Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Danutą Łuczak o 'Narodowym Czytaniu'
2019-09-07, 08:50 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z Danutą Łuczak o "Narodowym Czytaniu"

Rozmowa z Danutą Łuczak o "Narodowym Czytaniu"
7 września po raz ósmy, z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, organizowane jest Narodowe Czytanie. Również w Opolu wybrzmią w tym dniu wybrane nowele polskie, stanowiące kanon naszej literatury. O wartości i atrakcyjności Narodowego Czytania przekonywała Danuta Łuczak, kierownik Działu Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

- Miejska Biblioteka Publiczna była aktywna we wszystkich edycjach Narodowego Czytania. Osiem lat temu bardzo nas ucieszyła ta propozycja prezydenta Bronisława Komorowskiego i z wielką radością przyjęliśmy również informację, że aktualny prezydent Andrzej Duda kontynuuje tę akcję – mówiła D. Łuczak.

- Czy jest coś lepszego do promocji dobrych książek, dobrej literatury, jeśli nie taka ogólnopolska akcja? Narodowe Czytanie jest o tyle interesujące, że oczywiście głównym dniem jest pierwsza sobota września, ale ono rozkłada się w czasie, różne instytucje przekładają je na inne terminy i zwykle trwa ono do połowy września, a czasem i dłużej – stwierdziła kierownik Działu Promocji MBP.

- W Opolu będą czytane cztery z ośmiu nowel, które zostały wybrane do Narodowego Czytania: „Sachem” H. Sienkiewicza, „Katarynka” B. Prusa, „Orka” W. S. Reymonta i „Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulza. Do czytania zawsze zapraszamy przedstawicieli wszystkich szczebli władzy, które są w mieście, aktorów, dziennikarzy, muzyków. Tak będzie i w tym roku, już od godz. 15:00 – informowała Danuta Łuczak.
Z Danutą Łuczak rozmawia Ewa Skrabacz

Zobacz także

2020-08-03, godz. 08:38 Paweł Kampa o zarzutach prokuratorskich dla marszałka województwa i Konwencji Stambulskiej Jaki jest stosunek Lewicy do afery z zarzutem prokuratorskim dla marszałka województwa? Czy Konwencję Stambulską należy wypowiedzieć? Między innymi te pytania… » więcej 2020-08-02, godz. 08:35 Justyna Merz i Sławomir Gierymski o sprzęcie, jaki marzy się ratownikom – Od paru lat działam w opolskim WODRz-e, z czego bardzo się cieszę – przyznał Sławomir Gierymski, wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce, który… » więcej 2020-08-01, godz. 08:35 Dr Tomasz Greniuch o heroizmie powstańców i okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego – Na pewno wielkie emocje, na pewno adrenalina na wysokim poziomie. Wszyscy czekali na godzinę „W” – powiedział o atmosferze w dniu wybuchu Powstania… » więcej 2020-07-31, godz. 09:10 Dawid Drożdż o jubileuszu, sukcesach i działalności Polskiego Czerwonego Krzyża - Jak każde stowarzyszenie co cztery lata mamy zjazd sprawozdawczo – wyborczy, który podsumowuje działalność, wybiera nowe władzy i wytycza kierunki działania… » więcej 2020-07-30, godz. 08:52 Manfred Grabelus o programach wymiany pieców na węgiel – W latach 60., 70. zaczęliśmy montować na potęgę piece opalane węglem, a teraz ponosimy tego skutki – powiedział Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu… » więcej 2020-07-29, godz. 09:31 Marek Froelich o przebiegu żniw na Opolszczyźnie - Do wczoraj byliśmy optymistami, jeśli chodzi o żniwa - powiedział Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu. Wszystko bowiem wskazywało na to, że… » więcej 2020-07-28, godz. 08:48 Piotr Bujak o tym, że wystarczyła jedna weselna impreza i gmina Głogówek znalazła się w tarapatach. Pięć zakażeń… - Informacja o zakażeniach dotarła do nas w piątek rano i postawiła nas w stan pełnej gotowości. Urząd na dziś funkcjonuje w tym trybie, który znamy z… » więcej 2020-07-27, godz. 09:16 Janusz Kowalski o zamiarze pozbawienia stanowiska marszałka województwa – W najbliższych dniach złożymy wniosek o odwołanie marszałka Andrzeja Buły i mam nadzieję, że przestanie być marszałkiem województwa opolskiego –… » więcej 2020-07-25, godz. 08:30 Mjr Jarosław Timoszuk i sierż. Grzegorz Kowalski o rajdzie rowerowym na rzecz chorych na nowotwory - Minutę po północy 26 lipca wyruszamy do Gdańska na rowerach. Grupa składa się z 3 osób, w tym dwóch funkcjonariuszy z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach… » więcej 2020-07-26, godz. 08:30 Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych - Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »