Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Bogdan Jasiński o konkursach organizowanych przez…
2020-01-26, 09:00 Autor: Ewa Skrabacz

Bogdan Jasiński o konkursach organizowanych przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach

Bogdan Jasiński o konkursach organizowanych przez Muzeum Wsi Opolskiej
Do Wielkanocy jeszcze sporo czasu, ale w Muzeum Wsi Opolskiej już teraz ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj. W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie 2020” prowadzone będą zajęcia warsztatowe zarówno dla dzieci i dorosłych. O konkursie i zdobieniu jaj opowiedział Bogdan Jasiński, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej.
- Od kilku lat realizujemy projekt konkursowy wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które finansuje przedsięwzięcie. Warsztaty są działaniami wzmacniającymi konkurs zdobienia jaj wielkanocnych. Zajęcia organizujemy w dwóch wersjach: stacjonarnej i mobilnej. Jeździmy więc do różnych miejsc wraz z twórczyniami, które uczą zdobić jajka lub na zajęcia zapraszamy do Muzeum Wsi Opolskiej – informował Jasiński.

- Projekt jest przygotowany dla 1300 osób, natomiast jak zwykle pewnie będzie tych osób znacznie więcej, bo z roku na rok liczba chętnych wzrasta. Chętnych szkół jest znacznie więcej niż mamy tzw. miejscówek i spodziewamy się, że w tym roku będzie finalnie około 1500-1600 uczestników – dodał etnograf.

- W ramach warsztatów uczymy trzech technik: robienia pisanek, kroszonek oraz wytrawiania jaj za pomocą kwasu octowego lub kwasu z kiszonych ogórków. Najmłodsze dzieci trawią jajka kwasem z kiszonych ogórków, bo jest to i bezpieczne i smaczne. Tego wszystkiego można się też nauczyć na płatnych lekcjach zdobienia jaj wielkanocnych w ramach akcji „Święta Wielkanocne na Śląsku Opolskim” – informował Bogdan Jasiński.

Zobacz także

2020-02-22, godz. 08:30 Marek Tomków o problemach z obsadą nocnych dyżurów aptek Gościem Ireneusza Prochery był Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Gość Radia Opole zapewniał, że problemy z dostępem do aptek czynnych w dni… » więcej 2020-02-21, godz. 10:53 Kazimierz Kuberski o prezydenckiej inicjatywie tworzenia w gminach CUP Porannym gościem Radia Opole był wiceminister Kazimierz Kuberski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, który gościł na Opolszczyźnie, by promować… » więcej 2020-02-20, godz. 08:50 Dr Damian Ziętek o badaniach prenatalnych, które w ramach unijnego programu oferuje Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa… - Kobiety chętnie wykonują badanie prenatalne. Informacja, która jest przekazywana od lekarza prowadzącego ale i przez media daje do zrozumienia, że te badania… » więcej 2020-02-19, godz. 09:58 Bartłomiej Stawiarski o kilkumilionowej karze za nielegalną wycinkę drzew - Jeśli kara w ogóle ma być naliczona, to powinna być naliczone spółce, która wycinała drzewo, a nie gminie. Co prawda my jesteśmy w 100% udziałowcem, ale chcemy… » więcej 2020-02-18, godz. 08:58 Roman Kolek o zmianach w finansowaniu systemu ochrony zdrowia Trybunał Konstytucyjny w listopadzie 2019 orzekł, że samorządy nie muszą płacić za straty szpitali. Zgodnie z wyrokiem, sejm ma na zmianę przepisów 18 miesięcy… » więcej 2020-02-17, godz. 09:29 Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku i kampanii prowadzonej na rzecz organizacji pożytku publicznego - To są kwoty, które nawet pozwalają organizacjom zainwestować, a w co, to już zależy od charakteru działalności tej organizacji - mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-02-15, godz. 08:20 Małgorzata Ziółkowska o potrzebie ocieplenia wizerunku chirurga O potrzebie ocieplenia wizerunku chirurga i pomyśle na to, jak można to zrobić, a także wyzwaniach medycyny, Ireneusz Prochera rozmawiał z Małgorzatą Ziółkowską… » więcej 2020-02-14, godz. 09:29 Marta Kuśnierz o nietypowej propozycji, jaką Stowarzyszenie Horyzonty ma na walentynkowy dzień dla wszystkich zakochan… - Podziel się miłością poprzez oddawanie krwi, to taka nasza polska wersja święta zakochanych - mówiła w rozmowie W cztery oczy Marta Kuśnierz, prezes Stowarzyszenia… » więcej 2020-02-13, godz. 08:48 Insp. Transportu Drogowego Krzysztof Chmiel o stanie technicznym pojazdów na naszych drogach - Naprawdę jest kiepsko. Autokary zza wschodniej granicy są bardzo wiekowe, w bardzo kiepskim stanie technicznym - mówił w porannej rozmowie W cztery oczy Krzysztof… » więcej 2020-02-12, godz. 09:36 Mł. asp. Łukasz Nowak o działaniach strażaków w ostatnich dniach – Potężne wichury, które przechodziły w ostatnich dniach przez woj. opolskie angażowały bardzo duże siły strażaków – przyznał w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »