Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Michał Siek o zdalnych próbnych egzaminach i zakupie…
2020-03-31, 09:51 Autor: Joanna Matlak

Michał Siek o zdalnych próbnych egzaminach i zakupie sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki

Michał Siek [fot. Łukasz Fura]
Michał Siek [fot. Łukasz Fura]
– O tym decydują same szkoły. Niektóre organizowały już sobie egzaminy próbne, niektóre już nawet dwa takie przeprowadzały, albo we współpracy z jakimś wydawnictwem albo organizowały same na podstawie ubiegłorocznych arkuszy. Nie wszystkie szkoły przystępują do egzaminów, bo nie ma takiego obligatoryjnego przymusu – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty, pytany o próbne egzaminy ósmoklasistów, które są od wczoraj przeprowadzane. Po raz pierwszy w sposób zdalny.
Wczoraj ósmoklasiści pisali próbny test z języka polskiego i dochodziło do problemów z pobraniem arkuszy z powodu przeciążenia stron Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dziś o 9.00 CKE opublikuje arkusz z matematyki i pojawił się apel Ministerstwa Edukacji Narodowej, by nie pobierać arkuszy w tym samym czasie.

Z kolei Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk i Związek Nauczycielstwa Polskiego chcą odwołania matur i egzaminu ósmoklasisty.

– Nie wiem czy odwołanie jest możliwe. Może przesunąć? Na razie też za wcześnie o tym mówić, my gdzieś układamy różne scenariusze, ale to wszystko będzie zależało od tego jak się rozwinie sytuacja epidemiczna w naszym kraju – mówił Siek.

Naszego gościa pytaliśmy też o 186 mln złotych, o które mogą wnioskować samorządy, a potem zakupywać tablety, laptopy i internet dla uczniów i nauczycieli.

– Gmina może otrzymać wsparcie od 35 do 100 tysięcy złotych, w zależności od liczby uczniów – wskazał kurator.

Zobacz także

2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej 2020-05-24, godz. 08:20 Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne – Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik. » więcej 2020-05-23, godz. 08:20 Rafał Parvi o drugim uderzeniu w gospodarkę i receptach na kryzys gospodarczy Dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Pierwsza fala jest dotkliwa, ale druga może już wielu przedsiębiorców rozłożyć – mówi dr Rafał… » więcej 2020-05-22, godz. 08:32 Jerzy Wrębiak o życiu miasta Brzeg w czasie pandemii i odmrażaniu lokalnej gospodarki Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu - Brzeg jest bogatym miastem i to zdanie podtrzymuję. Wystarczy spojrzeć na rankingi, przez lata budżet prowadziliśmy w sposób… » więcej 2020-05-21, godz. 09:33 Marcin Sagan o odmrażaniu sportu w stolicy regionu – Otwarte są głównie obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji. To są obiekty na których jest stały dozór, mam na myśli 3 orliki na ul. Bielskiej, ul. Czaplaka… » więcej 2020-05-20, godz. 08:20 Roman Kolek o współpracy pomiędzy opolskimi lekarzami i lekarzami z chińskiego Fujian Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - W całej prowincji Fujian są dwa szpitale zakaźne, które łącznie liczą 1100 łóżek. Przypomnę, że ta chińska… » więcej 2020-05-19, godz. 08:37 Jakub Roszuk o sytuacji w branży rybackiej w związku z suszą oraz zarybianiu stawów i rzek – Jeśli chodzi o stawy hodowlane, to skutki suszy już odczuwamy. Część z nich nie jest zalana, nie ma skąd nabrać wody i w części stawów jest problem jak, np… » więcej 2020-05-18, godz. 09:36 Przemysław Zych o tym, na jakich zasadach Opole otwiera żłobki i przedszkola - Biorąc pod uwagę wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, na 468 miejsc w żłobkach publicznych byliśmy w stanie uruchomić 192 miejsca. Natomiast żłobki niepubliczne… » więcej 2020-05-17, godz. 08:20 Tomasz Turba o społeczeństwie informatycznym i zagrożeniach czyhających w sieci – Informatyka jako dziedzina zawodowa stałą się dziedziną życia – podkreślił informatyk Tomasz Turba. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »