Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Ks. bp Rudolf Pierskała o sens Świąt Bożego Narodzenia…
2019-12-24, 09:05 Autor: Joanna Matlak

Ks. bp Rudolf Pierskała o sens Świąt Bożego Narodzenia i ks. Arnold Drechsler Bożonarodzeniowej Zbiórce Żywności


Ks. Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy diecezji opolskiej

- Istotą i sensem Świąt Bożego Narodzenia jest to, żeby odkryć w stajence Jezusa, który przychodzi do nas i chce być blisko każdego człowieka. Bóg nas tak ukochał, że stał się człowiekiem – mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” ks. Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy diecezji opolskiej.

Naszego gościa pytaliśmy, czy współczesny zestresowany i zabiegany człowiek o tym sensie świąt Bożego Narodzenia pamięta. - W świętach chodzi o to, by odkryć i odsłonić tę wielką tajemnicę przyjścia Boga na ziemię – mówił ks. bp Pierskała. – Do świąt trzeba się przygotować przez Adwent. A my zajmujemy się choinkami, kolędami i całymi dekoracjami. Na święta i spotkanie z Bogiem trzeba czekać. Jeśli chcemy się z kimś spotkać, to do spotkania trzeba się przygotować i potem na nie czekam, bo jeśli nie, to nie ma tego przeżycia i prawdziwego spotkania. Wtedy czekam być może na prezenty, piękną atmosferę, nastrojowość. Ważne jest czekanie i oczywiście tradycje – mówił nasz gość.

Biskup Pierskała podkreślił, że kłótnie, które niejednokrotnie zdarzają się przy wigilijnym stole, należy odłożyć na „po świętach”. Jego zdaniem, święta powinny być czasem jednoczenia się, godzenia i nawet jeśli sytuacja w rodzinie jest trudna, należy wyciągnąć rękę.

Naszego gościa pytaliśmy jak to się dzieje, że zadeklarowani ateiści stroją choinkę, przygotowują wigilijne potrawy, które są przecież ważnymi elementami Świąt Bożego Narodzenia.

- Nawet jeśli nie praktykuje się regularnie, to jest coś takiego podstawowego, że są święta, a więc trzeba wrócić do tego, co się pielęgnowało w dzieciństwo i przeżyło w domu. I to pomaga. Zawsze jest szansa, żeby człowiek się zmienił, poprawił, nawrócił i skorzystał z tego wielkiego dobrodziejstwa jak było przyjścia Syna Bożego na ziemię – mówił biskup Pierskała.
Ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas diecezji opolskiej

- Dla Caritas Wigilia to zwieńczenie i ukoronowanie tego całego okresu, który nazwałbym sezonem „paczkowym”, sezonem darów. W Wigilię przychodzi największy dar dla człowieka, ludzkości jakim jest Jezus Chrystus. On wychodzi z ukrycia. A Ten moment jest poprzedzony takim zatroskaniem, zabieganiem wszystkich wolontariuszy o potrzebujących – powiedział w „Poglądach i osądach” ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas diecezji opolskiej.

Nasz gość powiedział, że do Wigilii Bożego Narodzenia na terenie diecezji opolskiej wolontariusze wręczyli paczki około 30 tys. osób. – Oczywiście, to nie były nie wiadomo jakie paczki, ale takie małe zawiniątka, kilka drobnych rzeczy, a w środku środki czystości i żywność. One miały nieprawdopodobny ładunek emocjonalny. Ludzie otrzymali sygnał i dowód na to, że nie są sami, nie są poza marginesem, nie są problemem i ktoś o nich pamięta – mówił ks. Drechsler i dodał, że w ciągu roku Caritas przekazuje pomoc o wartości 1 mln złotych.

- Praca Kościoła nie polega tylko na rozwoju duszy – podkreślił nasz gość. – Człowiek to duch w ciele. Dla kapłana i duszpasterza powinno być ważne czy mama ma chleb dla swoich dzieci, w jakich butach chodzą, czy wystarcza im na wydatki związane z edukacją, leczeniem czy nawet wydarzeniami kulturalnymi, pójściem do kina czy wyjazd na wycieczkę. To musi być w horyzoncie duszpasterza – mówił ks. Drechsler.

Zobacz także

2019-12-30, godz. 09:19 Łukasz Sowada i Sławomir Batko podsumowują pracę Rady Miasta Opole Łukasza Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola Podsumowaliśmy rok 2019 i dowiedzieliśmy się jak przebiegać będzie ostatnie posiedzenie Rady Miasta Opole… » więcej 2019-12-29, godz. 09:00 Dr Artur Żurakowski o bilansie zysków i strat niedziel handlowych W 2019 było ich piętnaście, a w całym 2020 roku będzie tylko siedem. Mowa o niedzielach handlowych. Przypomnijmy, ustawa ograniczająca handel w niedzielę… » więcej 2019-12-28, godz. 09:00 Sebastian Szczurek o wprowadzeniu tzw. Małego ZUS-u Około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców w 2020 roku będzie mogło skorzystać z tzw. Małego ZUS-u Plus. To rozwiązanie dla najmniejszych firm, których… » więcej 2019-12-27, godz. 10:32 Ks. Waldemar Klinger i Krzysztof Maślak o zbiórce pieniędzy na rzecz renowacji Opolskiej Katedry i fałszywych wolo… ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry - Potrzebujemy jeszcze co najmniej kilkunastu milionów - mówił w porannej rozmowie "W 4 oczy" ks. Waldemar… » więcej 2019-12-26, godz. 08:35 Ks. dr Andrzej Demitrów o istocie męczeństwa i współczesnych męczennikach chrześcijańskich W drugim dniu Świąt zapytaliśmy o pozornie drastyczny kontrast pomiędzy Bożym Narodzeniem a przypadającym dziś (26.12) świętem św. Szczepana, pierwszego… » więcej 2019-12-25, godz. 08:35 Ks. Łukasz Knosala o tym, jak młodzi ludzie chcą przeżywać czas świąt Bożego Narodzenia W bożonarodzeniowy poranek zapytaliśmy, co dziś dla młodzieży oznacza świętowanie? Czy tradycja jest dla nich atrakcyjna? Jak młodzi ludzie chcą przeżywać… » więcej 2019-12-23, godz. 10:01 Marcin Ociepa o swojej politycznej drodze i Janusz Kowalski o sytuacji w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej – Słowo klucz to „technologie”, które wcześniej były pod moją pieczą w Ministerstwie Przedsiębiorczości… » więcej 2019-12-22, godz. 08:35 Grażyna Kotarska o inicjatywie „Wigilia bez granic" W Polsce po raz czwarty, a w naszym mieście po raz drugi można się włączyć w piękną inicjatywę „Wigilia bez granic”. O tym, jak zaprosić cudzoziemca… » więcej 2019-12-21, godz. 08:35 Dariusz Chwist o korzyściach płynących z morsowania W przedświątecznym czasie próbowaliśmy zachęcić do aktywności, która cieszy się coraz większą popularnością. O korzyściach płynących z morsowania… » więcej
4647484950
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »