Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Agnieszka Bąkowska o tym, jak przygotować dzieck ...
2019-07-20, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Agnieszka Bąkowska o tym, jak przygotować dziecko na wyjazd na pierwszą kolonię lub obóz

Agnieszka Bąkowska o wyjazdach kolonijnych
Okres wakacyjny to czas pierwszych kolonii i obozów. Jak przygotować dziecko na taki wyjazd? Co zrobić, gdy w słuchawce usłyszymy rozpaczliwe: „Zabierz mnie do domu!”? Jak rodzice powinni się przygotować na wakacyjną rozłąkę z dzieckiem? O dobre rady poprosiliśmy Agnieszkę Bąkowską z Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego.
- Dużą trudnością jest wskazanie odpowiedniego wieku dziecka do tego, aby po raz pierwszy wyjechało na kolonię. Wydaje się, że takim dobrym momentem do samodzielnego wyjazdu jest szkoła podstawowa, pierwsza, druga klasa, gdy dziecko ma już doświadczenie funkcjonowania w grupie rówieśniczej, jest bardziej samodzielne i lepiej sobie radzi z przystosowaniem się do warunków na wyjeździe – mówiła pedagog.

- Gdy dziecko dzwoni i mówi o tęsknocie, rodzic przede wszystkim powinien się skontaktować z wychowawcą, kierownikiem wypoczynku, by zapytać o sytuację: jak dziecko sobie radzi, co robi, jak to robi? Teraz rodzice mają wgląd niemal we wszystko co dzieje się na wyjazdach, są media społecznościowe, gdzie na bieżąco wrzucane są informacje, jest kontakt telefoniczny – stwierdziła Agnieszka Bąkowska.

- Rodzice przed wyjazdem dziecka powinni zgromadzić jak najwięcej informacji na temat miejsca, programu wyjazdu, a także kadry. Warto porozmawiać z kierownikiem wyjazdu, by wiedzieć, gdzie będzie przebywało dziecko. Wówczas w trakcie wyjazdu dziecka rodzice będą mogli trochę odpocząć i skupić się na takich potrzebach, które na co dzień są spychane na bok, ze względu na liczne obowiązki - zaznaczyła Bąkowska.

Zobacz także

2019-08-17, godz. 07:35 Arkadiusz Karbowiak o 75. rocznicy utworzenia Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych Arkadiusz Karbowiak, politolog z zawodu, historyk z zamiłowania - Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych kontrowersyjną nie jest - powiedział w porann ... » więcej 2019-08-16, godz. 09:21 Dr Jerzy Sacha i dr Iwona Gilowska o najnowszych badaniach w medycynie Dr Jerzy Sacha z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - To pierwszy na Opolszczyźnie i piąty w Polsce tego typu zabieg. Świadczy to o skali jego trudności - ... » więcej 2019-08-15, godz. 08:35 Rozmowa z Ryszardem Szramem o opolskich obchodach Święta Wojska Polskiego – Od 27 lat, od 1992 roku, 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Ryszard Szram, doradca wojewody opo ... » więcej 2019-08-14, godz. 09:50 Rozmowy z Szymonem Ogłazą i Adamem Leszczyńskim o pracach usprawniających komunikację w Opolu i regionie Szymon Ogłaza, wicemarszałek regionu – W przyszłym roku będzie gotowa obwodnica Dobrodzienia – zapewnił w porannej rozmowie „W cztery oczy” wicemarszałek reg ... » więcej 2019-08-13, godz. 09:32 Martyna Kolemba-Gaschka o projekcie „Od(r)ą do wolności” Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego - "Od(r)ą do wolności" to projekt realizowany w ramach programu wieloletniego Niepodległa, w ramach jego ... » więcej 2019-08-12, godz. 09:52 Paweł Grabowski i Jarosław Pilc o połączeniach partii lewicowych Paweł Grabowski, poseł z Kukiz'15 - PSL przyjął nasze postulaty - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Paweł Grabowski, poseł z Kukiz'15 wyjaśniając ... » więcej 2019-08-11, godz. 08:35 Waldemar Zadka o 11. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego - Jesteśmy postrzegani w kraju jako region, który dba o otoczenie, przestrzeń najbliższą - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Waldemar Zadka, dyrektor Depa ... » więcej 2019-08-10, godz. 08:35 Łukasz Berlik o Opolskiej Nocy Przyrodników - Spotykamy się o godzinie 20.00 na polanie na wyspie Bolko, na tej nieco bliżej stawu. Będzie działo się sporo, jeśli pozwolą warunki atmosferyczne, będziemy ... » więcej 2019-08-09, godz. 10:02 Violetta Porowska i Przemysław Pospieszyński o listach kandydatów na posłów do wyborów parlamentarnych Violetta Porowska, liderka Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie - Listy pokażemy dzisiaj, może w przyszłym tygodniu, na pewno w najbliższym czasie - powie ... » więcej 2019-08-08, godz. 09:05 Cezary Obermajer i dr Błażej Choroś o kampanii wyborczej do parlamentu Rzeczypospolitej - Na Opolszczyźnie będziemy wybierać 12 posłów i 3 senatorów. Taka liczba przewidziana jest przez kodeks wyborczy i wynika z liczby mieszkańców naszego region ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »