Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Ewa Olbryt o Święcie Plonów, czyli imprezie końc ...
2019-09-29, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Ewa Olbryt o Święcie Plonów, czyli imprezie kończącej sezon letni

Z Ewą Olbryt rozmawia Ewa Skrabacz
Już po raz siódmy Muzeum Wsi Opolskiej organizuje Święto Plonów. Impreza kończąca sezon letni została zaplanowana na ostatnią niedzielę września (29.09). Wśród atrakcji m.in. korowód dożynkowy, występy zespołów folklorystycznych i Targi Miodów. Do udziału w imprezie zachęcała Ewa Olbryt, kierownik Działu Udostępniania i Edukacji Muzeum Wsi Opolskiej.
Z Ewą Olbryt rozmawia Ewa Skrabacz
- To druga w ciągu roku największa impreza plenerowa, która kończy nie tylko sezon letni, ale powoli zamyka też nasz sezon pełnego udostępniania ekspozycji muzealnej. Ze względów atmosferycznych muzeum w pełni jest udostępnione od połowy kwietnia do połowy października. Wówczas można zwiedzać wszystkie obiekty, korzystać z przewodników. Od 14 października można już zwiedzać tylko tereny parkowe – informowała Olbryt.

- Targi Miodów mają dłuższą tradycję, bo są organizowane przynajmniej od 20 lat, natomiast Święto Plonów organizowane jest po raz siódmy. Nie do końca można powiedzieć, że są to dożynki. Myślę, że mieszkańcy wsi mogliby się obrazić na stwierdzenie, że w muzeum są dożynki. Nasza impreza ma bardziej teatralny wydźwięk, raczej pokazujemy, jak wyglądały, jak wyglądają te uroczystości na wsi – wyjaśniała Ewa Olbryt.

- Centralnym punktem programu jest korowód dożynkowy, który wzbudza spore zainteresowanie wśród gości. Rusza on o godz. 14:30 spod bramy i przejdzie przez teren całego muzeum, by wszyscy mogli go zobaczyć. Kończymy przy zabytkowym kościele z Gręboszowa, gdzie zaplanowano nabożeństwo z poświęceniem plonów – mówiła kierownik Działu Udostępniania i Edukacji Muzeum Wsi Opolskiej.

- Zapraszamy na pokazy, prezentacje. Będzie około 15 pokazów w dawnej zagrodzie. Są one w pewnym sensie ożywieniem naszej ekspozycji muzealnej. Nasi twórcy ludowi, rzemieślnicy są już w pełnej gotowości. Pokazy z rękodzieła ludowego, garncarstwa czy kowalstwa cieszą się duża popularnością – zachęcała Ewa Olbryt.

Zobacz także

2019-10-23, godz. 10:40 Dagmara Kawoń-Noga i Zbigniew Kubalańca o kondycji opolskich bibliotek i instytucjach kultury w regionie Dagmara Kawoń-Noga, była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu – Krajowa Rada Biblioteczna nie tylko opiniuje wszystkie akty prawne związane ... » więcej 2019-10-22, godz. 10:04 Piotr Mielec i Magdalena Matyjaszek o promocji regionu w raporcie NIK i promocji Opola w kraju i za granicą Piotr Mielec – dyrektor biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Najwyższa Izba Kontroli opublikowała na początku października raport, w którym p ... » więcej 2019-10-21, godz. 10:21 Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił u ... » więcej 2019-10-20, godz. 08:35 Teresa Rozmarynowska o tym, dlaczego warto być aktywnym seniorem i jak skutecznie wyciągać z domu osoby starsze W Europejskim Dniu Seniora (20.10) rozmawialiśmy o codzienności osób starszych. Teresa Rozmarynowska, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Opola, opowiedziała ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »