Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rafał Bartek i Martyna Nakonieczny o rozwoju sieci…
2019-11-26, 10:23 Autor: Joanna Matlak

Rafał Bartek i Martyna Nakonieczny o rozwoju sieci gazowej w regionie i nowym radnym w sejmiku województwa

Rafał Bartek o tematach, które zostaną poruszone na dzisiejszej sesji sejmiku województwa
Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa oraz jeden z liderów Mniejszości Niemieckiej
– Na dzisiejszą sesję sejmiku zaprosiliśmy prezesa spółki opolskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa. Nie ma co ukrywać, mówiąc o czystym powietrzu musimy mówić o rozwiązaniach systemowych. Wszystkie zachęty do wymiany tzw. kopciuchów i pieców w jakimś sensie spełniają swoją rolę, ale nie do końca – mówił w porannej rozmowie Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa oraz jeden z liderów Mniejszości Niemieckiej.
Na dzisiejszej sesji sejmiku pojawi się informacja na temat planu rozwoju sieci gazowej w regionie w latach 2007-2023. Jak zaznaczył nasz gość, z jego własnych obserwacji wynika, że kilka lat temu była swoista moda na wymianę pieców na ekogroszek czy pellet, ale teraz coraz więcej mieszkańców oczekuje sieci gazowniczej.

– Pytają kiedy będą mogli się podłączyć, pytają jakie są koszty, opłaty, więc zainteresowanie jest i ta świadomość wzrosła – mówił Bartek i zaznaczył, że programy inicjowane z poziomu samorządów różnego szczebla nie rozwiązują problemu i mieszkańcy muszą mieć alternatywę.

Naszego gościa pytaliśmy też o sytuację w zarządzie województwa. Przypomnijmy, z zarządu ma odejść wicemarszałek Stanisław Rakoczy z PSL, a niedawno także Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej powiedział, że także to rozważa. Powody i okoliczności podjęcia obu tych decyzji są inne, a naszego gościa zapytaliśmy jak jest w przypadku Romana Kolka.

– Pan Roman Kolek obserwując sytuację w służbie zdrowia, gdzie mamy notoryczny brak lekarzy i problemy z zapewnieniem kadr, rozważał powrót do zawodu. Teraz trochę to odłożył. Ponadto jest frustracja wynikająca z braku możliwości wpływania na rozwiązania systemowe. Na razie odłożył te plany, zobaczymy co będzie w przyszłości. To są decyzje kolegialne, my je podejmujemy jako klub i we współpracy z koalicjantami.
Martyna Nakonieczny o tym, dlaczego plan rozbudowy sieci gazowniczej w województwie jest ważny
Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa
– Ważny jest ten plan rozbudowy sieci gazowniczej, bo jak wiemy ze względu na ekologię bardzo ważne jest, żeby jak najwięcej gmin dostało jak największą możliwość podłączenia się – mówiła Martyna Nakonieczny.

Zapytaliśmy, czy są w regionie miejsca, powiaty, które szczególnie interesują się podłączeniem do sieci gazowniczej i jak zwróciła uwagę Nakonieczny, w sytuacji np. powiatu nyskiego jest to bardzo podzielone.

– Sama Nysa jest zgazyfikowana, jest gaz w centrum i na obrzeżach i można się podłączyć, ale tu jest kwestia świadomości i potrzeb mieszkańców. To wiąże się z kosztami, choć to ekologiczne, jest minimalnie droższe niż ogrzewanie węglem to staramy się przekonać mieszkańców, żeby jak najszybciej się podłączyli – mówiła przewodnicząca klubu PiS i zwróciła uwagę, że problem kopciuchów czy starych pieców dotyczy szczególnie osób starszych, którym powinno zapewnić się pomoc, aby mogli takie piece wymienić. Martyna Nakonieczny powiedziała, że być może gminy powinny zatrudnić asystentów dla takich osób.

Na dzisiejszej sesji sejmiku odbędzie się także ślubowanie nowego radnego Ryszarda Szrama. Zastąpi on Marcina Ociepę, który zdobył mandat posła.

– Ryszard Szram złoży dziś oficjalnie ślubowanie. To jest człowiek, z którym na pewno będzie się nam dobrze współpracowało, że będzie miał poczucie i możliwość wpływu na rzeczywistość. Naturalnie Szram obejmie komisje po Marcinie Ociepie, czyli Współpracy z zagranicą, a druga komisja, która leży w jego zainteresowaniach to Komisja Zdrowia i Polityki Społecznej – mówiła Nakonieczny.
Z Rafałem Bartkiem rozmawia Joanna Matlak
Z Martyną Nakonieczny rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2019-11-30, godz. 09:00 Weronika Gebauer, Agata Honisz i Aleksandra Bandrowska "W cztery oczy" (30.11.2019) Już trwa tegoroczne święto patronalne Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury „XAVERIANUM”. Dziś w ramach 26. Dni Xaverianum zaplanowany jest Dzień Absolwenta… » więcej 2019-11-29, godz. 09:47 Arkadiusz Wiśniewski i Stanisław Rakoczy o sytuacji SOR-u na Katowickiej i turystyce w naszym regionie Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola - Debata na temat SOR-u na Katowickiej niesie ze sobą niestety smutne wnioski, bardzo niebezpieczne dla miasta i mieszkańców… » więcej 2019-11-28, godz. 11:03 Łukasz Sowada i Tomasz Kaliszan o tym, że od nowego roku życie w Opolu będzie droższe Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola – To jest system, który powinien się samofinansować. Rosną ceny tych usług świadczonych przez operatorów… » więcej 2019-11-27, godz. 10:19 Jerzy Przystajko (Lewica Razem) i Paweł Kampa (SLD) w porannych rozmowach Radia Opole Jerzy Przystajko, Lewica Razem - Pracuję jako farmaceuta w bardzo sfeminizowanym zawodzie i nie obrażam się ani na rodzaj męski, ani na żeński, jak ktoś… » więcej 2019-11-25, godz. 09:19 Janusz Kowalski i Bartłomiej Stawiarski o inwestycjach sportowych w Namysłowie Janusz Kowalski, poseł Zjednoczonej Prawicy - Ten sejm będzie inny dlatego, że po raz pierwszy od 30 lat każdy wyborca w Polsce ma swoją reprezentację w… » więcej 2019-11-24, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o katarzynkach, czyli męskim odpowiedniku andrzejek Zapewne nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym są andrzejki. Tymczasem nieliczni wiedzą, że był kiedyś męski odpowiednik andrzejek, czyli czas matrymonialnych… » więcej 2019-11-23, godz. 08:30 Anna Łęgowik o tegorocznej wystawie World Press Photo Po raz 19 można oglądać w Opolu najważniejszą wystawę fotografii prasowych World Press Photo. Do spojrzenia na 2018 r., przez pryzmat wydarzeń i zjawisk… » więcej 2019-11-22, godz. 11:11 Lucjan Dzumla i Waldemar Gielzok o nauczaniu języka niemieckiego Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej – Pomysł tej konferencji narodził się w Instytucie Goethego, czyli instytucji, która zajmuje… » więcej 2019-11-21, godz. 10:09 Agnieszka Gabruk i Iwona Rejnhardt o realizowanej polityce społecznej Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. - ROPS rozpoczął działalność 1 listopada 1999 roku, czyli świętujemy… » więcej
4950515253
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »