Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Zbigniew Kubalańca i Ryszard Galla o możliwych…
2019-11-05, 10:05 Autor: Joanna Matlak

Zbigniew Kubalańca i Ryszard Galla o możliwych zmianach w zarządzie województwa

Zbigniew Kubalańca o możliwych zmianach w zarządzie województwa
W porannych rozmowach o komentarze poprosiliśmy koalicjantów PSL-u czyli przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej.

Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa i polityk Platformy Obywatelskiej
– To jest wewnętrzna spraw PSL. My jako zarząd województwa stanowimy koalicje. Rok temu jak konstruował się zarząd województwa to pan marszałek Rakoczy został desygnowany jako przedstawiciel PSL-u w ramach zarządu województwa i dzisiaj w tej formule zarząd dalej trwa. Jeśli ze strony PSL-u będą jakieś zmiany to jako koalicję będziemy to rozpatrywać. Myślę, że przy panu Konopce nie byłoby większych kontrowersji – mówił Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa i polityk Platformy Obywatelskiej.
Pojawiły się także plotki, że na stanowisko marszałka rozważane są inne kandydatury np. Marcina Oszańcy czy Agnieszki Zagoli. Ponadto, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku Martyna Nakonieczny niedawno wskazała, że dobrze by do zarządu trafiła kobieta. – Kobieta zawsze byłaby wśród mężczyzn pozytywnie odbierana – stwierdził Kubalańca i dodał, że ma nadzieję, że te spekulacje i cała sytuacja rozwiążą się do końca roku.

Zapytaliśmy też o pozycję Romana Kolka, który był mocno atakowany podczas kampanii do wyborów parlamentarnych. Pojawia się pytanie, czy te ataki nie wzbudziły wątpliwości koalicjantów?

– Festiwal kłamstw i oszczerstw został wylany na marszałka Kolka. Prawica próbowała zdyskredytować w sposób haniebny. Marszałek Kolek ma największe doświadczenie jeśli chodzi o nas wszystkich, na pewno z naszej strony jest wsparcie i pełna akceptacja tej osoby. Dopóty Roman Kolek będzie miał siłę zasiadać w zarządzie województwa, dopóty będzie w niej zasiadał – dodał Zbigniew Kubalańca. W kolejnych częściach rozmowy pytaliśmy o przymiarki do wyborów prezydenckich i kwestię wyłonienia nowego przewodniczącego PO.
Ryszard Galla o możliwych zmianach w zarządzie województwa
Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej
Drugim gościem porannej rozmowy był Ryszard Galla, którego także pytaliśmy o sytuację w zarządzie, a także o zbliżające się wybory prezydenckie.

– Każdy z koalicjantów ma prawo desygnować swoich przedstawicieli, jestem przekonany że układ koalicyjny będzie miał się dobrze co najmniej do końca kadencji. Nie widzę niespodzianek, nie czuję ich w tej chwili. Dyskusja wokół marszałka Rakoczego, pytanie jak oni do tego podejdą, w zarządzie jest miejsce dla przedstawiciela PSL-u – mówił Galla.

Zapytaliśmy też o pozycję Romana Kolka, który był mocno atakowany podczas kampanii do wyborów parlamentarnych.

– Ja myślę, że marszałek Kolek to dobry specjalista jeśli chodzi o ochronę zdrowia. Potrafi zdefiniować problemy które występują, potrafi je eksponować choćby na forum związku województw. Dla koalicjantów taki członek zarządu jest cenny, bo bierze na siebie kawał ciężkiej roboty.

Ryszarda Gallę poprosiliśmy także o komentarz do pierwszych przymiarek dotyczących wyłonienia kandydatów na prezydenta. Przypomnijmy, kandydatem Zjednoczonej Prawicy ma być Andrzej Duda, natomiast w weekend odezwali się przedstawiciele PSL-u. Naturalnym kandydatem wydaje się Władysław Kosiniak Kamysz, on sam mówi jednak, że jest otwarty na rozmowy z opozycją. Zaapelował by opozycja wyłoniła jednego, wspólnego kandydata.

– Mniejszość Niemiecka jako obywatele RP, którzy mają mandat wybierania jest otwarta na kandydatów. Dzisiaj tym wyraźnym kandydatem jest obecny prezydent, więc to jest dla mnie osobiście zbyt mały wybór. Jest to także mój prezydent jako obywatela Polski, ale jestem troszeczkę zawiedziony – mówił Galla i wytłumaczył, że prezydent nie podpisał ustawy, którą przygotowywał Galla, a która była nowelizacją ustawy o mniejszościach. Poseł Mniejszości Niemieckiej pozytywnie ocenił z kolei Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Na koniec podpytaliśmy o konferencję w Toruniu, w której uczestniczył poseł Galla. Była to konferencja organizowana przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej pod nazwą „racjonalizacja procesów zmiany granic gmin”.
Ze Zbigniewem Kubalańcą rozmawia Joanna Matlak
Z Ryszardem Gallą rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-12-05, godz. 08:30 Adrian Furman o aktywizacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy » więcej 2020-12-04, godz. 09:45 Wojciech Komarzyński o działalności Kół Gospodyń Wiejskich i wspieraniu lokalnych społeczności - Absolutnie nie, koła gospodyń wiejskich nie odchodzą do lamusa - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Wojciech Komarzyński, zastępca dyrektora… » więcej 2020-12-03, godz. 09:18 Małgorzata Kozak o problemie przemocy w rodzinie, o tym jak pandemia ten problem "wyciszyła" – Przemoc w rodzinie jest takim problemem, któremu izolacja służy. Kwarantanna spowodowała, że ciężko jest zliczyć ilość przypadków – powiedziała… » więcej 2020-12-02, godz. 08:51 Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana - Reforma UE jest potrzebna, jest kilkanaście obszarów, w których potrzebny jest powrót do Europy Schumana – powiedział w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-12-01, godz. 08:55 Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego spadku liczby zakażonych koronawirusem - Zobaczymy jak będzie dzisiaj, zobaczymy jak będzie w ciągu najbliższych dni, bo wiem że nastąpiła też zmiana raportowania. Niemniej jednak niech to nie… » więcej 2020-11-30, godz. 18:18 Marcin Ociepa o wkładzie opolskich logistyków w walce z pandemią Gościem porannej rozmowy będzie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z którym porozmawiamy m.in. o święcie patrona opolskich logistyków i ich wkładzie… » więcej 2020-11-29, godz. 08:25 Sebastian Szczurek o zwolnieniu z opłacania składek To niemalże ostatni moment na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek, więc poniedziałkowego terminu powinni przypilnować przedsiębiorcy z branży… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »