Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z prof. Przemysławem Malinowskim i prof. ...
2019-06-13, 10:37 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z prof. Przemysławem Malinowskim i prof. Tomaszem Halskim

Prof. Tomasz Halski o wyniku PMWSZ w Opolu w rankingu portalu „Perspektywy”
Prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu
– To nasz ogromny sukces naszego zespołu, całej uczelni, także studentów. Zaczynaliśmy w tym rankingu w trzeciej dziesiątce, potem awans na piętnaste miejsce, a następnie dziewiąte, piąte i w tym roku trzecie. Tu warto zwrócić uwagę na to, że na pierwszym miejscu jest akademia w Gorzowie, czyli tak naprawdę uczelnia akademicka, a na drugim uczelnia z Białej Podlaskiej, która od kilku lat pretenduje do statusu uczelni akademickiej, bo złożyła dwa wnioski o prawo doktoryzowania. Czyli to wyższy poziom, do którego też się przymierzaliśmy – mówił w rozmowie „W cztery oczy” prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, która w najnowszym rankingu uczelni przygotowanym przez portal „Perspektywy” zajęła trzecie miejsce w kategorii państwowych wyższych szkół zawodowych. Nasz gość stwierdził, że metodologia rankingu zapewne nie jest doskonała (bo dużo zależy od tego, jakie kryteria brane są pod uwagę), ale z jego punktu widzenia najważniejsze jest to, że wszystkie uczelnie badane są tą samą miarą. Rektora Halskiego pytaliśmy także o fuzje PMWSZ z Uniwersytetem Opolskim. Przypomnijmy: porozumienie w tej sprawie zostało podpisane, ale szkoła medyczna się z niego wycofała, bo uznała, że UO nie dotrzymał warunków umowy. Interweniował resort szkolnictwa wyższego, który wcześniej od połączenia uczelni uzależnił zgodę na utworzenie w Opolu kierunku lekarskiego. – Z ostatnich informacji wynika, że połączymy się 15 lipca, więc decyzja zapadnie prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch tygodni – mówi nasz gość.
Prof. Przemysław Malinowski o tym, dlaczego w Nysie się dobrze studiuje
Prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie
– Jak popatrzymy na ranking uniwersytetów i politechnik, to nasz wynik jest mniej więcej podobny: jesteśmy w środku stawki. Biorąc pod uwagę wiek naszych uczelni i potencjał regionu, to jest miejsce bardzo dobre. Inna sprawa, że nie tylko ja, ale także wielu innych rektorów państwowych szkół zawodowych ma poważne zastrzeżenia co do metodologii tworzenia tego rankingu i rzetelności danych branych pod uwagę – mówił w „Poglądach i osądach” prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, która w rankingu „Perspektyw” w kategorii wyższych szkół zawodowych zajęła 15. miejsce. Nasz gość dodał, że – w jego ocenie – ranking bardziej ekscytuje rywalizujących ze sobą rektorów (na przykład Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego), niż maturzystów wybierających przyszłe miejsce kształcenia. Atutem Nysy są przyjazne warunki, wsparcie finansowe miasta (nie tylko stypendia, ale także dopłata do mieszkania) i atrakcyjne kierunki, takie jak jazz i muzyka estradowa a w przyszłości, bo takie są plany uczelni, także aktorstwo.

Zobacz także

2019-07-23, godz. 10:00 Rozmowy z Pawłem Grabowskim oraz dr. Grzegorzem Balawajderem o przedwyborczych politycznych układankach Paweł Grabowski, poseł ruchu Kukiz'15 - Mieliśmy w niedzielę w Warszawie walne zebranie delegatów stowarzyszenia Kukiz '15. Było obecnych 39 na 41 okręgów, mi ... » więcej 2019-07-22, godz. 09:26 Józef Swaczyna i Katarzyna Gołębiowska-Jarek o powiatowych i gminnych przewozach pasażerów Józef Swaczyna, szef konwentu starostów województwa opolskiego - Wybieram się na spotkanie w sprawie funduszu rozwoju przewozów autobusowych, choć wszystko ws ... » więcej 2019-07-21, godz. 08:30 Elżbieta Kampa o inwentaryzacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu zakończyła się inwentaryzacja. Dyrektor placówki, Elżbieta Kampa, podsumowała dla nas to przedsięwzięcie. Zapytaliśm ... » więcej 2019-07-20, godz. 08:30 Agnieszka Bąkowska o tym, jak przygotować dziecko na wyjazd na pierwszą kolonię lub obóz Okres wakacyjny to czas pierwszych kolonii i obozów. Jak przygotować dziecko na taki wyjazd? Co zrobić, gdy w słuchawce usłyszymy rozpaczliwe: „Zabierz mnie d ... » więcej 2019-07-19, godz. 09:55 Marcin Oszańca i Piotr Woźniak o tegorocznych wyborach parlamentarnych Marcin Oszańca, rzecznik opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicja Polska jest projektem, który Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował już ... » więcej 2019-07-18, godz. 09:14 Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku walczącym o miejsca w szkołach średnich Adam Berbelicki, trener z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie - Z naszej perspektywy nabór podwójnego rocznika to jest szansa i możliwość, by wc ... » więcej 2019-07-17, godz. 09:49 Michał Siek i dr Irena Koszyk o wynikach rekrutacji w Opolu Michał Siek, opolski kurator oświaty - W regionie mamy prawie 16 tysięcy absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, na których czeka około 20 tysięcy miejsc ... » więcej 2019-07-16, godz. 09:57 Violetta Porowska i Małgorzata Wilkos o liście kandydatów z województwa Opolskiego do Sejmu Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i liderka struktur Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie - Nagroda w postaci pierwszego miejsca na liście kandydató ... » więcej 2019-07-15, godz. 09:17 Tomasz Kostuś i dr Witold Potwora o konwencji Platformy Obywatelskiej i "szóstce Schetyny" Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej - Na forum programowym w Warszawie PO byli nie tylko parlamentarzyści, ale także działacze i sympatycy Platformy ... » więcej 2019-07-14, godz. 08:35 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o tym, kto może być krwiodawcą i gdzie można oddać krew W wakacje wyraźnie zmniejsza się liczba krwiodawców, a zapotrzebowanie na krew w tym okresie zazwyczaj rośnie. Warto zatem pomyśleć o donacji. O tym, kto może ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »