Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Adrian Czubak i Sybilla Fusiarz gośćmi porannych… » Sybilla Fusiarz…
Sybilla Fusiarz o potrzebach osób niepełnosprawnych
Sybilla Fusiarz, prezes Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu
- Czego najbardziej potrzebują osoby niepełnosprawne? Przede wszystkim akceptacji, Oczywiście bardzo dużo się zmieniło w ostatnich latach, klimat społeczny jest inny, ale tej akceptacji wciąż jest za mało - mówiła w "Poglądach i osądach" Sybilla Fusiarz, prezes Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu (kiedyś było to stowarzyszenie Bariery), które organizuje jutro w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu V Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
Jak mówi nasz gość, tego rodzaju imprez było więcej, ale dopiero w ostatnich latach inicjatywa nabrała rumieńców. W tej chwili zarejestrowało się 150 uczestników, ale możliwe, że gości w amfiteatrze będzie więcej.
- Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, ale prosimy o przyjście przed godziną 13:30, bo potem amfiteatr będzie zamknięty. Chodzi o względy bezpieczeństwa, tu w grę wchodzą ludzie z różnymi niepełnosprawnościami - tłumaczy.
Festiwal ma mieć ludowy klimat, ale rozumiany szeroko, bo nie zabraknie brazylijskiej capoeiry (połączenie tańca ze sztuką walki), której pokaz też przygotowały osoby niepełnosprawne. Wystąpi 12 wykonawców z placówek zajmujących się niepełnosprawnymi, po raz pierwszy odśpiewany zostanie także hymn opolskich niepełnosprawnych.
- Tradycyjnie wręczymy także nagrody opiekunom osób niepełnosprawnych. I, co ważne, to będą prawdziwi opiekunowie, regulamin wyklucza tu mianowanie dyrektorów placówek czy też prezesów stowarzyszeń - mówi Fusiarz.
Jutro poznamy też kolejną Ikonę Opolszczyzny, czyli osobę niepełnosprawną, która jest znana poza granicami naszego regionu. Wcześniej taką ikoną został między innymi niepełnosprawny rajdowiec Tomasz Kunecki.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »