Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Patrykiem Jakim i Stanisławem Rakoczym
2019-09-16, 10:23 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Patrykiem Jakim i Stanisławem Rakoczym

Patryk Jaki o tym, że lojalnie wspiera całą Zjednoczoną Prawicę
Patryk Jaki, europoseł PiS
– Przyjechałem wspierać całą listę Prawa i Sprawiedliwości. Mam głębokie przekonanie, że rządy Zjednoczonej Prawicy są dla Opolszczyzny bardzo dobre, takiego wysypu inwestycji i środków rządowych nigdy dotąd Opolszczyzna nie miała. Szczególnie warto to porównać z okresem rządów Platformy Obywatelskiej, kiedy to nawet dziennikarze życzliwi tamtej stronie wspominali o tym, że nawet oczywistych projektów infrastrukturalnych nie dało się wtedy zrobić. Mogę tu podać przykład obwodnicy Niemodlina, Kędzierzyna, Olesna, części obwodnicy Opola. Dopiero jak zostałem posłem, udało się te inwestycje przepchnąć i jestem z nich dumny. Osobiście pilotowałem 20 projektów, w tym największy, czyli powiększenie Opola, dzięki któremu miasto ma miliardowy budżet – mówił w rozmowie „W cztery oczy” europoseł PiS Patryk Jaki, dodając, że choć zmiana granic Opola budziła kontrowersje, to dziś ta decyzja jest raczej powszechnie akceptowana, co pokazuje choćby poparcie dla prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego na terenach przyłączonych do Opola.

Jaki mówi też, że martwią go publikacje w poważnych periodykach, które stawiają pytanie o sens istnienia samodzielnej Opolszczyzny. – To mnie martwi. Tylko charyzmatyczni politycy będą w stanie walczyć o zachowanie regionu. Bo pamiętajmy, że jako mały region mamy mało polityków. Wybierajmy tych, którzy pokazali, jak Janusz Kowalski, że są skuteczni – stwierdził Jaki. – Ja zawsze będę Opolszczyzny bronił.

Naszego gościa zapytaliśmy o tak zwanych „jakistów”, czyli kandydatów mocno i osobiście wspieranych przez niego, co niektórych komentatorów skłoniło do ukucia tezy, że Jaki chce stworzyć ekipę, która będzie czwartą siłą w kraju. Odpowiedział stanowczo, że nie ma takich planów i lojalnie wspiera Zjednoczoną Prawicę.
Stanisław Rakoczy o tym, że jest zadowolony z aliansu Kukiz’15
Stanisław Rakoczy, wicemarszałek i lider PSL w regionie
– Dobrze znałem Janusza Wojciechowskiego, ale potem nasze polityczne drogi się rozeszły. Oczywiście poparliśmy jego kandydaturę, bo z zasady popieramy Polaków ubiegających się o ważne unijne funkcje a funkcja komisarza do spraw rolnictwa jest jedną z najważniejszych, Wspólna Polityka Rolna to mniej więcej jedna trzecia unijnego budżetu. Pamiętajmy jednak, że unia nie działa w ten sposób, że komisarz może coś załatwić dla swojego kraju. Pamiętajmy także, że budżet na rolnictwo będzie mniejszy, więc raczej bym się nie spodziewał wyższych subwencji dla polskich rolników. Mnie osobiście najbardziej martwią zapowiedzi, że mniejsze środki zostaną przekazane na tak zwany drugi filar, czyli działania, które nie są bezpośrednio związane z produkcją rolniczą – mówił w „Poglądach i osądach” Stanisław Rakoczy, wicemarszałek i lider PSL w regionie, kandydujący do Sejmu z pozycji drugiej na wspólnej liście PSL i Kukiz '15.
Nasz gość stwierdził, że jest zadowolony z tego aliansu.

– Paweł Kukiz, który mocno nas atakował, potrafił przeprosić, co wśród polityków zdarza się rzadko – stwierdził Rakoczy. – Zaakceptował nasze propozycje, takie jak emerytura wolna od podatku, przekonał nas także do swoich propozycji. Podoba mi się na przykład idea dnia referendalnego.

Zobacz także

2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej 2019-10-11, godz. 10:22 Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu kampanii wyborczej i politycznych planach na przyszłość Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej – Śledzę sondaże przedwyborcze, ale zastanawiam się, jak one są ro ... » więcej 2019-10-10, godz. 09:21 Marcelina Zawisza i Ryszard Galla o dobiegającej końca kampanii wyborczej oraz programach politycznych Marcelina Zawisza, polityczka Lewicy Razem, jedynka na opolskiej liście SLD do Sejmu - Czy jest jedna lewica? Jest jeden komitet lewicy, porozumieliśmy się w ... » więcej 2019-10-09, godz. 08:56 Violetta Porowska i Jacek Wilk o sondażach, programach i możliwych scenariuszach powyborczych Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i jedynka na opolskiej liście PiS - To nie jest czas na liczenie mandatów, które możemy otrzymać, teraz musimy skupić ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »