkach, czyli wyznania, niepełnosprawności i również życia w związkach niesformalizowanych można się od pytań uchylić.
Dodajmy również, że w tym roku jesienią odbędzie się Powszechny Spis Rolny.