Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Magdalena Matyjaszek o obchodach Dnia Przyjaźni ...
2019-03-23, 08:45 Autor: Ewa Skrabacz

Magdalena Matyjaszek o obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Magdalena Matyjaszek o opolskich obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
O tegorocznych opolskich obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (20-22.03), a także o codziennej współpracy z miastem partnerskim Székesfehérvár, rozmawialiśmy z Magdaleną Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Opola.
Z Magdaleną Matyjaszek rozmawia Ewa Skrabacz
- 23 marca 2007 r. parlamenty obu krajów, Polski i Węgier uchwaliły ten dzień jako nasze wspólne święto. W Opolu obchodzimy je naprzemiennie, tzn. co dwa lata wydarzenia dzieją się w naszym mieście i na terenie województwa opolskiego, a co dwa lata w Székesfehérvár i komitacie Fejér. Zarówno miasta, Opole i Székesfehérvár są związane umową partnerską, jak i województwo opolskie z komitatem Fejér – informowała Magdalena Matyjaszek.

- Székesfehérvár jest jednym z najbardziej aktywnych miast partnerskich Opola i nasza współpraca odbywa się na wielu płaszczyznach. Współpracujemy przede wszystkim w dziedzinie kultury i sportu – dodała naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Opola.

- Program tegorocznych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej był bardzo rozbudowany. Zorganizowaliśmy m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej tzw. „Leczo językowe”, czyli naukę trudnych słówek węgierskich. Poza tym odbył się quiz wiedzy o historii i kulturze Węgier, a wszyscy chętni mogli skosztować tradycyjnej potrawy węgierskiej – relacjonowała Magdalena Matyjaszek.

Zobacz także

2019-07-16, godz. 09:57 Violetta Porowska i Małgorzata Wilkos o liście kandydatów z województwa Opolskiego do Sejmu Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i liderka struktur Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie - Nagroda w postaci pierwszego miejsca na liście kandydató ... » więcej 2019-07-15, godz. 09:17 Tomasz Kostuś i dr Witold Potwora o konwencji Platformy Obywatelskiej i "szóstce Schetyny" Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej - Na forum programowym w Warszawie PO byli nie tylko parlamentarzyści, ale także działacze i sympatycy Platformy ... » więcej 2019-07-14, godz. 08:35 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o tym, kto może być krwiodawcą i gdzie można oddać krew W wakacje wyraźnie zmniejsza się liczba krwiodawców, a zapotrzebowanie na krew w tym okresie zazwyczaj rośnie. Warto zatem pomyśleć o donacji. O tym, kto może ... » więcej 2019-07-13, godz. 08:35 Rozmowa z majorem Leszkiem Radzikiem o tym, czym jest służba wojskowa 10. Opolska Brygada Logistyczna otwiera dziś (13.07) drzwi dla tych, którzy chcą podjąć wojskowe wyzwanie i wstąpić do wojska… na jeden dzień. O tym, czym jes ... » więcej 2019-07-12, godz. 09:59 Robert Bryk i Marek Staszewski o budżecie opolskiego NFZ Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zmniejszenie kolejek do leczenia zaćmy, do rezonansu magnetycznego, do badań tomografii komputerowej - między ... » więcej 2019-07-11, godz. 10:03 Andrzej Mazur i Ryszard Szram o Dniu Pamięci Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Andrzej Mazur, były radny sejmiku województwa - Była to inicjatywa sejmiku, ale wielu radnych należy do stowarzyszeń kresowych i przenosili tą wolę na forum s ... » więcej 2019-07-10, godz. 09:49 Grzegorz Obara i Tomasz Kosmala o sposobach wspierania organizacji i Opolskim Regionalnym Funduszu Rozwoju Grzegorz Obara,prezes Opolskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju. Fundusz - Fundusz uruchomił dwa produkty pożyczkowe na wkład własny i pomostowe na realizację ... » więcej 2019-07-09, godz. 10:06 Violetta Porowska i Witold Potwora o konwencji programowej "Myśląc Polska" Violetta Porowska, przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie i wicewojewoda - Konwencja była niezwykła, wspaniała przygotowana z wielkim rozmach ... » więcej 2019-07-08, godz. 09:34 Rozmowy z Maciejem Stefańskim i Moniką Czech-Tańczuk o programie "Czyste powietrze" - Jeżeli chodzi o WFOŚ to w radzie nadzorczej jestem dwa lata i jestem zorientowany co Fundusz robi, na co wydaje pieniądze i komu pomaga - powiedział w poran ... » więcej 2019-07-07, godz. 08:40 Z dr Barbarą Curyło o sukcesie Uniwersytetu Opolskiego Uniwersytet Opolski, jako jeden z pięciu polskich uniwersytetów, znalazł się w sieci Uniwersytetów Europejskich. Kulisy skutecznego aplikowania o 5 mln euro p ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »