Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Adrian Czubak i Sybilla Fusiarz gośćmi porannych…
2019-12-02, 09:18 Autor: Maciej Wajler

Adrian Czubak i Sybilla Fusiarz gośćmi porannych rozmów

Adrian Czubak o planach Urzędu Wojewódzkiego
Adrian Czubak, Wojewoda Opolski
- W kraju korpus wojewodów zmienił się o tyle, że kilku wojewodów zostało wybranych do Sejmu, co wypada uznać za efekt pozytywnej oceny ich pracy. Jeszcze nie wiem, kto będzie moim zastępcą, prawdopodobnie dowiemy się do końca tygodnia, decyzja należy oczywiście należy do prezesa Rady Ministrów. Nie wiem, czy jest to element umowy koalicyjnej, dla mnie najważniejsze jest to, żeby była to osoba jak najbardziej merytoryczna - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Adrian Czubak, ponownie powołany na stanowisko wojewody opolskiego.
Nasz gość stwierdził, że nie planuje żadnych personalnych rewolucji w urzędzie wojewódzkim, ale nie wyklucza, że konieczne będą zmiany organizacyjne.
- Już kiedyś mówiłem na antenie Radia Opole, że w ciągu czterech lat nastąpiły ogromne zmiany, Gdy przyszedłem do urzędu, nasz budżet wynosił około 800 mln zł, na koniec tego roku będzie to ponad 1,5 miliarda złotych - stwierdził. - Od nowego roku będziemy mieli dodatkowe kompetencje i obowiązki, więc trzeba będzie pomyśleć o tym, jak je najlepiej realizować. Dotyczą one między innymi kwestii ochrony zdrowia a tu trudnych tematów nie brakuje, czego najlepszym dowodem jest to, co dzieje się wokół Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Katowickiej. Tym tematem trzeba się będzie pilnie zająć.
Naszego gościa zapytaliśmy także o to, kto będzie kierował gminą Ozimek do czasu przedterminowych wyborów.
- Już w zeszłym tygodniu zarekomendowałem premierowi osobę wiceburmistrza Zbigniewa Kowalczyka i myślę, że premier podejmie decyzje na dniach - stwierdził Czubak.
Nasz gość mówił także o regionalnych konsultacjach w sprawie utworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego.
- Z naszego punktu widzenia istotne jest to, że projekt zakłada taką modernizację sieci kolejowej, by do CPK można było dotrzeć jak najszybciej, nawet z prędkością 350 km na godzinę. W naszym przypadku w grę wchodziłaby linia kolejowa wiodącą z Kłodzka przy Nysę, Opolę i Częstochowę - mówił Czubak.
Wojewodę zapytaliśmy także o ponad 31 mln zł, jakie region ma na dopłaty do połączeń autobusowych. Termin składania wniosków minął w piątek 29 listopada.
- Jeszcze nie zrobiliśmy bilansu, ale mam nadzieję, że zainteresowanie samorządów będzie większe niż poprzednio, bo szkoda oddawać te pieniądze do centrali - stwierdził.
Sybilla Fusiarz o potrzebach osób niepełnosprawnych
Sybilla Fusiarz, prezes Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu
- Czego najbardziej potrzebują osoby niepełnosprawne? Przede wszystkim akceptacji, Oczywiście bardzo dużo się zmieniło w ostatnich latach, klimat społeczny jest inny, ale tej akceptacji wciąż jest za mało - mówiła w "Poglądach i osądach" Sybilla Fusiarz, prezes Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu (kiedyś było to stowarzyszenie Bariery), które organizuje jutro w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu V Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
Jak mówi nasz gość, tego rodzaju imprez było więcej, ale dopiero w ostatnich latach inicjatywa nabrała rumieńców. W tej chwili zarejestrowało się 150 uczestników, ale możliwe, że gości w amfiteatrze będzie więcej.
- Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, ale prosimy o przyjście przed godziną 13:30, bo potem amfiteatr będzie zamknięty. Chodzi o względy bezpieczeństwa, tu w grę wchodzą ludzie z różnymi niepełnosprawnościami - tłumaczy.
Festiwal ma mieć ludowy klimat, ale rozumiany szeroko, bo nie zabraknie brazylijskiej capoeiry (połączenie tańca ze sztuką walki), której pokaz też przygotowały osoby niepełnosprawne. Wystąpi 12 wykonawców z placówek zajmujących się niepełnosprawnymi, po raz pierwszy odśpiewany zostanie także hymn opolskich niepełnosprawnych.
- Tradycyjnie wręczymy także nagrody opiekunom osób niepełnosprawnych. I, co ważne, to będą prawdziwi opiekunowie, regulamin wyklucza tu mianowanie dyrektorów placówek czy też prezesów stowarzyszeń - mówi Fusiarz.
Jutro poznamy też kolejną Ikonę Opolszczyzny, czyli osobę niepełnosprawną, która jest znana poza granicami naszego regionu. Wcześniej taką ikoną został między innymi niepełnosprawny rajdowiec Tomasz Kunecki.

Zobacz także

2020-01-07, godz. 09:30 Przemysław Zych o tym, dlaczego aktualnie Opole jest bez umowy za zagospodarowanie odpadów komunalnych – Na ten moment wraz z prezydentem nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i argumentami, które dawałyby możliwość podpisania umowy wraz z kwotą, która została nam… » więcej 2020-01-06, godz. 08:50 Ks. Łukasz Knieć o symbolice Objawienia Pańskiego Pokłon oddany Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu, chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej - w porannej rozmowie przyglądaliśmy… » więcej 2020-01-05, godz. 08:50 Ks. prof. Jerzy Kostorz o diecezjalnym spotkaniu ludzi sportu Dziś (5.01), już po raz 27. w parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, odbędzie się tradycyjne spotkanie ludzi sportu. Będzie Msza święta, opłatek i kolędowanie… » więcej 2020-01-04, godz. 08:40 Iwona Kowalczuk o zmianach dotyczących segregowania śmieci Rok 2020 przyniósł zmiany w segregowaniu śmieci. Dotychczas opolanie korzystali z czterech pojemników, a od 1 stycznia mają ich już pięć. Co powinno trafiać do… » więcej 2020-01-03, godz. 09:01 Barbara Pawlos o wprowadzeniu e-recept oraz o harmonogramie postojów dentobusu i mammobusu w naszym regionie. - Ten termin to tak naprawdę ostatni dzwonek, godzina „zero” - mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego NFZ, z którą rozmawialiśmy… » więcej 2020-01-02, godz. 09:48 Dr hab. inż. Jarosław Mamala o wydarzeniach którymi w 2019 roku żył Park Naukowo Technologiczny w Opolu - Dla parku to był niesamowity rok - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” prof. Jarosław Mamala, prezes PNT. - Park bardzo mocno się rozbudował pod względem infrastrukturalnym… » więcej 2020-01-01, godz. 08:35 Zbigniew Kubalańca o tym, jak się zmieni i od czego się rozpocznie przebudowa Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Nowy Rok, nowe otwarcie, a więc i nowy teatr. Lada dzień ruszy przebudowa Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. O tym, jak się zmieni i od czego się rozpocznie… » więcej 2019-12-31, godz. 15:15 Rozmowa z Dariuszem Świątczakiem i Aleksandrą Czechowską o bezpieczeństwie w noc sylwestrową nie tylko ludzi, ale i zw… Sierż. sztab. Dariusz Świątczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu - Liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek – mówił w porannej rozmowie „W 4 Oczy” sierżant… » więcej 2019-12-30, godz. 09:19 Łukasz Sowada i Sławomir Batko podsumowują pracę Rady Miasta Opole Łukasza Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola Podsumowaliśmy rok 2019 i dowiedzieliśmy się jak przebiegać będzie ostatnie posiedzenie Rady Miasta Opole w tym… » więcej 2019-12-29, godz. 09:00 Dr Artur Żurakowski o bilansie zysków i strat niedziel handlowych W 2019 było ich piętnaście, a w całym 2020 roku będzie tylko siedem. Mowa o niedzielach handlowych. Przypomnijmy, ustawa ograniczająca handel w niedzielę ruszyła… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »