Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Adrian Czubak i Sybilla Fusiarz gośćmi porannych…
2019-12-02, 09:18 Autor: Maciej Wajler

Adrian Czubak i Sybilla Fusiarz gośćmi porannych rozmów

Adrian Czubak o planach Urzędu Wojewódzkiego
Adrian Czubak, Wojewoda Opolski
- W kraju korpus wojewodów zmienił się o tyle, że kilku wojewodów zostało wybranych do Sejmu, co wypada uznać za efekt pozytywnej oceny ich pracy. Jeszcze nie wiem, kto będzie moim zastępcą, prawdopodobnie dowiemy się do końca tygodnia, decyzja należy oczywiście należy do prezesa Rady Ministrów. Nie wiem, czy jest to element umowy koalicyjnej, dla mnie najważniejsze jest to, żeby była to osoba jak najbardziej merytoryczna - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Adrian Czubak, ponownie powołany na stanowisko wojewody opolskiego.
Nasz gość stwierdził, że nie planuje żadnych personalnych rewolucji w urzędzie wojewódzkim, ale nie wyklucza, że konieczne będą zmiany organizacyjne.
- Już kiedyś mówiłem na antenie Radia Opole, że w ciągu czterech lat nastąpiły ogromne zmiany, Gdy przyszedłem do urzędu, nasz budżet wynosił około 800 mln zł, na koniec tego roku będzie to ponad 1,5 miliarda złotych - stwierdził. - Od nowego roku będziemy mieli dodatkowe kompetencje i obowiązki, więc trzeba będzie pomyśleć o tym, jak je najlepiej realizować. Dotyczą one między innymi kwestii ochrony zdrowia a tu trudnych tematów nie brakuje, czego najlepszym dowodem jest to, co dzieje się wokół Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Katowickiej. Tym tematem trzeba się będzie pilnie zająć.
Naszego gościa zapytaliśmy także o to, kto będzie kierował gminą Ozimek do czasu przedterminowych wyborów.
- Już w zeszłym tygodniu zarekomendowałem premierowi osobę wiceburmistrza Zbigniewa Kowalczyka i myślę, że premier podejmie decyzje na dniach - stwierdził Czubak.
Nasz gość mówił także o regionalnych konsultacjach w sprawie utworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego.
- Z naszego punktu widzenia istotne jest to, że projekt zakłada taką modernizację sieci kolejowej, by do CPK można było dotrzeć jak najszybciej, nawet z prędkością 350 km na godzinę. W naszym przypadku w grę wchodziłaby linia kolejowa wiodącą z Kłodzka przy Nysę, Opolę i Częstochowę - mówił Czubak.
Wojewodę zapytaliśmy także o ponad 31 mln zł, jakie region ma na dopłaty do połączeń autobusowych. Termin składania wniosków minął w piątek 29 listopada.
- Jeszcze nie zrobiliśmy bilansu, ale mam nadzieję, że zainteresowanie samorządów będzie większe niż poprzednio, bo szkoda oddawać te pieniądze do centrali - stwierdził.
Sybilla Fusiarz o potrzebach osób niepełnosprawnych
Sybilla Fusiarz, prezes Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu
- Czego najbardziej potrzebują osoby niepełnosprawne? Przede wszystkim akceptacji, Oczywiście bardzo dużo się zmieniło w ostatnich latach, klimat społeczny jest inny, ale tej akceptacji wciąż jest za mało - mówiła w "Poglądach i osądach" Sybilla Fusiarz, prezes Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu (kiedyś było to stowarzyszenie Bariery), które organizuje jutro w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu V Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
Jak mówi nasz gość, tego rodzaju imprez było więcej, ale dopiero w ostatnich latach inicjatywa nabrała rumieńców. W tej chwili zarejestrowało się 150 uczestników, ale możliwe, że gości w amfiteatrze będzie więcej.
- Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, ale prosimy o przyjście przed godziną 13:30, bo potem amfiteatr będzie zamknięty. Chodzi o względy bezpieczeństwa, tu w grę wchodzą ludzie z różnymi niepełnosprawnościami - tłumaczy.
Festiwal ma mieć ludowy klimat, ale rozumiany szeroko, bo nie zabraknie brazylijskiej capoeiry (połączenie tańca ze sztuką walki), której pokaz też przygotowały osoby niepełnosprawne. Wystąpi 12 wykonawców z placówek zajmujących się niepełnosprawnymi, po raz pierwszy odśpiewany zostanie także hymn opolskich niepełnosprawnych.
- Tradycyjnie wręczymy także nagrody opiekunom osób niepełnosprawnych. I, co ważne, to będą prawdziwi opiekunowie, regulamin wyklucza tu mianowanie dyrektorów placówek czy też prezesów stowarzyszeń - mówi Fusiarz.
Jutro poznamy też kolejną Ikonę Opolszczyzny, czyli osobę niepełnosprawną, która jest znana poza granicami naszego regionu. Wcześniej taką ikoną został między innymi niepełnosprawny rajdowiec Tomasz Kunecki.

Zobacz także

2020-10-26, godz. 09:03 Mariusz Grochowski o rehabilitacji pacjentów pocovidowych – Trafiają do nas pacjenci np. z osłabieniem albo z płytszym oddechem. Rehabilitacja ma poprawić wydolność wysiłkową i krążeniową, sprawność oddechową… » więcej 2020-10-25, godz. 08:31 Prof. Marek Gierlotka o przyczynach chorób cywilizacyjnych Jakie są przyczyny chorób cywilizacyjnych, z czego wynikają i jak się przed nimi chronić? Na te pytania odpowiadał prof. Marek Gierlotka, kierownik oddziału… » więcej 2020-10-24, godz. 08:26 Maciej Róg o tym, czym jest test Coopera i jak się do niego przygotować - Test Coopera to test sprawności fizycznej i służy temu, by określić czy dana osoba jest w dobrej kondycji czy powinna rozpocząć jakąś głębszą analizę… » więcej 2020-10-23, godz. 10:49 Sylwia Daniłowska o sytuacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych - Tak naprawdę zrealizowaliśmy dwa badania, bo pierwsze mieliśmy w kwietniu tego roku, a więc około 3 tygodnie po tym jak koronawirus zagościł na dobre… » więcej 2020-10-22, godz. 08:40 Marek Froelich o sytuacji rolników w kontekście zalanych gospodarstw i upraw - Mamy w tym roku wszystkie możliwe klęski żywiołowe prócz suszy - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej… » więcej 2020-10-21, godz. 08:43 Konrad Gęsiarz o alarmującej sytuacji w Namysłowskim Centrum Zdrowia - Wcześniej mówiło się już o tym, że szpitale powiatowe, będą miały obowiązek obsługiwania pacjentów covidowych, ale trochę jesteśmy zaskoczeni rozmiarem… » więcej 2020-10-19, godz. 08:46 Violetta Porowska o najbliższym zjeździe okręgowym PiS – Zjazd okręgowy to zawsze duże wydarzenie dla struktury partyjnej, ale z powodu pandemii został on rozłożony na trzy dni – mówiła w porannej rozmowie… » więcej 2020-10-18, godz. 08:30 Hubert Kołodziej o korzyściach ze współpracy regionu opolskiego z partnerami z Węgier - W 1999 roku powstały sejmiki województw i naturalną sprawą było szukanie partnerów do współpracy. Kierunek węgierski był czymś naturalnym – mówił… » więcej 2020-10-17, godz. 08:35 Jan Burniak o tym, jak wielu ludzi wciąż korzysta z Banku Żywności - Te dwa dni się ze sobą wiążą - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy Jan Burniak, prezes Banku Żywności w Opolu. Rozmawialiśmy bowiem o Światowym… » więcej 2020-10-16, godz. 10:01 Dawid Ozimek o tym, czy Opolanie powinni obawiać się wysokiego stanu wody w Odrze Dawid Ozimek, zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Opola - Dziś oczekujemy fali, która od godziny 9.00 będzie przechodzić… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***