Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Adrian Czubak i Sybilla Fusiarz gośćmi porannych…
2019-12-02, 09:18 Autor: Maciej Wajler

Adrian Czubak i Sybilla Fusiarz gośćmi porannych rozmów

Adrian Czubak o planach Urzędu Wojewódzkiego
Adrian Czubak, Wojewoda Opolski
- W kraju korpus wojewodów zmienił się o tyle, że kilku wojewodów zostało wybranych do Sejmu, co wypada uznać za efekt pozytywnej oceny ich pracy. Jeszcze nie wiem, kto będzie moim zastępcą, prawdopodobnie dowiemy się do końca tygodnia, decyzja należy oczywiście należy do prezesa Rady Ministrów. Nie wiem, czy jest to element umowy koalicyjnej, dla mnie najważniejsze jest to, żeby była to osoba jak najbardziej merytoryczna - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Adrian Czubak, ponownie powołany na stanowisko wojewody opolskiego.
Nasz gość stwierdził, że nie planuje żadnych personalnych rewolucji w urzędzie wojewódzkim, ale nie wyklucza, że konieczne będą zmiany organizacyjne.
- Już kiedyś mówiłem na antenie Radia Opole, że w ciągu czterech lat nastąpiły ogromne zmiany, Gdy przyszedłem do urzędu, nasz budżet wynosił około 800 mln zł, na koniec tego roku będzie to ponad 1,5 miliarda złotych - stwierdził. - Od nowego roku będziemy mieli dodatkowe kompetencje i obowiązki, więc trzeba będzie pomyśleć o tym, jak je najlepiej realizować. Dotyczą one między innymi kwestii ochrony zdrowia a tu trudnych tematów nie brakuje, czego najlepszym dowodem jest to, co dzieje się wokół Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Katowickiej. Tym tematem trzeba się będzie pilnie zająć.
Naszego gościa zapytaliśmy także o to, kto będzie kierował gminą Ozimek do czasu przedterminowych wyborów.
- Już w zeszłym tygodniu zarekomendowałem premierowi osobę wiceburmistrza Zbigniewa Kowalczyka i myślę, że premier podejmie decyzje na dniach - stwierdził Czubak.
Nasz gość mówił także o regionalnych konsultacjach w sprawie utworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego.
- Z naszego punktu widzenia istotne jest to, że projekt zakłada taką modernizację sieci kolejowej, by do CPK można było dotrzeć jak najszybciej, nawet z prędkością 350 km na godzinę. W naszym przypadku w grę wchodziłaby linia kolejowa wiodącą z Kłodzka przy Nysę, Opolę i Częstochowę - mówił Czubak.
Wojewodę zapytaliśmy także o ponad 31 mln zł, jakie region ma na dopłaty do połączeń autobusowych. Termin składania wniosków minął w piątek 29 listopada.
- Jeszcze nie zrobiliśmy bilansu, ale mam nadzieję, że zainteresowanie samorządów będzie większe niż poprzednio, bo szkoda oddawać te pieniądze do centrali - stwierdził.
Sybilla Fusiarz o potrzebach osób niepełnosprawnych
Sybilla Fusiarz, prezes Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu
- Czego najbardziej potrzebują osoby niepełnosprawne? Przede wszystkim akceptacji, Oczywiście bardzo dużo się zmieniło w ostatnich latach, klimat społeczny jest inny, ale tej akceptacji wciąż jest za mało - mówiła w "Poglądach i osądach" Sybilla Fusiarz, prezes Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu (kiedyś było to stowarzyszenie Bariery), które organizuje jutro w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu V Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
Jak mówi nasz gość, tego rodzaju imprez było więcej, ale dopiero w ostatnich latach inicjatywa nabrała rumieńców. W tej chwili zarejestrowało się 150 uczestników, ale możliwe, że gości w amfiteatrze będzie więcej.
- Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, ale prosimy o przyjście przed godziną 13:30, bo potem amfiteatr będzie zamknięty. Chodzi o względy bezpieczeństwa, tu w grę wchodzą ludzie z różnymi niepełnosprawnościami - tłumaczy.
Festiwal ma mieć ludowy klimat, ale rozumiany szeroko, bo nie zabraknie brazylijskiej capoeiry (połączenie tańca ze sztuką walki), której pokaz też przygotowały osoby niepełnosprawne. Wystąpi 12 wykonawców z placówek zajmujących się niepełnosprawnymi, po raz pierwszy odśpiewany zostanie także hymn opolskich niepełnosprawnych.
- Tradycyjnie wręczymy także nagrody opiekunom osób niepełnosprawnych. I, co ważne, to będą prawdziwi opiekunowie, regulamin wyklucza tu mianowanie dyrektorów placówek czy też prezesów stowarzyszeń - mówi Fusiarz.
Jutro poznamy też kolejną Ikonę Opolszczyzny, czyli osobę niepełnosprawną, która jest znana poza granicami naszego regionu. Wcześniej taką ikoną został między innymi niepełnosprawny rajdowiec Tomasz Kunecki.

Zobacz także

2019-12-08, godz. 08:30 Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny O bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny, o zaangażowaniu studentów i ich pierwszych krokach w świecie realnych problemów opowiedziały dr Magdalena… » więcej 2019-12-07, godz. 08:30 Kamila i Monika Poznańskie o tym, jak pomagać czworonogom w czasie zimy Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt i dlatego z troską pochyla się nad nimi fundacja Psie Marzenie. Dziś (7.12) wolontariusze zapraszali na Mikołajkowy… » więcej 2019-12-06, godz. 10:09 Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach ruchu drogowego oraz Tomaszem Zawadzkim o karcie Opolce Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu - Sytuacja w których dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu są codziennością. Jeśli mamy kilka pasów ruchu… » więcej 2019-12-05, godz. 10:33 Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów w Opolu Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR – Myślę, że 10 miejsce to nawet za nisko, powinniśmy nawet mieć wyższe miejsce – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2019-12-04, godz. 09:55 Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie opolskiej oświaty Michał Siek, opolski kurator oświaty – Badanie PISA sprawdza umiejętności piętnastolatków, te nabyte w szkole i w domu. Jest przeprowadzane co trzy lata. W tym… » więcej 2019-12-03, godz. 09:55 Franciszek Posacki i Grzegorz Ostromecki o tym, jak powinien wyglądać Sylwester w Opolu Franciszek Posacki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Opola - Mieliśmy sygnały, że młodzież chciałaby podjąć dyskusję. Zadaliśmy proste pytanie jak mieszkańcy… » więcej 2019-12-01, godz. 09:00 Elżbieta Pisula-Bieniecka i Mariusz Bieniecki "W cztery oczy" (01.12.2019) W niedzielny wieczór, 1 grudnia, w Domu Kultury w Ozimku odbędzie się finał III Wojewódzkiego Festiwalu Artystycznego Jesteśmy Tacy Sami. O idei tego festiwalu… » więcej 2019-11-30, godz. 09:00 Weronika Gebauer, Agata Honisz i Aleksandra Bandrowska "W cztery oczy" (30.11.2019) Już trwa tegoroczne święto patronalne Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury „XAVERIANUM”. Dziś w ramach 26. Dni Xaverianum zaplanowany jest Dzień Absolwenta… » więcej 2019-11-29, godz. 09:47 Arkadiusz Wiśniewski i Stanisław Rakoczy o sytuacji SOR-u na Katowickiej i turystyce w naszym regionie Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola - Debata na temat SOR-u na Katowickiej niesie ze sobą niestety smutne wnioski, bardzo niebezpieczne dla miasta i mieszkańców… » więcej 2019-11-28, godz. 11:03 Łukasz Sowada i Tomasz Kaliszan o tym, że od nowego roku życie w Opolu będzie droższe Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola – To jest system, który powinien się samofinansować. Rosną ceny tych usług świadczonych przez operatorów i są też… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »