Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Jarosław Gowin i Violetta Porowska o konwencji Prawa…
2019-09-09, 09:22 Autor: Marek Świercz

Jarosław Gowin i Violetta Porowska o konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie

Jarosław Gowin o wzroście minimalnego wynagrodzenia
Jarosław Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego
- Na konwencji w Lublinie może mniej wybrzmiały te elementy, które są prorozwojowe a tych elementów jest naprawdę wiele. Mówiliśmy o tym w niedziele na konwencji ministra Marcina Ociepy, prezentując rozwiązania adresowane do przedsiębiorców. Ten bardzo radykalny wzrost wynagrodzenia minimalnego może niepokoić przedsiębiorców, ale musimy sobie otwarcie powiedzieć, że wyczerpała się ta szybka ścieżka rozwoju gospodarczego Polski, która polegała na wykorzystaniu taniej siły roboczej. Polacy zasługują na wyższe płace i wiele firm im to zapewni, przedstawiając się na działalność bardziej innowacyjną. Natomiast jest problem setek tysięcy małych firm rodzinnych, problem rzemiosła i usług. Ich trzeba otoczyć polityką osłonową i stąd postulat porozumienia, przyjęty przez PiS, żeby wysokość ZUS-u była uzależniona od dochodów firmy - stwierdził w rozmowie "W cztery oczy" Jarosław Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego.

Nasz gość ocenił, że wdrażanie Konstytucji dla Nauki przebiega sprawnie, choć uczelnie, mimo uzyskania dużej autonomii, ostrożnie korzystając z nowych uprawnień (są jednak wyjątki, takie jak Uniwersytet Śląski). Naszego gościa zapytaliśmy także o wynik ministerialnej kontroli na Politechnice Opolskiej. Gowin stwierdził, że po tragicznej śmierci rektora Marka Tukiendorfa, ta kontrola została odwołana.
- Politechnika potrzebuje dziś spokoju i wyciszenia - stwierdził.
Violetta Porowska o konferencji PiS w Lublinie
Violetta Porowska, wicewojewoda województwa opolskiego
- Sobotnia konwencja PiS była wyjątkowa i niezwykle profesjonalne, ale także bardzo emocjonalna. Widać było to po reakcjach uczestników na nowe propozycje PiS. Wszystkim Polakom ma się żyć dobrze, nie może być podziału na tych, którzy są gorsi i na tych, którzy są lepsi. Chcemy, żeby wszyscy Polacy mieli dobry poziom życia. Jesteśmy wielkim krajem w środku Europy, niezwykle ciężko pracującym, z wielką spuścizną i wielkim dorobkiem. Pokazują to choćby rozpoczęte właśnie Europejskie Dni Dziedzictwa - mówiła w "Poglądach i osądach" wicewojewoda Violetta Porowska, dodając, że nie jesteśmy "maleńkim kraikiem, który ma mieć do końca świata problemy).

Porowska zaznaczyła też, jak ważne jest silne państwo, o którym mówiono w Lublinie.
- Państwo musi być silne, bo są sytuacje, w którym tylko ono działać skutecznie. Pokazała to katastrofa ekologiczna w Warszawie. Nie zawsze samorząd wystarczy - stwierdziła.
Naszego gościa zapytaliśmy także o konserwatywne przesłanie wystąpienia prezesa PiS, który mówił o wspieraniu tradycyjnego modelu rodziny.
- Bo rodzina zawsze była i nadal jest najważniejsza. Jesteśmy tolerancyjni, ale mnożenie płci i inne dziwaczne wymysły to droga donikąd - stwierdziła.

Zobacz także

2020-08-03, godz. 08:38 Paweł Kampa o zarzutach prokuratorskich dla marszałka województwa i Konwencji Stambulskiej Jaki jest stosunek Lewicy do afery z zarzutem prokuratorskim dla marszałka województwa? Czy Konwencję Stambulską należy wypowiedzieć? Między innymi te pytania… » więcej 2020-08-02, godz. 08:35 Justyna Merz i Sławomir Gierymski o sprzęcie, jaki marzy się ratownikom – Od paru lat działam w opolskim WODRz-e, z czego bardzo się cieszę – przyznał Sławomir Gierymski, wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce, który… » więcej 2020-08-01, godz. 08:35 Dr Tomasz Greniuch o heroizmie powstańców i okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego – Na pewno wielkie emocje, na pewno adrenalina na wysokim poziomie. Wszyscy czekali na godzinę „W” – powiedział o atmosferze w dniu wybuchu Powstania… » więcej 2020-07-31, godz. 09:10 Dawid Drożdż o jubileuszu, sukcesach i działalności Polskiego Czerwonego Krzyża - Jak każde stowarzyszenie co cztery lata mamy zjazd sprawozdawczo – wyborczy, który podsumowuje działalność, wybiera nowe władzy i wytycza kierunki działania… » więcej 2020-07-30, godz. 08:52 Manfred Grabelus o programach wymiany pieców na węgiel – W latach 60., 70. zaczęliśmy montować na potęgę piece opalane węglem, a teraz ponosimy tego skutki – powiedział Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu… » więcej 2020-07-29, godz. 09:31 Marek Froelich o przebiegu żniw na Opolszczyźnie - Do wczoraj byliśmy optymistami, jeśli chodzi o żniwa - powiedział Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu. Wszystko bowiem wskazywało na to, że… » więcej 2020-07-28, godz. 08:48 Piotr Bujak o tym, że wystarczyła jedna weselna impreza i gmina Głogówek znalazła się w tarapatach. Pięć zakażeń… - Informacja o zakażeniach dotarła do nas w piątek rano i postawiła nas w stan pełnej gotowości. Urząd na dziś funkcjonuje w tym trybie, który znamy z… » więcej 2020-07-27, godz. 09:16 Janusz Kowalski o zamiarze pozbawienia stanowiska marszałka województwa – W najbliższych dniach złożymy wniosek o odwołanie marszałka Andrzeja Buły i mam nadzieję, że przestanie być marszałkiem województwa opolskiego –… » więcej 2020-07-25, godz. 08:30 Mjr Jarosław Timoszuk i sierż. Grzegorz Kowalski o rajdzie rowerowym na rzecz chorych na nowotwory - Minutę po północy 26 lipca wyruszamy do Gdańska na rowerach. Grupa składa się z 3 osób, w tym dwóch funkcjonariuszy z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach… » więcej 2020-07-26, godz. 08:30 Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych - Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »