Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o rado ...
2019-04-21, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy

O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy
O. Wojciech Ziółek, jezuita, misjonarz, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku
W wielkanocny poranek połączyliśmy się z daleką Syberią. O. Wojciech Ziółek, jezuita, misjonarz, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku, opowiedział nam o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy.

- Христос воскрес! Воистину воскрес! Od dzisiaj, od dzisiejszej Paschalnej Nocy tak właśnie będziemy się pozdrawiać wśród naszych parafian. Tak pozdrawiają się między sobą świeccy, do księdza w tym czasie nikt nie powie „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”, tylko wszyscy mówią właśnie: "Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!". To jest pozdrowienie, które aż do zesłania Ducha Świętego, do Zielonych Świąt, będzie nam towarzyszyć – mówił o. Ziółek SJ.
- Pascha to jest święto nad świętami. Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, to próżna jest nasza wiara. Nie ma drugiego takiego święta. Wszystko inne blednie przy tej dzisiejszej nocy. To jest istota i najważniejsza kwestia naszej wiary. Bez właściwego obchodzenia tego święta, bez eksplozji radości z nim związanej, nasza wiara nie będzie pełna – przekonywał jezuita.

- Katolicy są w Rosji w mniejszości i jest nam trochę trudniej. Nasze obrzędy niewiele mówią przeciętnemu Rosjaninowi. Wielkopiątkowa droga krzyżowa po ulicach, wokół kościoła, czy procesja rezurekcyjna – w prawosławiu nie ma takiego nabożeństwa. Katolikom jest trudniej, ale przez lata prześladowań komunistycznych ocalili wiarę i zwyczaje – mówił o. Wojciech.

- Po upadku komunizmu pojawiły się w Rosji kartki świąteczne, a także wiele artykułów z literami „ХВ”, czyli skrótem od słów „Chrystus Zmartwychwstał”. Takie elementy niewątpliwie pomagają wejść w świąteczną atmosferę. Są też zwyczaje, które jednoczą katolików i prawosławnych, jak np. zwyczaj błogosławienia pokarmów, czyli tzw. święconka – opowiadał misjonarz.

- W naszej tomskiej parafii, która jest największą parafią na Syberii, jeśli chodzi o liczbę wiernych, w tych świątecznych dniach w kościele jest około 300 osób. To jest wielki tłum, w porównaniu z innymi katolickimi parafiami – dodał jezuita.

Zobacz także

2019-05-21, godz. 09:52 Rozmowy z Markiem Witkiem oraz dr. hab. Robertem Geislerem o różnorodności kulturowej Opolszczyzny Marek Witek, pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Wielokulturowości - Konferencja ma dać sygnał w naszym województwie, że temat nie jest nam obojętny i tyczy s ... » więcej 2019-05-20, godz. 09:43 Rozmowy z Krzysztofem Dryndą oraz Michałem Kramarzem o programie "Cała Polska Strefą Ekonomiczną" Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - To jest zupełnie nowa jakość. Dzisiaj inwestor, który myśli o rozwoju swojego przed ... » więcej 2019-05-19, godz. 08:45 Rozmowa z Romanem Szczepankiem o Kulturalnym Śniadaniu w ramach Dni Opola Trwają Dni Opola. Wśród atrakcji przygotowanych dla mieszkańców naszego miasta jest także niedzielne Kulturalne Śniadanie (19 maja, godz. 11:00-17:00, pl. Jan ... » więcej 2019-05-18, godz. 09:15 Rozmowa z Grażyną Sokołowską o ofercie eukacyjnej Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Biadaczu Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Biadaczu działa od września zeszłego roku, ale w sobotę, 18 maja br. oficjalnie otworzyła swoją nową siedzibę. O of ... » więcej 2019-05-17, godz. 09:30 Rozmowy z Arkadiuszem Wickiewiczem oraz Zbigniewem Kubalańcą o Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym Arkadiusz Wickiewicz, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w III LO w Opolu - Jeżeli weźmiemy pod uwagę tegoroczne badanie statystyczne, które przeprowadził mie ... » więcej 2019-05-16, godz. 09:43 Rozmowa z prof. Klausem Ziemerem i prof. Markiem Białokurem o tym, jak wielkie znaczenie ma tak zwana polityka history ... Prof. Klaus Ziemer, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Historia jest bardzo żywa, zwłaszcza w stosunkach polsko-niemieckich. ... » więcej 2019-05-15, godz. 09:30 Rozmowy z Rolandem Wrzeciono i Grzegorzem Kulisiem o unijnym wsparciu finansowym dla przedsiębiorców Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki - Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki powstało w 2008 roku, żeby zająć się przekazywaniem u ... » więcej 2019-05-14, godz. 10:51 Rozmowy z wiceministrem Marcinem Ociepą i Maciejem Badorą o rozwoju specjalnych stref ekonomicznych. Marcin Ociepa wiceminister przedsiębiorczości i technologii. - Mamy dzisiaj ważną konferencję promującą nowe rozwiązania, które weszły w życie w ramach ustaw ... » więcej 2019-05-15, godz. 08:30 Rozmowy z Sebastianem Szczurkiem oraz dr. Witoldem Potworą o tym, jak zmieniało się podejście Polaków do pracy w ostat ... Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu - U nas w ZUS-ie nie zauważyliśmy ani zwiększonej liczby zwolnień leka ... » więcej 2019-05-12, godz. 09:00 Rozmowa z lek. med. Tomaszem Sachańbińskim o Europejskim Dniu Walki z Czerniakiem 12 maja przypada Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Ze specjalistą chirurgii onkologicznej, lek. med. Tomaszem Sachańbińskim z Opolskiego Centrum Onkologii ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »