Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dagmara Kawoń-Noga i Zbigniew Kubalańca o kondycji…
2019-10-23, 10:40 Autor: Marek Świercz

Dagmara Kawoń-Noga i Zbigniew Kubalańca o kondycji opolskich bibliotek i instytucjach kultury w regionie

Dagmara Kawoń-Noga o działalności Krajowej Rady Bibliotecznej, kondycji polskich bibliotek i promocji czytelnictwa
Dagmara Kawoń-Noga, była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu
– Krajowa Rada Biblioteczna nie tylko opiniuje wszystkie akty prawne związane z funkcjonowaniem polskich bibliotek, ale także zajmuje się bardzo konkretnymi problemami lokalnymi. To do rady trafiają wnioski w sprawie połączenia bibliotek z innymi jednostkami kultury, które to posunięcia, w ramach szukania oszczędności, postulują samorządy. I rada nie pracuje tu na formularzach, ale robi wizję lokalną, jedzie w teren i na miejscu bada czy taki wniosek ma swoje uzasadnienie. I bardzo często opinia członków rady jest negatywna, bo rada – co należy mocno podkreślić – zawsze staje po stronie biblioteki – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Dagmara Kawoń-Noga, była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu (przypomnijmy, ze w 2016 roku placówka ta została włączona w skład Regionalnego Centrum Wspierania Placówek Edukacyjnych), która została właśnie powołana w skład Krajowej Rady Bibliotecznej na następną pięcioletnią kadencję.
Kawoń-Noga razem z Joanną Kamińską będzie w radzie reprezentowała interesy bibliotek pedagogicznych, czyli tych, które oferują swoją ofertę do nauczycieli i studentów kształcących się w zawodach pedagogicznych. Jak informuje nasz gość, który jest także pracownikiem dydaktycznym, pracuje nad raportem nad kompetencjami poznawczymi młodych ludzi.

– Wniosek z moich badań jest taki, że pracownik biblioteki pedagogicznej powinien być swego rodzaju pomocnikiem, który będzie uczył klienta biblioteki, jak należy szukać potrzebnych mu informacji. Bo tych kompetencji młodzi ludzie niestety nie wynoszą ze szkół średnich – mówi Kawoń-Noga.

Naszego gościa pytaliśmy także o ocenę stanu czytelnictwa w Polsce (to też jedna z kompetencji KRB).

– Poziom czytelnictwa w Polsce jest niski, ale mam wrażenie, że ostatnio coś drgnęło. Mamy mnóstwo inicjatyw na rzecz wspierania czytelnictwa, wspieranych także przez decydentów. Festiwale książki, spotkania autorskie, imprezy promujące czytelnictwo, wszystkie te działania sprawiły, że udało się zatrzymać spadek czytelnictwa – przekonuje nasz gość.
Zbigniew Kubalańca o kondycji wojewódzkich instytucji kultury i planowanych inwestycjach
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu odpowiedzialny za kulturę
– Tylko w zeszłym roku wydaliśmy na książki dla Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej 350 tysięcy złotych, a moglibyśmy pewnie wydać i dwa razy tyle, bo książek wychodzi mnóstwo. Niestety, są one drogie, to średni wydatek rzędu 50 złotych, a w przypadku cennych pozycji naukowych znacznie wyższy. A w przypadku tej biblioteki musimy dbać nie tylko o księgozbiór fachowy, ale także ten popularny, komercyjny, bo tego oczekują nasi czytelnicy. Do tego dochodzą problemy magazynowe. Jakimś rozwiązaniem jest digitalizacja zbiorów, ale ona także kosztuje – mówił w „Poglądach i osądach” Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu odpowiedzialny za kulturę.

Nasz gość dodaje, że był pomysł na budowę w pobliżu siedziby WBP otwartych magazynów, ale to wydatek rzędu 30 milionów złotych, na którego regionu nie stać. Jak dodaje, być może uda się pozyskać pieniądze z tak zwanych funduszy norweskich.
– W tej chwili najważniejszym zadaniem inwestycyjnym jest kapitalny remont Teatru im. Jana Kochanowskiego. Zmieni się wejście, przede wszystkim jednak pojawi się nowa klimatyzacja i wentylacja – mówił nasz gość, dodając, że częścią tego przedsięwzięcia jest stworzenie Centrum Edukacji Kulturalnej.

– Jeśli ktoś za młodu nie odwiedzi filharmonii, to potem raczej nie do niej nie trafi. Rodzice dbają o zajęcia sportowe czy językowe swoich dzieci, my chcemy im pomóc w stworzeniu także oferty kulturalnej – tłumaczy.

Naszego gościa, wiceprzewodniczącego opolskich struktur Platformy Obywatelskiej, zapytaliśmy także o powyborcze rozliczenia w partii.

– To prawda, że wyborów nie wygraliśmy, ale odbiliśmy Senat i mamy szansę powalczyć o prezydenta. Tym, którzy oskarżają Grzegorza Schetynę o przegraną, przypominam, że przejął kierowanie partią w bardzo trudnym okresie, gdy mieliśmy poparcie na poziomie 12 procent i przeganiała nas Nowoczesna. Dziś praktycznie wchłonęliśmy Nowoczesną i nadal jesteśmy najsilniejszą partią opozycyjną – mówił Kubalańca.

– Jeśli ktoś chce dziś wystartować przeciwko Schetynie, którego kadencja kończy się w grudniu, niech otwarcie to ogłosi. Na razie mamy tylko deklaracje typu „nie wykluczam startu”.

Kubalańca bagatelizuje także doniesienia o powyborczych rozliczeniach w opolskiej PO. Przypomina, że wybory regionalnych władz odbędą się dopiero w 2021 roku i w tej chwili nic nie wskazuje na to, że będą przyśpieszone.
Z Dagmarą Kawoń-Nogą rozmawia Marek Świercz
Ze Zbigniewem Kubalańcą rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »