Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Dariuszem Świątczakiem i Aleksandrą…
2019-12-31, 15:15 Autor: Joanna Matlak

Rozmowa z Dariuszem Świątczakiem i Aleksandrą Czechowską o bezpieczeństwie w noc sylwestrową nie tylko ludzi, ale i zwierząt

Rozmowa z Dariuszem Świątczakiem o bezpieczeństwie w noc sylwestrową

Sierż. sztab. Dariusz Świątczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu

- Liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek – mówił w porannej rozmowie „W 4 Oczy” sierżant sztabowy Dariusz Świątczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu pytany o to, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas nocy sylwestrowej.

Nasz gość przede wszystkim przypomniał, że przecież każda petarda ma w sobie materiał wybuchowy i należy się z nią obchodzić ze szczególną ostrożnością. - Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku, czytanie instrukcji obsługi, zachowanie właściwej odległości od miejsca odpalania fajerwerków i absolutnie nie dopuszczanie do sztucznych ogni osób nietrzeźwych – mówił sierżant Świątczak.

Częstym błędem jaki popełniamy jest jazda samochodem „dzień po” tzn. dzień po spożyciu alkoholu. – Często wydaje nam się, że już możemy jechać, zjemy śniadanie, wypijemy kawę, ale to nie działa. Dalej możemy mieć w sobie promile, a to wpływa na koncentrację, jesteśmy senni – mówił nasz gość.

Przypomniał, że zawsze można udać się na najbliższą komendę policji i zbadać się alkomatem.
Rozmowa z Aleksandrą Czechowską o bezpieczeństwie zwierząt w noc sylwestrową
Aleksandra Czechowska, opolskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

- Ostatni spacer z psem powinien być wykonany jak najwcześniej - mówiła w rozmowie „Poglądy i osądy” Aleksandra Czechowska z opolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, która opowiedziała nam w jaki sposób w miarę bezstresowo przeprowadzić psa przez huczny, sylwestrowy wieczór.

- Ostatni spacer wykonujemy około 18.00 – 19.00, wtedy kiedy jeszcze wiemy, że pies wytrzyma do rana lub wczesnego rana. Najlepiej z nim wyjść i dać mu podwójne zabezpieczenie, później spokojnie wracamy do domu. Jeśli piesek ciężko reaguje to wtedy zasięgamy pomocy lekarza weterynarii i farmakoterapii , a w momencie kiedy słyszmy wystrzały i huki zamykamy okna, najlepiej zasłonić żaluzje, włączyć głośniej muzykę lub telewizor i to też wyciszy ten huk. To są taki domowe sposoby, aby ułatwić pieskowi przetrwanie sylwestra.

Dodajmy, że jesienią opolski TOZ upublicznił dość dramatyczny apel o wsparcie finansowe. Na szczęście odzew był ogromny i dzięki zebranym środkom udało się wyleczyć ponad 40 zwierząt.

Zobacz także

2020-01-09, godz. 10:36 Anna Bartoszek-Dec o bilansie przyjęć repatriantów z ostatnich lat – W regionie mamy ponad 300 repatriantów. Największą grupę stanowią obywatele Kazachstanu, to ponad 240 osób, ale mamy też obywateli Uzbekistanu, Rosji… » więcej 2020-01-08, godz. 09:06 Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola, w porannej rozmowie "W cztery… – To są czujniki firmy Airly, z którą mamy umowę. Początkowo mieliśmy 17 czujników do monitoringu wspomagającego, później po poszerzeniu granic 25… » więcej 2020-01-07, godz. 09:30 Przemysław Zych o tym, dlaczego aktualnie Opole jest bez umowy za zagospodarowanie odpadów komunalnych – Na ten moment wraz z prezydentem nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i argumentami, które dawałyby możliwość podpisania umowy wraz z kwotą, która została… » więcej 2020-01-06, godz. 08:50 Ks. Łukasz Knieć o symbolice Objawienia Pańskiego Pokłon oddany Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu, chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej - w porannej rozmowie… » więcej 2020-01-05, godz. 08:50 Ks. prof. Jerzy Kostorz o diecezjalnym spotkaniu ludzi sportu Dziś (5.01), już po raz 27. w parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, odbędzie się tradycyjne spotkanie ludzi sportu. Będzie Msza święta, opłatek… » więcej 2020-01-04, godz. 08:40 Iwona Kowalczuk o zmianach dotyczących segregowania śmieci Rok 2020 przyniósł zmiany w segregowaniu śmieci. Dotychczas opolanie korzystali z czterech pojemników, a od 1 stycznia mają ich już pięć. Co powinno trafiać… » więcej 2020-01-03, godz. 09:01 Barbara Pawlos o wprowadzeniu e-recept oraz o harmonogramie postojów dentobusu i mammobusu w naszym regionie. - Ten termin to tak naprawdę ostatni dzwonek, godzina „zero” - mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego NFZ, z… » więcej 2020-01-02, godz. 09:48 Dr hab. inż. Jarosław Mamala o wydarzeniach którymi w 2019 roku żył Park Naukowo Technologiczny w Opolu - Dla parku to był niesamowity rok - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” prof. Jarosław Mamala, prezes PNT. - Park bardzo mocno się rozbudował pod względem… » więcej 2020-01-01, godz. 08:35 Zbigniew Kubalańca o tym, jak się zmieni i od czego się rozpocznie przebudowa Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Nowy Rok, nowe otwarcie, a więc i nowy teatr. Lada dzień ruszy przebudowa Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. O tym, jak się zmieni i od czego się rozpocznie… » więcej
4546474849
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »