Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości…
2019-04-21, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy

O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy
O. Wojciech Ziółek, jezuita, misjonarz, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku
W wielkanocny poranek połączyliśmy się z daleką Syberią. O. Wojciech Ziółek, jezuita, misjonarz, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku, opowiedział nam o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy.

- Христос воскрес! Воистину воскрес! Od dzisiaj, od dzisiejszej Paschalnej Nocy tak właśnie będziemy się pozdrawiać wśród naszych parafian. Tak pozdrawiają się między sobą świeccy, do księdza w tym czasie nikt nie powie „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”, tylko wszyscy mówią właśnie: "Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!". To jest pozdrowienie, które aż do zesłania Ducha Świętego, do Zielonych Świąt, będzie nam towarzyszyć – mówił o. Ziółek SJ.
- Pascha to jest święto nad świętami. Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, to próżna jest nasza wiara. Nie ma drugiego takiego święta. Wszystko inne blednie przy tej dzisiejszej nocy. To jest istota i najważniejsza kwestia naszej wiary. Bez właściwego obchodzenia tego święta, bez eksplozji radości z nim związanej, nasza wiara nie będzie pełna – przekonywał jezuita.

- Katolicy są w Rosji w mniejszości i jest nam trochę trudniej. Nasze obrzędy niewiele mówią przeciętnemu Rosjaninowi. Wielkopiątkowa droga krzyżowa po ulicach, wokół kościoła, czy procesja rezurekcyjna – w prawosławiu nie ma takiego nabożeństwa. Katolikom jest trudniej, ale przez lata prześladowań komunistycznych ocalili wiarę i zwyczaje – mówił o. Wojciech.

- Po upadku komunizmu pojawiły się w Rosji kartki świąteczne, a także wiele artykułów z literami „ХВ”, czyli skrótem od słów „Chrystus Zmartwychwstał”. Takie elementy niewątpliwie pomagają wejść w świąteczną atmosferę. Są też zwyczaje, które jednoczą katolików i prawosławnych, jak np. zwyczaj błogosławienia pokarmów, czyli tzw. święconka – opowiadał misjonarz.

- W naszej tomskiej parafii, która jest największą parafią na Syberii, jeśli chodzi o liczbę wiernych, w tych świątecznych dniach w kościele jest około 300 osób. To jest wielki tłum, w porównaniu z innymi katolickimi parafiami – dodał jezuita.

Zobacz także

2020-06-05, godz. 08:55 Violetta Porowska o kampanii wyborczej - Przekaz był bardzo jasny: trzeba przerwać ten teatralny spektakl udowadniania, że w Polsce nic się nie dzieje w ramach walki z koronawirusem, że Polska zaprzepaściła… » więcej 2020-06-04, godz. 08:30 Jarosław Gałęza o częstotliwości odwiedzin muzeów po „odmrożeniu" Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej - Nie jesteśmy zbyt szczęśliwi jeśli chodzi o liczbę osób odwiedzających, ale też nie znaczy to, że jest jakaś… » więcej 2020-06-03, godz. 08:23 Sabina Nowosielska o trudnej sytuacja urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu, który z powodu epidemii został zamknięty Sabina Nowosielska, burmistrz Kędzierzyna-Koźla - Jest to jeden wydział, który zajmował się kontaktem z naszymi mieszkańcami - mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-06-02, godz. 08:40 Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw COVID”, cennym osoczu ozdrowieńców i aktualnym zapotrzebowanie na … Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu - Jak dotąd zgłosiło się 10-ciu ozdrowieńców, jednak krew można było wykorzystać tylko od 5-ciu - mówiła w porannej… » więcej 2020-06-01, godz. 08:49 Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu… - Od 13 czerwca przywracamy całą dotychczasową ofertę, którą mieliśmy przed pandemią, ale wtedy też wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy, bo będzie to wakacyjny… » więcej 2020-05-31, godz. 08:30 Elżbieta Janiczek o chorobach wywołanych paleniem, profilaktyce zdrowotnej. Nie tylko z okazji Światowego Dnia Bez Tyt… - Ja oczywiście nie palę papierosów – podkreśliła dr Elżbieta Janiczek, ordynator oddziału pulmunologicznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej 2020-05-27, godz. 08:12 Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolskiego - Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział w porannej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »