Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony…
2020-01-08, 09:06 Autor: Joanna Matlak

Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola, w porannej rozmowie "W cztery oczy"

Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola, w porannej rozmowie "W cztery oczy"
– To są czujniki firmy Airly, z którą mamy umowę. Początkowo mieliśmy 17 czujników do monitoringu wspomagającego, później po poszerzeniu granic 25, a teraz mamy umowę na dwa lata na 40 czujników – mówiła w porannej rozmowie Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa opolskiego ratusza.
– Chodzi o to, żeby sprawdzić jak zachodzi rozprzestrzenianie emisji zanieczyszczeń, szczególnie tej niskiej, czyli z pieców domowych. Dlatego stwierdziliśmy że monitoring trzeba poszerzyć, szczególnie tam gdzie jest zwarta zabudowa mieszkaniowa – wyjaśnił nasz gość.

Naczelniczka poinformowała, że miasto ma też 5 autonomicznych czujników, które spełniają wszystkie wymagania referencyjności.

– To trudne, bo monitoring państwowy to jedyny monitoring, który bada jakość powietrza metodami referencyjnymi i jest prowadzony przez WIOŚ i który służy do oceny jakości powietrza w każdym mieście. Natomiast monitoring z czujnikami to monitoring wspomagający, który służy do analizy niskiej emisji. Widzimy wtedy, w której dzielnicy występuje np. nadmierne spalanie paliw – podkreślała.

Do dyspozycji mieszkańców jest specjalna strona internetowa https://airly.eu/map/pl/ oraz aplikacja „Powietrze w Opolu”.

Naszego gościa pytaliśmy też o ewentualne poszerzenie sieci czujników. Małgorzata Rabiega odpowiedziała, że ich zamontowaniem interesują się sąsiednie gminy, a współpraca z Opolem polegałaby na tym, że czujniki np. z Komprachcic byłyby widoczne na opolskiej mapie.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »