Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Adrianem Dwornickim i dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską…
2019-09-06, 09:34 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Adrianem Dwornickim i dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską o Dniach Dziedzictwa

Adrian Dwornicki, animator kultury z Otmuchowa
Adrian Dwornicki, animator kultury z Otmuchowa
- Europejskie Dni Dziedzictwa startują w Otmuchowie już 7 września o godzinie 12:00, zaczynamy od wizyty w zakładach przemysłu cukierniczego, do najmłodszego działu produkcji żelek. Bardzo duże zainteresowanie, mamy już komplet. Zależało mi na tym, by w tym roku urozmaicić program zwiedzania miasta i pokazać, że w dziedzictwo Otmuchowa wpisują się nie tylko zabytki, ale też zakłady cukiernicze, które działają od roku 1952 – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Adrian Dwornicki, animator kultury z Otmuchowa.

Jak mówi nasz gość, także 7 września o 18:00 w sali wystawienniczej Sezam wernisaż wystawy „Otmuchów na starej pocztówce” połączony z prezentacją katalogu wystawy.

- To są widokówki z okresu 1900 – 1945, które gromadziłem przez 25 lat. Około 50 pocztówek na plakatach, w katalogu będzie ich 150. Najwięcej pocztówek zdobyłem na aukcjach niemieckich, unikaty kosztują nawet tysiąc złotych – mówi Dwornicki.

Będzie okazja, by zobaczyć, jak bardzo zmienił się Otmuchów. Nasz gość mówi, że w 1945 roku żołnierze sowieccy zniszczyli około 90 procent zabudowań rynku.
dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.
dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego

- Archeolodzy czytają z ziemi, nasze dziedzictwo kulturowe mieści się i tam. Historycy czytają w archiwach, my tworzymy źródła. W programie EDD będzie sporo wątków archeologicznych, nie tylko przygotowanych przez nasz Instytut Historii UO, ale także przez zaprzyjaźnione instytucje. My będziemy prezentować nasze badania wykopaliskowe – mówiła w ”Poglądach i osądach” dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Jak mówi nasz gość, będzie okazja do prezentacji metod, które są wykorzystywane nie tylko w archeologii, takich na przykład jak skaner czy drukarka 3D. Nasz gość będzie opowiadał na spotkaniu w Brzegu, że archeologia, to coś, co może zmienić życie.

- My spotykamy się nie tylko z tym, co znajdujemy w ziemi, prowadzimy także dialog z ludźmi, którzy przychodzą do nas na wykopaliska, podejmujemy czasem tematy trudne. Bo archeologia, to nie tylko badanie znalezisk sprzed tysięcy lat, ale na przykład tych z ostatnich wojen. Dla ludzi to część ich rodzinnej historii – mówi nasz gość.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »