Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Elżbieta Oficjalska o katarzynkach, czyli męskim…
2019-11-24, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Elżbieta Oficjalska o katarzynkach, czyli męskim odpowiedniku andrzejek

Elżbieta Oficjalska o Katarzynkach, czyli męskim odpowiedniku Andrzejek
Zapewne nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym są andrzejki. Tymczasem nieliczni wiedzą, że był kiedyś męski odpowiednik andrzejek, czyli czas matrymonialnych wróżb, ale przeznaczonych wyłącznie dla kawalerów – katarzynki. O tym zapomnianym obrzędzie opowiedziała Elżbieta Oficjalska, kierownik Działu Kultury Materialnej i Folkloru Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach.
- Katarzynki to dawny zwyczaj, taki sam jak andrzejki, tyle że andrzejki były przeznaczone dla dziewcząt, a katarzynki były przeznaczone dla chłopców. 25 listopada przypada święto św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która była patronką cnotliwych mężczyzn. Nieżonaci mężczyźni, w wigilię św. Katarzyny, w nocy z 24 na 25 listopada wróżyli sobie przyszłość, czyli ożenek – informowała Oficjalska.

- Niektóre wróżby były podobne do tych, które dziewczęta sobie stawiały na św. Andrzeja, ale nie było ich tak dużo. Kobiecych wróżb było więcej, były bardziej różnorodne, bo od tego, czy dziewczyna wyszła za mąż czy została starą panną, zależała jej pozycja w rodzinie, w społeczności – wyjaśniała kierownik Działu Kultury Materialnej i Folkloru Muzeum Wsi Opolskiej.

- Wkładano np. pod poduszkę karteczki z żeńskimi imionami lub pierwszą literą imienia i rano wyciągano imię przyszłej małżonki. Pod poduszką chowano też pióra ptasie, które miały wywołać sny, przepowiadające żonę. I tak, gdy śniła się młoda kura, to oznaczało ożenek z panną, kwoka symbolizowała wdowę, a kwoka z pisklętami – wdowę z dziećmi. Najgorszą wróżbą był siwy koń, który wróżył starokawalerstwo – opowiadała Elżbieta Oficjalska.

Zobacz także

2019-11-30, godz. 09:00 Weronika Gebauer, Agata Honisz i Aleksandra Bandrowska "W cztery oczy" (30.11.2019) Już trwa tegoroczne święto patronalne Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury „XAVERIANUM”. Dziś w ramach 26. Dni Xaverianum zaplanowany jest Dzień Absolwenta… » więcej 2019-11-29, godz. 09:47 Arkadiusz Wiśniewski i Stanisław Rakoczy o sytuacji SOR-u na Katowickiej i turystyce w naszym regionie Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola - Debata na temat SOR-u na Katowickiej niesie ze sobą niestety smutne wnioski, bardzo niebezpieczne dla miasta i mieszkańców… » więcej 2019-11-28, godz. 11:03 Łukasz Sowada i Tomasz Kaliszan o tym, że od nowego roku życie w Opolu będzie droższe Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola – To jest system, który powinien się samofinansować. Rosną ceny tych usług świadczonych przez operatorów… » więcej 2019-11-27, godz. 10:19 Jerzy Przystajko (Lewica Razem) i Paweł Kampa (SLD) w porannych rozmowach Radia Opole Jerzy Przystajko, Lewica Razem - Pracuję jako farmaceuta w bardzo sfeminizowanym zawodzie i nie obrażam się ani na rodzaj męski, ani na żeński, jak ktoś… » więcej 2019-11-26, godz. 10:23 Rafał Bartek i Martyna Nakonieczny o rozwoju sieci gazowej w regionie i nowym radnym w sejmiku województwa Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa oraz jeden z liderów Mniejszości Niemieckiej – Na dzisiejszą sesję sejmiku zaprosiliśmy prezesa spółki… » więcej 2019-11-25, godz. 09:19 Janusz Kowalski i Bartłomiej Stawiarski o inwestycjach sportowych w Namysłowie Janusz Kowalski, poseł Zjednoczonej Prawicy - Ten sejm będzie inny dlatego, że po raz pierwszy od 30 lat każdy wyborca w Polsce ma swoją reprezentację w… » więcej 2019-11-23, godz. 08:30 Anna Łęgowik o tegorocznej wystawie World Press Photo Po raz 19 można oglądać w Opolu najważniejszą wystawę fotografii prasowych World Press Photo. Do spojrzenia na 2018 r., przez pryzmat wydarzeń i zjawisk… » więcej 2019-11-22, godz. 11:11 Lucjan Dzumla i Waldemar Gielzok o nauczaniu języka niemieckiego Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej – Pomysł tej konferencji narodził się w Instytucie Goethego, czyli instytucji, która zajmuje… » więcej 2019-11-21, godz. 10:09 Agnieszka Gabruk i Iwona Rejnhardt o realizowanej polityce społecznej Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. - ROPS rozpoczął działalność 1 listopada 1999 roku, czyli świętujemy… » więcej
4950515253
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »