Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Jarosław Gowin i Violetta Porowska o konwencji P ...
2019-09-09, 09:22 Autor: Marek Świercz

Jarosław Gowin i Violetta Porowska o konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie

Jarosław Gowin o wzroście minimalnego wynagrodzenia
Jarosław Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego
- Na konwencji w Lublinie może mniej wybrzmiały te elementy, które są prorozwojowe a tych elementów jest naprawdę wiele. Mówiliśmy o tym w niedziele na konwencji ministra Marcina Ociepy, prezentując rozwiązania adresowane do przedsiębiorców. Ten bardzo radykalny wzrost wynagrodzenia minimalnego może niepokoić przedsiębiorców, ale musimy sobie otwarcie powiedzieć, że wyczerpała się ta szybka ścieżka rozwoju gospodarczego Polski, która polegała na wykorzystaniu taniej siły roboczej. Polacy zasługują na wyższe płace i wiele firm im to zapewni, przedstawiając się na działalność bardziej innowacyjną. Natomiast jest problem setek tysięcy małych firm rodzinnych, problem rzemiosła i usług. Ich trzeba otoczyć polityką osłonową i stąd postulat porozumienia, przyjęty przez PiS, żeby wysokość ZUS-u była uzależniona od dochodów firmy - stwierdził w rozmowie "W cztery oczy" Jarosław Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego.

Nasz gość ocenił, że wdrażanie Konstytucji dla Nauki przebiega sprawnie, choć uczelnie, mimo uzyskania dużej autonomii, ostrożnie korzystając z nowych uprawnień (są jednak wyjątki, takie jak Uniwersytet Śląski). Naszego gościa zapytaliśmy także o wynik ministerialnej kontroli na Politechnice Opolskiej. Gowin stwierdził, że po tragicznej śmierci rektora Marka Tukiendorfa, ta kontrola została odwołana.
- Politechnika potrzebuje dziś spokoju i wyciszenia - stwierdził.
Violetta Porowska o konferencji PiS w Lublinie
Violetta Porowska, wicewojewoda województwa opolskiego
- Sobotnia konwencja PiS była wyjątkowa i niezwykle profesjonalne, ale także bardzo emocjonalna. Widać było to po reakcjach uczestników na nowe propozycje PiS. Wszystkim Polakom ma się żyć dobrze, nie może być podziału na tych, którzy są gorsi i na tych, którzy są lepsi. Chcemy, żeby wszyscy Polacy mieli dobry poziom życia. Jesteśmy wielkim krajem w środku Europy, niezwykle ciężko pracującym, z wielką spuścizną i wielkim dorobkiem. Pokazują to choćby rozpoczęte właśnie Europejskie Dni Dziedzictwa - mówiła w "Poglądach i osądach" wicewojewoda Violetta Porowska, dodając, że nie jesteśmy "maleńkim kraikiem, który ma mieć do końca świata problemy).

Porowska zaznaczyła też, jak ważne jest silne państwo, o którym mówiono w Lublinie.
- Państwo musi być silne, bo są sytuacje, w którym tylko ono działać skutecznie. Pokazała to katastrofa ekologiczna w Warszawie. Nie zawsze samorząd wystarczy - stwierdziła.
Naszego gościa zapytaliśmy także o konserwatywne przesłanie wystąpienia prezesa PiS, który mówił o wspieraniu tradycyjnego modelu rodziny.
- Bo rodzina zawsze była i nadal jest najważniejsza. Jesteśmy tolerancyjni, ale mnożenie płci i inne dziwaczne wymysły to droga donikąd - stwierdziła.

Zobacz także

2019-09-19, godz. 09:44 Rozmowy z Przemysławem Dacą o walce z suszą i nowelizacji prawa wodnego oraz Aleksandrą Czerkawską o Jesiennej Konfere ... Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Mam tę przyjemność, że mogę Państwu zakomunikować, że mamy proces negocjacji za sobą, ... » więcej 2019-09-18, godz. 10:19 Dr Bogdan Tomaszek i wiceminister Marcin Ociepa o Odrze Dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A. – Odra jest dla nas bardzo ważna, nasze dwa zakłady – w Kędzierzynie-Koźlu i Policach ... » więcej 2019-09-17, godz. 09:59 Adrian Czubak i Ryszard Galla o Drugim Kongresie Żeglugi Śródlądowej Adrian Czubak, wojewoda Opolski - Drugi Kongres Żeglugi Śródlądowej to swego rodzaju podsumowanie nie tylko roku, który minął od pierwszego kongresu, ale takż ... » więcej 2019-09-16, godz. 10:23 Rozmowy z Patrykiem Jakim i Stanisławem Rakoczym Patryk Jaki, europoseł PiS – Przyjechałem wspierać całą listę Prawa i Sprawiedliwości. Mam głębokie przekonanie, że rządy Zjednoczonej Prawicy są dla Opolszcz ... » więcej 2019-09-15, godz. 08:30 Agnieszka Kamińska o projekcie „Zaczytane Opolskie” Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu Wystartowała trzecia edycja projektu „Zaczytane Opolsk ... » więcej 2019-09-14, godz. 08:35 Izabela Żbikowska o wydarzeniu Global Studies& Festiwal Human DOC Izabela Żbikowska z fundacji HumanDOC - Nie wskazywałabym żadnej kategorii wiekowej, ale raczej chodzi o nasz sposób postrzegania świata. Nasz festiwal jest d ... » więcej 2019-09-13, godz. 10:20 Roland Wrzeciono i Zbigniew Kubalańca o gospodarczych kontaktach naszego regionu z Chinami Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki - W ostatnim czasie Chińczycy ograniczają inwestycje zagraniczne, mniej więcej od 2016 roku. ... » więcej 2019-09-12, godz. 10:23 Sławomir Kłosowski i prof. Krystian Heffner o podciągnięciu do Opola ciepła z Elektrowni Opole Sławomir Kłosowski, były poseł, minister i europoseł, który w kampanii wyborczej startuje z listy PiS do Sejmu - Opolanie dosłownie śpią na cieple i nic z teg ... » więcej 2019-09-11, godz. 10:01 Marcelina Zawisza i Janusz Kowalski o programie wyborczym Lewicy Razem Marcelina Zawisza z Lewicy Razem - Nie przyjechałam namawiać kobiety do aborcji. Przyjechałam, by mówić o tym, jak rozwiązać problem brakujących porodówek, za ... » więcej 2019-09-10, godz. 09:05 Jacek Wilk i Grzegorz Kuliś o podniesieniu płacy minimalnej Jacek Wilk, który otwiera listę kandydatów Konfederacji do Sejmu w naszym okręgu wyborczym - Nasz program gospodarczy jest bardzo prosty: trzeba wrócić do kor ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »