Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Prof. Mirosław Lenart i prof. Marek Białokur o…
2019-08-27, 09:19 Autor: Marek Świercz

Prof. Mirosław Lenart i prof. Marek Białokur o otwieranej wystawie "Śląsk był polski - będzie polski" oraz tematyce powstań śląskich w nauczaniu historii

Prof. Mirosław Lenart o otwieranej wystawie "Śląsk był polski - będzie polski"
Prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu
- Archiwa Państwowe w Polsce, nie tylko w Opolu i Katowicach, które organizują dzisiejszą wystawę, są predestynowane do tego celu, bo ty mamy materiały archiwalne, które pozwalają na skonstruowanie prawdziwej i interesującej opowieści o powstaniach śląskich. I nawet jeśli te materiały nie zawsze były dla Niemców wygodne, to pamiętajmy, że to właśnie w Opolu działała międzynarodowa komisja plebiscytowa, tu stacjonowały tak zwane wojska rozjemcze, więc nie ma się co dziwić, że te dokumenty spływały do Opola - mówił w rozmowie "W cztery oczy" prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, które dziś zaprasza na wernisaż wystawy "Śląsk był polski - będzie polski".

Nasz gość zaznaczył, że wystawa jest w dużej mierze nastawiona nie tyle na prezentację zdarzeń, co postaci związanych z tymi zdarzeniami, dlatego też z wystawą połączona jest prezentacja portalu powstancyslascy.pl, który umożliwia - między innymi - sprawdzenie, czy nasi przodkowie brali udział w powstaniach śląskich.
Nasz gość podkreśla, że historia powstańczych archiwaliów była niezwykle ciekawa - w 1930 roku ich część została ewakuowana najpierw do Rumunii a potem znalazła się w Stanach Zjednoczonych.

- Ewakuowano ja, bo były tam nazwiska powstańców i istniały poważne obawy, że Niemcy wykorzystają te dokumenty do ich prześladowania - dodaje prof. Lenart.
Prof. Marek Białokur o tym, jak wygląda tematyka powstań śląskich w nauczaniu historii
Prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego
- Jak wygląda obraz powstań śląskich w szkolnej edukacji historycznej? Przed programem przejrzałem najpopularniejsze podręczniki i stwierdziłem, że opis powstań jest dość pełny, choć oczywiście zaprezentowanie tego materiału na jednej lekcji, a tak jest w tej chwili, może nie być łatwe. Kiedyś możliwe było realizowanie regionalnych ścieżek historycznych, czyli poświęcenie dziejom Śląska nawet kilkudziesięciu godzin - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Marek Białokur, Uniwersytetu Opolskiego.

Zdaniem naszego gościa, należy wykorzystywać lekcje historii oraz konferencji historyczny, by zachęcić młodych do samodzielnego poszukiwania wiedzy.

- Ale tu ciekawostka: w polskiej Wikipedii powstania śląskie są opisane w sposób zadowalający, ale już w wersji anglojęzycznej kończą się stwierdzeniem, że były przejawem polskiego nacjonalizmu. Nie brak też informacji, że Polska prześladowała Żydów - dodaje prof. Białokur.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »