Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Jarosław Gowin i Violetta Porowska o konwencji Prawa…
2019-09-09, 09:22 Autor: Marek Świercz

Jarosław Gowin i Violetta Porowska o konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie

Jarosław Gowin o wzroście minimalnego wynagrodzenia
Jarosław Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego
- Na konwencji w Lublinie może mniej wybrzmiały te elementy, które są prorozwojowe a tych elementów jest naprawdę wiele. Mówiliśmy o tym w niedziele na konwencji ministra Marcina Ociepy, prezentując rozwiązania adresowane do przedsiębiorców. Ten bardzo radykalny wzrost wynagrodzenia minimalnego może niepokoić przedsiębiorców, ale musimy sobie otwarcie powiedzieć, że wyczerpała się ta szybka ścieżka rozwoju gospodarczego Polski, która polegała na wykorzystaniu taniej siły roboczej. Polacy zasługują na wyższe płace i wiele firm im to zapewni, przedstawiając się na działalność bardziej innowacyjną. Natomiast jest problem setek tysięcy małych firm rodzinnych, problem rzemiosła i usług. Ich trzeba otoczyć polityką osłonową i stąd postulat porozumienia, przyjęty przez PiS, żeby wysokość ZUS-u była uzależniona od dochodów firmy - stwierdził w rozmowie "W cztery oczy" Jarosław Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego.

Nasz gość ocenił, że wdrażanie Konstytucji dla Nauki przebiega sprawnie, choć uczelnie, mimo uzyskania dużej autonomii, ostrożnie korzystając z nowych uprawnień (są jednak wyjątki, takie jak Uniwersytet Śląski). Naszego gościa zapytaliśmy także o wynik ministerialnej kontroli na Politechnice Opolskiej. Gowin stwierdził, że po tragicznej śmierci rektora Marka Tukiendorfa, ta kontrola została odwołana.
- Politechnika potrzebuje dziś spokoju i wyciszenia - stwierdził.
Violetta Porowska o konferencji PiS w Lublinie
Violetta Porowska, wicewojewoda województwa opolskiego
- Sobotnia konwencja PiS była wyjątkowa i niezwykle profesjonalne, ale także bardzo emocjonalna. Widać było to po reakcjach uczestników na nowe propozycje PiS. Wszystkim Polakom ma się żyć dobrze, nie może być podziału na tych, którzy są gorsi i na tych, którzy są lepsi. Chcemy, żeby wszyscy Polacy mieli dobry poziom życia. Jesteśmy wielkim krajem w środku Europy, niezwykle ciężko pracującym, z wielką spuścizną i wielkim dorobkiem. Pokazują to choćby rozpoczęte właśnie Europejskie Dni Dziedzictwa - mówiła w "Poglądach i osądach" wicewojewoda Violetta Porowska, dodając, że nie jesteśmy "maleńkim kraikiem, który ma mieć do końca świata problemy).

Porowska zaznaczyła też, jak ważne jest silne państwo, o którym mówiono w Lublinie.
- Państwo musi być silne, bo są sytuacje, w którym tylko ono działać skutecznie. Pokazała to katastrofa ekologiczna w Warszawie. Nie zawsze samorząd wystarczy - stwierdziła.
Naszego gościa zapytaliśmy także o konserwatywne przesłanie wystąpienia prezesa PiS, który mówił o wspieraniu tradycyjnego modelu rodziny.
- Bo rodzina zawsze była i nadal jest najważniejsza. Jesteśmy tolerancyjni, ale mnożenie płci i inne dziwaczne wymysły to droga donikąd - stwierdziła.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »