Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr n. med. Anna Matejuk o przygotowaniu Opolskiego…
2020-03-13, 08:55 Autor: Joanna Matlak

Dr n. med. Anna Matejuk o przygotowaniu Opolskiego Sanepidu do badań genetycznych w celu identyfikacji koronawirusa

Anna Matejuk [fot. Wanda Kownacka]
Anna Matejuk [fot. Wanda Kownacka]
Dr n. med. Anna Matejuk, Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
- Jest to skomplikowany aparat, udało nam się go kupić w bardzo szybkim tempie, oczywiście decyzje o zakupie zapadły bardzo szybko, jeszcze przed wystąpieniem przypadków u nas. Już myśleliśmy jak tylko rozpoczęły się problemy w Chinach, pan wojewoda podjął decyzję, żeby kupić taki aparat dla naszej stacji, ponieważ w całym województwie opolskim nie ma możliwości wykonywania takich badań - mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Anna Matejuk, Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Od dzisiaj w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu jest możliwość wykonania badań genetycznych, które polegają na badaniu wymazów z jamy gardłowo-nosowej, czyli głębokich wymazów, które będą dostarczane do sanepidu przez szpitale.

- Wymazy będą odbierane całodobowo, będą pobierane w szpitalu i szybko dostarczane do nas, bo nie jest to badanie proste, które można wykonać w ciągu godziny czy pół. Najpierw jest żmudna praca przygotowania tej próbki do tego, żeby wprowadzić materiał do aparatu i to też rzutuje na czas. W ciągu 12 godzin będzie możliwość uzyskania wyniku i jest to o tyle ważne, że przecież pacjent będzie leżał w izolatce na SOR-ze czy na oddziale zakaźnym. Chodzi o to, żeby nie przetrzymywać tych osób, które nie są zakażone – mówił gość Radia Opole. Dodajmy, że jednorazowo jest możliwe diagnozowanie 40 próbek.

Inspektor Anna Matejuk wskazała, że próbki były wysyłane do wojewódzkiej stacji we Wrocławiu, która również obsługiwała cały Dolny Śląsk, więc naturalnie powstawały kolejki i tamtejsza stacji nie miała takich „mocy przerobowych”. – Dzięki temu, że badania będą wykonywane u nas w laboratorium, ten czas się skróci – zaznaczyła.

W opolskim sanepidzie jest kilka tysięcy testów. – Na pewno tych testów nie zabraknie, wiem że ostatnio mieliśmy 4 tysiące, ale na pewno będziemy mieli około 10 tysięcy. Testy są na bieżąco dostarczane przez Ministerstwo Zdrowia. Nasi pracownicy też są zabezpieczeni, na pewno nikt nie podjąłby się pracy z materiałem zakaźnym bez zabezpieczenia – powiedziała dr Matejuk.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »