Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie…
2019-12-04, 09:55 Autor: Marek Świercz

Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie opolskiej oświaty

Michał Siek o spotkaniu ministra oświaty z przedstawicielami samorządów
Michał Siek, opolski kurator oświaty
– Badanie PISA sprawdza umiejętności piętnastolatków, te nabyte w szkole i w domu. Jest przeprowadzane co trzy lata. W tym roku objęło pół miliona uczniów z 79 krajów i regionów, w Polsce wzięło w nich udział 5 600 uczniów z 329 szkół, myślę więc, że to bardzo reprezentatywna grupa. Wczoraj w Ministerstwie Edukacji Narodowej poznaliśmy wyniki badania i uważam, że mamy powody do zadowolenia. Po pierwsze, we wszystkich trzech badanych kategoriach – rozumieniu czytanego tekstu, rozumowania matematycznego oraz rozumowania w naukach przyrodniczych – poprawiliśmy wyniki sprzed trzech lat i znaleźliśmy się w czołówce. Spadła liczba polskich uczniów osiągających słabe wyniki, znacząco wzrosła za to liczba tych, którzy wypadają bardzo dobrze. Lepsi od nas są właściwie tylko Azjaci, ale to już swoista tradycja. Natomiast możemy spokojnie powalczyć z tak chwaloną Finlandią czy Estonią – mówił w rozmowie „W cztery oczy” opolski kurator oświaty Michał Siek.
Jego zdaniem, tych wyników nie należy odnosić do dobrych czy złych skutków reformy (prezes ZNP Sławomir Broniarz komentował, że dobre wyniki to efekt dobrego działania zlikwidowanych właśnie gimnazjów), bo badanie 15-latków to nie jest podsumowanie jakiegoś konkretnego etapu edukacji.

– Ważne jest, że w tym badaniu, przeprowadzonym drogą elektroniczną, bardzo dużo było zadań otwartych, czyli takich, które wymagają samodzielnego myślenia. W badaniach testowych można strzelić i trafić, tu trzeba się dobrze zastanowić – mówił Siek.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu terytorialnego, na którym minister Dariusz Piontkowski mówił o rosnącej subwencji oświatowej (jak przyznaje Siek, wciąż jest za niska, kilka lat temu pokrywała około 90 procent kosztów otrzymania szkół, teraz około 83,5 procent) oraz pomysłach na korektę jej podziału tak, by w szczególnych przypadkach mniej zamożny samorząd mógł otrzymać wyższą kwotę. Szef MEN mówił też o pewnej liberalizacji jeśli chodzi o podejście administracji oświatowej o reorganizacji sieci szkół. Do tej pory kuratorium raczej negatywnie opiniowały wnioski samorządów w tej sprawie, teraz mają być bardziej elastyczne.

– Nie znamy konkretów, więc nie będę mówił o jakiejś korekcie polityki. Trzeba pamiętać, że decyzje o zamykaniu szkół są zawsze bardzo trudne i powinny być poprzedzone głębokimi konsultacjami społecznymi – stwierdził Siek.
Marzena Kazin o tym, jak radzą sobie powiatowe szkoły z rywalizacją ze szkołami w Opolu
Marzena Kazin, sekretarz Starostwa Powiatowego w Opolu
– Jesteśmy zadowoleni z tegorocznego naboru do naszych szkół, ale nie wydaje mi się, żebyśmy jakoś szczególnie skorzystali z reformy i naboru podwójnego rocznika. Proszę pamiętać, że przy trzech naszych szkołach prowadziliśmy gimnazja i w wyniku reformy tych gimnazjalistów straciliśmy. Ale mamy inne atuty, przede wszystkim ofertę, którą są zainteresowane także uczniowie spoza naszego regionu, którzy szukają szkoły sportowej czy mundurowej. A ponieważ mamy też działające przez siedem dni w tygodniu internaty w Prószkowie i Tułowicach, na brak chętnych nie narzekamy. Oczywiście musimy realizować ze szkołami w Opolu, ale proszę pamiętać, że są uczniowie, którzy nie chcą tracić codziennie dwóch godzin na dojazdy i wolą się uczyć w naszych szkołach powiatowych. Bo one są naprawdę dobre, co potwierdzają wyniki egzaminów – mówiła w „Poglądach i osądach” Marzena Kazin, sekretarz Starostwa Powiatowego w Opolu.

Nasz gość przyznaje jednak, że w ostatnich latach wiele szkół musiało praktycznie wymyślić się od nowa. Pomologia w Prószkowie, legendarne technikum ogrodnicze, przeżywało prawdziwe oblężenie w czasach PRL, gdy tak zwany „badylarz” był symbolem sukcesu. Dziś działa nadal, ale zainteresowania akurat tym kierunkiem nie ma.

– Ogrodnictwo to ciężki zawód i może wszyscy uznali, że taniej ściągnąć produkty z Holandii – mówi nasz gość.

Dlatego dziś Prószków kojarzy się przede wszystkim z klasami sportowymi i mundurowymi (w tym strażackimi). A także uczniami z Ukrainy, którzy w tym roku po raz pierwszy przystąpią do matury.
– To było dla nich ciężkie doświadczenie: zaczynali jako 15-latkowie, którzy przyjeżdżali we wrześniu a do domu wracali dopiero na Boże Narodzenie – mówi nasz gość.

Zespół Szkół w Ozimku, kiedyś jednoznacznie kojarzony z hutnictwem, dziś zajmuje wysokie miejsca w rankingach dzięki klasom informatycznym. W Tułowicach do klas leśników dołączyły klasy wojskowe.

Jak mówi nasz gość, opolski powiat dotuje także dwie szkoły niepubliczne: zespół szkół w Kup, do którego chodzą uczniowie z autyzmem, a także zespół szkół w Stobrawie przeznaczony dla tak zwanych trudnych dziewcząt.

– Czy subwencja wystarcza? Oczywiście, że nie, musimy dołożyć ponad 20 procent. Ale to inwestycja w naszą wspólną przyszłość – mówi nam sekretarz Kazin.

Zobacz także

2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***