Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Ks. Wojciech Lippa o tym, jak śmierć przedstawiana…
2019-11-02, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Ks. Wojciech Lippa o tym, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim

Ks. Wojciech Lippa o tym, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim
W pierwszych dniach listopada oczywistym przedmiotem refleksji jest śmierć. Podążyliśmy tym tropem, by zobaczyć, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim. Obrazy śmierci namalował słowem ks. Wojciech Lippa, kanclerz Kurii Diecezjalnej, nauczyciel historii sztuki w opolskim liceum plastycznym.
– Motyw śmierci w sztuce jest niezmiernie popularny. W zasadzie można powiedzieć, że sztuka posiłkuje się kilkoma ważnymi tematami, które dotyczą człowieka. Niewątpliwie jest to miłość, eros i właśnie śmierć. Gdy patrzymy na relikty sztuki z dawnych epok, to sztuka sepulkralna, czyli zajmująca się tematem śmierci, jest sztuką przewodnią. Choćby cała sztuka egipska, piramidy, wszystko to krąży wokół tematu śmierci – mówił ks. Lippa.

– Śmierć fascynuje, przeraża, stawia pytania. Śmierć staje się zagadką, jest punktem wyjścia do tematów, pytań filozoficznych, egzystencjalnych, jest taką nieodłączną przyjaciółką życia, widoczną w zasadzie od narodzin – stwierdził ks. Wojciech Lippa.

– Temat śmierci jest bardzo żywy w sztuce. W naszej sztuce europejskiej, w sztuce chrześcijańskiej, mniej więcej od późnego Średniowiecza rozwinął się specyficzny typ ikonograficzny, starający się przedstawić śmierć w sposób plastyczny. Pojawia się taniec śmierci, danse macabre, który jest obecny i w literaturze i w sztukach plastycznych. Powraca on później w sztuce barokowej. Artyści bardzo często odwołują się do tańczących kościotrupów, do rozkładających się zwłok – opowiadał gość Radia Opole.

Ks. Wojciech Lippa zaprezentował i omówił obraz „Taniec śmierci” z krakowskiego kościoła Bernardynów (autor nieznany; II poł. XVII w.) oraz dwa płótna Jacka Malczewskiego „Thanatos” (koniec XIX w., Muzeum Narodowe w Warszawie) i „Śmierć” (1902 r., Muzeum Narodowe w Warszawie).

Zobacz także

2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie… » więcej 2019-11-07, godz. 00:00 Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy… » więcej 2019-11-06, godz. 08:50 Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS - Brzeskie Centrum Medyczne potrzebuje naprawy, ale to, co zostało zapisane w programie naprawczym, to nie jest… » więcej 2019-11-05, godz. 10:05 Zbigniew Kubalańca i Ryszard Galla o możliwych zmianach w zarządzie województwa W porannych rozmowach o komentarze poprosiliśmy koalicjantów PSL-u czyli przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej. Zbigniew Kubalańca… » więcej 2019-11-04, godz. 10:36 Antoni Konopka i Witold Potwora między innymi o produkcji mocnego alkoholu i znaczeniu dla budżetu państwa. Antoni Konopka, wojewódzki radny PSL - Myślę, że można śmiało powiedzieć, że Władysław Kosiniak-Kamysz rozpoczął w Wierzchosławicach swoją kampanię… » więcej 2019-11-03, godz. 08:35 Marek Stelmach prowadzi nas śladami kultu bł. ks. Popiełuszki na Opolszczyźnie 3 listopada 1984 r., na warszawskim Żoliborzu, odbył się pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. W rocznicę tego wydarzenia, Marek Stelmach, członek Prezydium Zarządu… » więcej 2019-11-01, godz. 08:35 Ks. Waldemar Klinger o znaczeniu Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego 1 listopada zatrzymaliśmy się nad znaczeniem Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Istotę tych dni, perspektywę Kościoła katolickiego przybliżył… » więcej
5152535455
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »