Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Magdalena Matyjaszek o obchodach Dnia Przyjaźni ...
2019-03-23, 08:45 Autor: Ewa Skrabacz

Magdalena Matyjaszek o obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Magdalena Matyjaszek o opolskich obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
O tegorocznych opolskich obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (20-22.03), a także o codziennej współpracy z miastem partnerskim Székesfehérvár, rozmawialiśmy z Magdaleną Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Opola.
Z Magdaleną Matyjaszek rozmawia Ewa Skrabacz
- 23 marca 2007 r. parlamenty obu krajów, Polski i Węgier uchwaliły ten dzień jako nasze wspólne święto. W Opolu obchodzimy je naprzemiennie, tzn. co dwa lata wydarzenia dzieją się w naszym mieście i na terenie województwa opolskiego, a co dwa lata w Székesfehérvár i komitacie Fejér. Zarówno miasta, Opole i Székesfehérvár są związane umową partnerską, jak i województwo opolskie z komitatem Fejér – informowała Magdalena Matyjaszek.

- Székesfehérvár jest jednym z najbardziej aktywnych miast partnerskich Opola i nasza współpraca odbywa się na wielu płaszczyznach. Współpracujemy przede wszystkim w dziedzinie kultury i sportu – dodała naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Opola.

- Program tegorocznych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej był bardzo rozbudowany. Zorganizowaliśmy m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej tzw. „Leczo językowe”, czyli naukę trudnych słówek węgierskich. Poza tym odbył się quiz wiedzy o historii i kulturze Węgier, a wszyscy chętni mogli skosztować tradycyjnej potrawy węgierskiej – relacjonowała Magdalena Matyjaszek.

Zobacz także

2019-04-21, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy » więcej 2019-04-20, godz. 08:35 Ks. Waldemar Klinger o tym dlaczego w Wielką Sobotę święcimy pokarm Ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry - To nie tylko polski zwyczaj. Pokarmy święci się także w innych krajach Europy - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2019-04-19, godz. 08:19 Rozmowa z Martyną Nakonieczny i Romanem Kolkiem o roli i kompetencjach pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa - Komisja z udziałem pełnomocnika marszałka do spraw wielokulturowości odbyła się ... » więcej 2019-04-18, godz. 10:16 Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś g ... Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola - Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:08 Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka - Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, ... » więcej 2019-04-16, godz. 10:18 Rozmowy z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i Markiem Cholewą Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole Pod koniec marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną. ... » więcej 2019-04-15, godz. 10:49 Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy ... » więcej 2019-04-14, godz. 08:30 Rozmowa z Markiem Szubrytem o XV Opolskich Podbiegach „Wstawać, wstawać, nie udawać” - tak Narodowe Centrum Polskiej Piosenki budzi nas z zimowego snu i zaprasza na XV PODBIEGI. O idei podbiegania, o tych, którzy ... » więcej 2019-04-13, godz. 08:30 Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 r. informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w le ... » więcej 2019-04-12, godz. 09:30 Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy oraz Karoliną Trościanką o X ... Grzegorz Kuliś z BCC - Od kandydata do pracy oczekujemy i piątek w indeksie, i doświadczenia zawodowego. Wiem, że to oczekiwanie w kwestii doświadczenia zawod ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »