Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Ireneuszem Jakim i prof. Arkadiuszem N ...
2019-03-22, 09:11 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Ireneuszem Jakim i prof. Arkadiuszem Nowakiem

Ireneusz Jaki o obchodach Światowego Dnia Wody w Opolu
Ireneusz Jaki, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu
– W piątek rozpoczynamy obchody Światowego Dnia Wody w Opolu panelem dyskusyjnym – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Ireneusz Jaki, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. W sobotę będą atrakcje dla dzieci. – Staramy się milusińskim zapewnić to, aby ten dzień był atrakcyjny – dodał. – Musimy dbać o wodę coraz bardziej. Statystyki są przerażające: 1,8 mld ludności na świecie ma utrudniony dostęp do wody. Zasoby wody pitnej w Polsce plasują nas na ostatnim miejscu w Europie – zwrócił uwagę. Prezes Jaki podkreśla jednak, że w ostatnim dziesięcioleciu zmalało zużycie wody i jest to efektem edukacji.
Prof. Arkadiusz Nowak o tym, że w Polsce jest mniej wody pitnej niż w Egipcie
Prof. Arkadiusz Nowak, botanik Uniwersytetu Opolskiego
– Polska nie jest gigantem, jeśli chodzi o zasobność wody pitnej. Jesteśmy poniżej Egiptu. Jeżeli nawet opad jest wyższy, to i tak woda z terenu Polski bardzo szybko spływa, zasoby wody podziemnej się kurczą i każdego roku spada ilość dostępnej wody na jednego mieszkańca – alarmował prof. Arkadiusz Nowak, botanik Uniwersytetu Opolskiego. – Przyjdzie taki dzień, że odkręcimy kran i nie poleci nic. Na Opolszczyźnie na szczęście dużego dramatu nie ma bo mamy podziemny zbiornik wody pitnej „Trias”, jest u nas więcej opadów, niż na innych terenach kraju i jesteśmy blisko gór – zaznaczył. Nasz region jest jednak regionem rolniczym i potrzeba tu dużo wody.

Zobacz także

2019-04-22, godz. 08:35 Ks. Rafał Przybyła o procesji konnej, która odbywa się Żędowic do Zawadzkiego Ks. Rafał Przybyła, diecezjalny duszpasterz miłośników koni z Diecezji Gliwickiej 22 kwietnia, jak w każdy Poniedziałek Wielkanocny od 34 lat, z Żędowic do Z ... » więcej 2019-04-21, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy » więcej 2019-04-20, godz. 08:35 Ks. Waldemar Klinger o tym dlaczego w Wielką Sobotę święcimy pokarm Ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry - To nie tylko polski zwyczaj. Pokarmy święci się także w innych krajach Europy - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2019-04-19, godz. 08:19 Rozmowa z Martyną Nakonieczny i Romanem Kolkiem o roli i kompetencjach pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa - Komisja z udziałem pełnomocnika marszałka do spraw wielokulturowości odbyła się ... » więcej 2019-04-18, godz. 10:16 Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś g ... Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola - Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:08 Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka - Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, ... » więcej 2019-04-16, godz. 10:18 Rozmowy z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i Markiem Cholewą Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole Pod koniec marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną. ... » więcej 2019-04-15, godz. 10:49 Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy ... » więcej 2019-04-14, godz. 08:30 Rozmowa z Markiem Szubrytem o XV Opolskich Podbiegach „Wstawać, wstawać, nie udawać” - tak Narodowe Centrum Polskiej Piosenki budzi nas z zimowego snu i zaprasza na XV PODBIEGI. O idei podbiegania, o tych, którzy ... » więcej 2019-04-13, godz. 08:30 Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 r. informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w le ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »