Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Magdalena Golachowska o coraz bardziej popularnych…
2020-01-11, 09:00 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Magdalena Golachowska o coraz bardziej popularnych dietach, a także o zmianie nawyków żywieniowych człowieka

Dr Magdalena Golachowska o coraz bardziej popularnych dietach
11 stycznia przypada Światowy Dzień Wegetarian. O coraz bardziej popularnych dietach, a także o zmianie nawyków żywieniowych, które każdemu wyjdą na zdrowie, rozmawialiśmy z dr Magdaleną Golachowską z Wydziału Nauk o Zdrowiu Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Z dr Magdaleną Golachowską rozmawia Ewa Skrabacz
- W tej chwili odmian wegetarianizmu jest bardzo dużo i dziś powiedzenie przez kogoś, że jest wegetarianinem niewiele znaczy. Trzeba doprecyzować, co dokładnie ma się na myśli. Kiedyś dania jarskie, postne to były potrawy bezmięsne, czyli bez mięsa czerwonego, bez mięsa ssaków, ale też bez drobiu, można było jeść ryby. To było jasne. W tej chwili odmian wegetarianizmu jest kilka i musimy uściślić co jemy, a co wykluczamy z diety – mówiła dr Golachowska.

- Semiwegetarianizm to niejedzenie mięsa czerwonego, czyli mięsa dużych ssaków. Wykluczona jest wieprzowina i wołowina. Niektórzy wliczają tu jeszcze jagnięcinę, ale nie zawsze. Jest też taka wersja wegetarianizmu, przy której wykluczamy mięso ssaków, a także drobiu. Jemy wówczas mięso ryb, owoce morza, jajka, produkty mleczne. Odmian jest sporo. Mamy wówczas różne przedrostki np. pollo- jeśli jemy kurczaki, owo- jeśli jemy jajka – wyjaśniała dietetyk.

- W ostatnich latach tego typu diety zyskują na popularności, zwłaszcza, że organizacje zdrowotne zaczęły mówić o tym, że zmniejszenie ilości czerwonego mięsa ma sens zdrowotny. Czerwone mięso, a szczególnie przetwory z czerwonego mięsa, np. różne kiełbasy, wędliny, które są konserwowane niezbyt dla nas zdrowymi związkami, są produktami, które nie powinny pojawiać się w naszej diecie codziennie – podkreśliła dr Golachowska.

Zobacz także

2020-02-18, godz. 08:58 Roman Kolek o zmianach w finansowaniu systemu ochrony zdrowia Trybunał Konstytucyjny w listopadzie 2019 orzekł, że samorządy nie muszą płacić za straty szpitali. Zgodnie z wyrokiem, sejm ma na zmianę przepisów 18 miesięcy… » więcej 2020-02-17, godz. 09:29 Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku i kampanii prowadzonej na rzecz organizacji pożytku publicznego - To są kwoty, które nawet pozwalają organizacjom zainwestować, a w co, to już zależy od charakteru działalności tej organizacji - mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-02-15, godz. 08:20 Małgorzata Ziółkowska o potrzebie ocieplenia wizerunku chirurga O potrzebie ocieplenia wizerunku chirurga i pomyśle na to, jak można to zrobić, a także wyzwaniach medycyny, Ireneusz Prochera rozmawiał z Małgorzatą Ziółkowską… » więcej 2020-02-14, godz. 09:29 Marta Kuśnierz o nietypowej propozycji, jaką Stowarzyszenie Horyzonty ma na walentynkowy dzień dla wszystkich zakochan… - Podziel się miłością poprzez oddawanie krwi, to taka nasza polska wersja święta zakochanych - mówiła w rozmowie W cztery oczy Marta Kuśnierz, prezes Stowarzyszenia… » więcej 2020-02-13, godz. 08:48 Insp. Transportu Drogowego Krzysztof Chmiel o stanie technicznym pojazdów na naszych drogach - Naprawdę jest kiepsko. Autokary zza wschodniej granicy są bardzo wiekowe, w bardzo kiepskim stanie technicznym - mówił w porannej rozmowie W cztery oczy Krzysztof… » więcej 2020-02-12, godz. 09:36 Mł. asp. Łukasz Nowak o działaniach strażaków w ostatnich dniach – Potężne wichury, które przechodziły w ostatnich dniach przez woj. opolskie angażowały bardzo duże siły strażaków – przyznał w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-02-11, godz. 09:15 Dariusz Madera o tym, czy problemem polskiej służby zdrowia jest zarządzanie nią - Zarządzanie jest jednym z czynników wpływających na stan finansowy szpitala - mówił w porannej rozmowie W cztery oczy Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego… » więcej 2020-02-10, godz. 08:57 Magdalena Pobóg-Lenartowicz o Radzie Działalności Pożytku Publicznego Województwa Opolskiego W poniedziałek odbędzie się XI posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Opolskiego IV kadencji. Przed tym spotkaniem Ireneusz Prochera rozmawiał… » więcej 2020-02-07, godz. 08:53 Piotr Ciona o konkursach organizowanych przez KRUS Piotr Ciona, wicedyrektor opolskiej KRUS - Te konkursy są naszymi sztandarowymi konkursami w ramach prewencji. Jeśli chodzi o konkurs dla dzieci to jest to już… » więcej 2020-02-08, godz. 00:00 Kpt. Katarzyna Idziorek i chor. Gabriela Mos o Święcie Służby Więziennej Na pamiątkę dnia, w którym Józef Piłsudski ogłosił dekret dający początek więziennictwu w odrodzonej Polsce, 8 lutego obchodzimy Święto Służby Więziennej. O codzienności… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »