Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Piotr Mielec i Magdalena Matyjaszek o promocji regionu…
2019-10-22, 10:04 Autor: Joana Matlak

Piotr Mielec i Magdalena Matyjaszek o promocji regionu w raporcie NIK i promocji Opola w kraju i za granicą

Piotr Mielec – dyrektor biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
Piotr Mielec – dyrektor biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała na początku października raport, w którym pozytywnie oceniła OROT za promocję turystyki, ale zwróciła uwagę, że brakuje narzędzi aby zmierzyć ich efektywność.

- To jest pytanie z którym często się spotykamy np. na targach turystycznych czyli ilu turystów do nas przyjechało dzięki tym targom. Albo kiedy wydamy przewodnik, pojawia się pytanie ilu turystów nas odwiedziło w związku z tym przewodnikiem. Oczywiście tego nie da się zmierzyć. Na szczeblu regionalnym i centralnym brakuje badań ruchu turystycznego, które byłyby prowadzone rok do roku. My wiele razy postulowaliśmy na spotkaniach Polskiej Organizacji Turystycznej, że należałoby wprowadzić jednolity system na terenie całej Polski. Koordynatorem badań ruchu turystycznego powinien być albo POT albo Ministerstwo Sportu i turystyki. Chodzi o to, by na terenie całego kraju, w każdym województwie, rok do roku, prowadzić badania tą samą metodą – mówił Mielec.
Dyrektor biura OROT-u zwrócił uwagę, że dzięki tym wynikom byłaby możliwość świadomego i przemyślanego planowania działań promocyjnych. – Dziś jest to prowadzone trochę po omacku, mamy tyle danych ile uda nam się zdobyć – mówił Piotr Mielec.

OROT podejmuje wiele inicjatyw promocyjnych: są to foldery, przewodniki, mapy przewodniki turystyczne, imprezy promocyjne w kraju i za granicą, szkolenia dla branży turystycznej czy wizyty studyjne dla dziennikarzy turystycznych, przedstawicieli biur podróży, blogerów i instagramerów.
Magdalena Matyjaszek – naczelnik wydziału kultury, turystyki i współpracy zagranicznej Urzędu Miasta Opola
Magdalena Matyjaszek – naczelnik wydziału kultury, turystyki i współpracy zagranicznej Urzędu Miasta Opola

W porannym programie pytaliśmy w którym kraju za granicą Opole jest najbardziej popularne i w którym kraju jest wskazywane najczęściej jako warte odwiedzin?

- To trudne pytanie. Jako Opole utrzymujmy kontakty partnerskie z 12 miastami na całym świecie, mamy miasta zaprzyjaźnione, promujemy się na targach zagranicznych turystycznych w Berlinie co roku, patrząc na statystyki odwiedzin, np. Opola są to z pewnością Czesi, Niemcy, Ukraińcy, ale jeśli patrzymy na wyniki i statystyki Miejskiej Informacji Turystycznej, to są to też Włosi, Francuzi – mówiła Magdalena Matyjaszek z UMO.

Naczelnik jednego z miejskich wydziałów mówiła, że współpraca zagraniczna trwa już od wielu lat, bo od lat 60. – Aktywnie współpracujemy z węgierskim Szekesfehervar, a przecież Polacy na Węgrzech są lubiani. Te kontakty były nawiązywane przez włodarzy miasta, pod koniec lat 60 nawiązaliśmy kontakty z miastem Grasse, naszym najstarszym partnerstwem francuskim. Często jest tak, że mamy już kontakt z jednym miastem, poznajemy się wzajmnie, uczestniczymy w wielu spotkaniach i tam poznajemy inne miasta partnerskie i korzystamy z takiej sieci.

Naczelnik Magdalena Matyjaszek zwróciła uwagę, że Opole będzie starało się prowadzić swoją „ekspansję” turystyczną dalej w kierunku Europy, chodzi np. o Holandię czy Belgię.

W Poglądach i osądach zapytaliśmy też o powstanie kolejnego pomnika w Opolu. Po Kazimierzu I Opolskim miasto chce by tuż przy Zamku Górnym stanął pomnik Władysława II Opolczyka. To dopiero początkowy etap realizacji tego projektu, ponieważ kilka dni temu ogłoszono konkurs na opracowanie projektu rzeźbiarsko-architektonicznego. Wnioski o dopuszczenie do udziału w Konkursie składać należy w formie pisemnej do 4 listopada 2019. Regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej UMO.

Zobacz także

2019-11-15, godz. 09:59 Violetta Porowska i Zbigniew Kubalańca o układankach w ławach nowego sejmu Violetta Porowska, posłanka Ziemi Opolskiej i liderka opolskich struktur PiS - Sama byłam zadziwiona, ta chwila ślubowania to była rzeczywiście chwila wyjątkowego… » więcej 2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej 2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej 2019-11-07, godz. 00:00 Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy 100… » więcej 2019-11-06, godz. 08:50 Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS - Brzeskie Centrum Medyczne potrzebuje naprawy, ale to, co zostało zapisane w programie naprawczym, to nie jest… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »