Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Krzysztofek Sobkowem oraz Robertem Soc ...
2019-04-26, 09:37 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Krzysztofek Sobkowem oraz Robertem Sochą o zawieszonym strajku nauczycieli

Krzysztof Sobków o zawieszonym strajku nauczycieli
Krzysztof Sobków, nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opolu
- Gdy usłyszałem, że ZNP zawiesza strajk, byłem załamany, zaskoczony i zły. Podobnie moi koledzy, by byliśmy gotowi strajkować dalej. Nasza determinacja, poczucie jedności w niemałym zespole, bo nasze grono liczy 110 osób, były bardzo duże. Nie spodziewaliśmy się, że strajk potrwa tak długo, ale chcieliśmy go kontynuować - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Sobków, matematyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Opolu, przedstawiciel Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego.
Nasz gość przyznał, że retoryka strajku, nastawiona na kwestie płacowa, nie była najlepsza, ale zaznaczył, że przepisy mówią, że jednym z powodów strajku mogą być kwestie związane z wynagrodzeniem, więc nie należy się dziwić, że ZNP podniosło tę kwestię. Sobków stwierdził, że oddolne komitety protestacyjne zaczęły się tworzyć za późno, bo praktycznie dopiero w trzecim tygodniu strajku.

- Ale należy pamiętać, że i tak mogły pełnić tylko funkcję doradczą - podkreślił.
Sobków opowiadał też, że nauczyciele, choć nie pracowali, to jednak nie próżnowali, bo cały czas dyskutowali o tym, jak powinna się zmienić polska szkoła, by jak najlepiej pełnić swoją funkcję. Zapytany, czy jest szansa na to, by spór strajkowy doprowadził do powszechnej ogólnokrajowej debaty o przyszłości polskiej oświaty, odpowiedział, że bardzo by tego chciał.

- Co należy zmienić? Bardzo dużo, trzeba się przyjrzeć kwestiom społecznym, wychowawczym, podstawie programowej. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego może się też okazać, że zmienią się nasi rządowi partnerzy - dodał Sobków.
Robert Socha o tegorocznych scenariuszach maturalnych
Robert Socha, rzecznik Kuratorium Oświaty w Opolu
- Czy kryzys maturalny został zażegnany? Jedno możemy stwierdzić na pewno: młodzież nie musi się martwić o ty, czy będzie mogła przystąpić do egzaminu dojrzałości. W większości szkół maturzyści zostali sklasyfikowani, choć wciąż mamy 12 placówek, głownie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim i kluczborskim, gdzie rady pedagogiczne się nie zebrały - stwierdził w "Poglądach i osądach" Robert Socha, rzecznik prasowy opolskiego Kuratorium Oświaty.

Socha przypomniał, że opolski kurator Michał Siek od początku apelował do strajkujących nauczycieli, by pamiętali, że zgodnie z prawem oświatowym muszą działać dla dobra dzieci.

- Uczniowie nie są winni temu, że nauczyciele zarabiają tyle, ile zarabiają - podkreślił.
Zapytany o to, czy do kuratorium trafiały informacje, że nauczyciele, którzy nie przystąpili do strajku, są w taki czy inny sposób szykanowani przez kolegów, stwierdził, że takich sygnałów było sporo, zarówno od nauczycieli, jak i rodziców.

- Rodzice opowiadali, że podczas egzaminów uczniowie brawami przywitali tych nauczycieli i tych wolontariuszy, którzy zjawili się na egzaminach, tymczasem strajkujący nauczyciele reagowali głośnym buczeniem - stwierdził Socha.

Zobacz także

2019-05-27, godz. 09:58 Rozmowa z Agnieszką Mikucką i Rafałem Bartkiem Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Mamy naprawdę rekordową frekwencję, do urn poszło 37,91 procent uprawn ... » więcej 2019-05-26, godz. 08:35 Rozmowa z Izabelą Maciałek o tym, jak to jest być mamą w Opolu W Dniu Matki rozmawialiśmy o tym, jak to jest być mamą w Opolu. Iza Maciałek ze Stowarzyszenia Mamy z Opola opowiedziała o skutecznej współpracy opolskich mam ... » więcej 2019-05-25, godz. 08:35 Rozmowa z Justyną Wicińską o opolskiej Senioradzie W sobotni poranek zapraszaliśmy na opolską Senioradę (25.05, godz. 15:00-18:30). Po raz kolejny organizatorzy postanowili zainspirować zarówno seniorów, jak i ... » więcej 2019-05-24, godz. 10:03 Rozmowy z Violettą Porowską i Rafałem Tkaczem Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Będziemy dzisiaj uroczyście otwierali Centrum Obsługi Cudzoziemców. Bardzo nowoczesne, bardzo przyjazne – powiedział ... » więcej 2019-05-23, godz. 10:12 Rozmowa z Mateuszem Rakiem i Romanem Kolkiem o nowej, stałej bazie LPR Mateusz Rak, kierownik bazy HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu - Już nie mogliśmy się doczekać, baza była budowana w sąsiedztwie tymczasowej i prze ... » więcej 2019-05-22, godz. 11:25 Rozmowy z Aleksandrą Zwarycz i Justyna Soppą Aleksandra Zwarycz z Centrum Dialogu Obywatelskiego opolskiego ratusza - Nic nie jest pewne dopóki nie zakończymy całego procesu, przed nami bardzo ważny etap ... » więcej 2019-05-21, godz. 09:52 Rozmowy z Markiem Witkiem oraz dr. hab. Robertem Geislerem o różnorodności kulturowej Opolszczyzny Marek Witek, pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Wielokulturowości - Konferencja ma dać sygnał w naszym województwie, że temat nie jest nam obojętny i tyczy s ... » więcej 2019-05-20, godz. 09:43 Rozmowy z Krzysztofem Dryndą oraz Michałem Kramarzem o programie "Cała Polska Strefą Ekonomiczną" Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - To jest zupełnie nowa jakość. Dzisiaj inwestor, który myśli o rozwoju swojego przed ... » więcej 2019-05-19, godz. 08:45 Rozmowa z Romanem Szczepankiem o Kulturalnym Śniadaniu w ramach Dni Opola Trwają Dni Opola. Wśród atrakcji przygotowanych dla mieszkańców naszego miasta jest także niedzielne Kulturalne Śniadanie (19 maja, godz. 11:00-17:00, pl. Jan ... » więcej 2019-05-18, godz. 09:15 Rozmowa z Grażyną Sokołowską o ofercie eukacyjnej Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Biadaczu Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Biadaczu działa od września zeszłego roku, ale w sobotę, 18 maja br. oficjalnie otworzyła swoją nową siedzibę. O of ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »