Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Violetta Porowska i Janusz Kowalski o stanie służby…
2019-09-30, 10:30 Autor: Marek Świercz

Violetta Porowska i Janusz Kowalski o stanie służby zdrowia w Opolu

Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
- To, że w sobotniej konwencji w CWK wzięli udział najważniejsi politycy PiS, jest najlepszym dowodem na to, jak ważna jest dla nas ochrona zdrowia. Jesteśmy jedyną partią, która ma realny pomysł na poprawę sytuacji, bo dobrze zdiagnozowaliśmy problemy w służbie zdrowia. Sposobem na ich rozwiązanie jest ogłoszona w Opolu „piątka dla zdrowia”. Pierwszy krok to radykalny wzrost nakładów, bo współczesna medycyna jest coraz bardziej kosztowna. Ale to nie wszystko: bo w planie jest też pakiet badań dla wszystkich Polaków, fundusz remontowy dla szpitali, skoordynowana opieka nad seniorami i na koniec stworzenie w Warszawie najnowocześniej kliniki onkologicznej - mówiła w rozmowie „W cztery oczy” wicewojewoda opolski Violetta Porowska, która prowadziła sobotnią konwencję w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.

Nasz gość odniósł się także do ataków opozycji w sprawie niedofinansowania opolskich szpitali. Przypomniała, że na 22 opolskie szpitale, które są w sieci (w sumie jest ich 29) tylko 4 mają dziś zobowiązania wymagalne.

- Na koniec czerwca te długi wyniosły 12 mln zł, tymczasem opolski oddział NFZ przekazał szpitalom w tym roku dodatkowe 36 mln zł ponad kontrakt. A do budżetu naszego funduszu wpłynęło dodatkowo ponad 150 mln - mówiła wicewojewoda.

Porowska skomentowała także informację, że samorząd województwa zamierza zamknąć Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Wojewódzkim na ulicy Katowickiej w Opolu.

- Dostałam wniosek w tej sprawie i oczywiście zaopiniowałam go negatywnie. Dodam, że ten oddział jest w Państwowym Systemie Ratownictwa Medycznego i dlatego moim zdaniem organ prowadzący nie może go ot tak sobie zamknąć. Nie pozwolę na likwidację tego oddziału - zapewnia Porowska. - Skoro inne SOR-y w regionie są w stanie sprostać wymaganiom, czemu nie może tego zrobić SOR na Katowickiej? Dlaczego organ prowadzący nie dba o swoją placówkę?
Janusz Kowalski, były wiceprezydent Opola i kandydat PiS do Sejmu
Janusz Kowalski, były wiceprezydent Opola i kandydat PiS do Sejmu
- Marszałek Andrzej Buła z PO powinien wyjść ze swojej jamy i natychmiast zdymisjonować wicemarszałka Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej, który po prostu dewastuje opolską służbę zdrowia. Pomysł likwidacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na ulicy Katowickiej oznacza medyczny armagedon i jest ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców Opola i powiatu opolskiego. Co więcej, ten plan był tajny, nikt go nie chciał ujawnić przed wyborami a dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na ulicy Witosa, gdzie działa drugi SOR, dowiedzieli się o tych planach z gazet! To jest niewyobrażalne. Pan Kolek jeździe na konferencje, występuje jako ekspert od służby zdrowia i pisze apele, tymczasem powinien siedzieć w urzędzie i walczyć o przyszłość SOR-u na Katowickiej. Niech pokaże, co zrobił w tej sprawie - mówił w „Poglądach i osądach” Janusz Kowalski, były wiceprezydent Opola i kandydat PiS do Sejmu, który w sobotę poinformował opinię publiczną, że od 1 lutego przyszłego roku SOR na Katowickiej ma przestać działać.

Zdaniem Kowalskiego, samorząd województwa najpierw przekształcił Szpital Wojewódzki w spółkę prawa handlowego, która nie może generować długów, a teraz chce się pozbyć tych usług, które mogą generować zbyt duże koszty.

- To jasne, że łatwiej zarządzać szpitalem, który wykonuje tylko planowe usługi. Ale służba zdrowia to jest dziedzina, na której można zarabiać! - oburzał się nasz gość.

- Założyłem stronę ratujmysor.pl i zrobię wszystko, by ten oddział nie został zamknięty. A w imieniu swoim i innych polityków PiS deklaruję pomoc pani prezes Renacie Ruman-Dzido, która naprawdę bardzo dobrze zarządza tym szpitalem.

Zobacz także

2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej 2021-01-16, godz. 08:30 Łukasz Berlik o historii Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego Zrzesza lokalnych miłośników przyrody, edukuje i popularyzuje przyrodoznawstwo, a kiedy trzeba interweniuje - Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze w styczniu obchodzi… » więcej 2021-01-10, godz. 08:30 Maciej Stefański o realizacji programu Czyste Powietrze - Rok temu realizacja wniosków programu Czyste Powietrze na Opolszczyźnie była na poziomie 32%, dzisiaj jest to 97%. W lipcu ubiegłego roku byliśmy pod tym… » więcej 2021-01-09, godz. 08:30 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Takie spisy powszechne prowadzone są co dziesięć lat, żeby zebrać informacje o ludności, sytuacji społeczno-ekonomicznej czy zasobach mieszkaniowych -… » więcej 2021-01-06, godz. 08:30 Piotr Giertych o Orszaku Trzech Króli w czasach pandemii - Orszaki się odbędą, ale w innej formie niż dotychczas - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Giertych rzecznik i przewodniczący Rady Fundacji… » więcej 2021-01-03, godz. 08:30 Monika Bartel o podobieństwach w poziomie życia i rozwoju w Polsce i Czechach Bezrobocie, migracja, demografia - opolski GUS we współpracy z partnerami w Czechach przebadał trzy sąsiadujące ze sobą regiony: województwo opolskie, region… » więcej 2021-01-02, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o rejestracji umów o dzieło przez ZUS w 2021 roku - Wniosek będzie należy złożyć do siedmiu dni od zawarcia umowy o dzieło. Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD, a w jednym… » więcej 2021-01-01, godz. 08:30 Psycholog, Anna Tarka, o postanowieniach noworocznych - Musimy się zastanowić, dlaczego w ogóle tego chcemy? To jest clou wszystkiego – mówiła w porannej rozmowie Anna Tarka, psycholog, z którą rozmawialiśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »