Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Bogdan Tomaszek i wiceminister Marcin Ociepa o…
2019-09-18, 10:19 Autor: Marek Świercz

Dr Bogdan Tomaszek i wiceminister Marcin Ociepa o Odrze

Bogdan Tomaszek w porannej rozmowie "W cztery oczy" o Odrze
Dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A.
– Odra jest dla nas bardzo ważna, nasze dwa zakłady – w Kędzierzynie-Koźlu i Policach – leżą nad rzeką i mogłyby wykorzystać rzekę jako kanał transportowy. W tej chwili korzystamy z wody do celów produkcyjnych, wydając zresztą miliony na jej doczyszczenie, ale praktycznie nie korzystamy z Odry do celów transportowych. Przed naszą rozmową sprawdziłem wskazania wodowskazów: 50, 60 i 90 cm, a potrzeba co najmniej 110 cm. Konieczne jest tu zbudowanie stopni wodnych w Lubiążu i Ścinawie. No i musimy poczekać aż zbiornik w Raciborzu zostanie zbiornikiem mokrym a nie suchym polderem – mówił w rozmowie "W cztery oczy" dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A.
Tomaszek, który w 2001 roku jako senator głosował nad programem Odra 2006, przypomniał, że wtedy planowano, że zbiornik (nie polder!) Racibórz będzie kosztował 500 mln zł, teraz – po licznych fuszerkach wykonawców – jego koszt sięgnie 2 miliardów zł, a jego przeróbka na mokry zbiornik może pochłonąć kolejne 800 mln zł.

– Konieczna jest także budowa zbiornika w Kotlarni. W 2010 roku, choć nie jest gotowy, spłaszczył falę powodziową w Koźlu o 30 cm – mówił Tomaszek.

Nasz gość, który organizował w latach 2010 – 2017 pięć konferencji poświęconych Odrze, stwierdził, że z etapu dyskusji i rozliczania zaniechań przeszliśmy do etapu realizacji konkretnych projektów.
Marcin Ociepa w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" o Odrze i wyborach parlamentarnych
Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii
– Odra dla wielu Opolan jest symbolem zagrożenia. W wyniku powodzi, szczególnie w roku 1997, stracili niejednokrotnie dorobek życia. Niejeden z nas w duchu pewnie przeklinał, że w ogóle tę rzekę mamy. Dlatego naszym największym wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Opole jest znacznie lepiej zabezpieczone, czego doświadczyliśmy w roku 2010, ale wciąż mamy w regionie pewne braki. Doszliśmy jednak do momentu historycznego, bo dziś mówimy o domknięciu kilku ważnych inwestycji bądź otwarciu tych, na które od dawna czekaliśmy – mówił w rozmowie "Poglądy i osądy" Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Jak mówi nasz gość, pierwszą z takich inwestycji jest zbiornik Racibórz, wart w sumie 2 mld zł, który będzie gotowy w styczniu przyszłego roku i ostatecznie zabezpieczy Opolszczyznę aż po Brzeg. Kolejny projekt to polder Żelazna (150 mln zł), gdzie po pewnych problemach z przejęciem dokumentacji podpisano już stosowne porozumienia i 21 października rozpisany zostanie przetarg na polder, który zabezpieczy północną część Opola. Jak mówi Ociepa, powinien być gotowy w ciągu dwóch – trzech lat. Trzecia dobra informacja dotyczy budowy wałów w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

Ociepę spytaliśmy także o problemy z rewitalizacją portu w Koźlu. – Temat jest wyjaśniany. Apeluję o cierpliwość, bo tu w grę wchodzą sprawy związane z bezpieczeństwem państwa, tu nie ma miejsca na pochopne decyzje – stwierdził.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o kampanii wyborczej (startuje do Sejmu z ostatniego miejsca na liście PiS). Jego zdaniem, prawica może liczyć na Opolszczyźnie na 5, a może i 6 mandatów, on sam na kampanię wykorzystuje urlop, którego celowo nie wziął wcześniej.

Zobacz także

2020-07-08, godz. 08:19 Stanisław Szwed o wsparciu kierowanym do seniorów i najmłodszych oraz perspektywach prowadzenia polityki prorodzinnej Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Program ASOS działający na rzecz aktywności społecznej osób starszych… » więcej 2020-07-07, godz. 09:47 Tomasz Kostuś o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu i programie kandydata Koalicji Obywatelskiej Porannym gościem Radia Opole we wtorek (7.07) był Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-07-06, godz. 10:03 Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup głosujących planowanych przez Ministerstwo Zdrowia podczas II tury wyborów… - Te osoby, które zaniedbały moment na dopisanie się do spisu wyborców czy wzięcia zaświadczenia mają teraz na to czas. Ci pierwsi mają czas do jutra, a zaświadczenia… » więcej 2020-07-05, godz. 08:30 Violetta Porowska o przebiegu kampanii wyborczej i programie Andrzeja Dudy - To rzeczywiście bardzo intensywna kampania – przyznała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska. Naszego gościa spytaliśmy, w jaki sposób Zjednoczona… » więcej 2020-07-04, godz. 08:30 Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo podeszłego wieku - Nie jest to jednoznaczne - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z Wyższej Szkoły Bankowej o definicji starości. Osoba fizycznie podeszła może być zupełnie młoda… » więcej 2020-07-03, godz. 09:09 Szymon Ogłaza o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich oraz o ostatnich dniach kampanii Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Szymon Ogłaza, członek opolskiego sztabu Rafała Trzaskowskiego, z którym omówiliśmy wyniki I tury wyborów prezydenckich… » więcej 2020-07-02, godz. 09:46 Mjr Wojciech Bakalarz o starcie letniej kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” - W całym kraju są rozmieszczone mobilne punkty informacyjne, takie punkty pojawią się w sobotę w JuraParku w Krasiejowie oraz w niedzielę w parku w Mosznej -… » więcej 2020-07-01, godz. 08:42 Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu rodziła się Solidarność” Dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu - Wystawę odsłaniamy wspólnie z wicedyrektor wrocławskiego IPN-u - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Tomasz… » więcej 2020-06-30, godz. 09:02 Tomasz Kostuś o tym, dlaczego jest dumny z wyniku Rafała Trzaskowskiego – Jestem dumny z tego wyniku, bo Rafał Trzaskowski zdeklasował Andrzeja Dudę niemal dwukrotnie – mówił w porannej rozmowie Tomasz Kostuś, poseł PO i szef struktur… » więcej 2020-06-29, godz. 09:21 Violetta Porowska o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich i kampanijnych emocjach – W drugiej turze Andrzej Duda skorzysta w znacznie większym stopniu z przepływu elektoratów. Rafał Trzaskowski może poprzeć jedynie część elektoratu Szymona Hołowni… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »