Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Beatą Jabłońską i Anną Radlak
2019-03-07, 10:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Beatą Jabłońską i Anną Radlak

Beata Jabłońska [fot. Agnieszka Lubczańska]
Beata Jabłońska [fot. Agnieszka Lubczańska]
Beata Jabłońska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego

- Na tą chwilę nie mamy szczegółowych przepisów wykonawczych dotyczących rozszerzonego programu 500+, ale w mediach pojawiają się już pewne terminy - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Beata Jabłońska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- Na tę chwilę jest informacja, że od 1 lipca będzie można składać wnioski o 500+ na pierwsze dziecko i to prawdopodobnie się potwierdzi. Wnioski, które będą złożone do 32 sierpnia - wypłata nastąpi w październiku, ale zaznaczam, że to jeszcze niepotwierdzone informacji - dodała Beata Jabłońska. Wypłata pieniędzy następuje po pozytywnej weryfikacji złożonego wniosku. Jedynie w przypadku, kiedy jeden z rodziców pracuje za granicą, czas sprawdzenia wniosku jest nieco dłuższy. - Taki wniosek kierowany jest do wojewody i jest rozpatrywany pod względem przepisów o koordynacji świadczeń. W zeszłym roku takich wniosków wpłynęło do urzędu wojewódzkiego 15 tysięcy. Dotyczyły one zarówno świadczenia 500+ i świadczeń rodzinnych - wyjaśnił gość porannej rozmowy.
Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu o przyjmowaniu wniosków i wypłatach 500+
Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu

W "Poglądach i osądach" Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu, które zajmuje się przyjmowaniem wniosków i wypłatami 500+ powiedziała, że wg szacunków po rozszerzeniu programu skorzysta z niego w sumie 17 tys. dzieci w stolicy regionu. Obecnie beneficjentami jest 9 tys. dzieci. - Pracy będzie dużo więcej, bo dużo więcej będzie wniosków, ale będą one łatwiejsze, bo nie trzeba będzie obliczać dochodów w przypadku tak jak obecnie w przypadkach, gdzie obowiązuje kryterium dochodowe - wyjaśniła dyrektor Radlak. Kryterium dochodowe zniknie, bo świadczenie będzie należało się każdemu, kto ma choć jedno dziecko.

Zobacz także

2019-04-24, godz. 09:33 Rozmowa z Maciejem Kalskim i Tomaszem Kwiatkiem o nowych zadaniach jakie stoją przed urzędami pracy Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu - Sytuacja na opolskim rynku pracy jest naprawdę dobra, mamy w tej chwili 22. tysiące bezrobotnych, ... » więcej 2019-04-23, godz. 09:39 Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Michałem Siekiem o sporze Mniejszości Niemieckiej z resortem edukacji na temat nauczania ... Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Resort edukacji zmienił interpretację przepisów oświatowych i uzn ... » więcej 2019-04-22, godz. 08:35 Ks. Rafał Przybyła o procesji konnej, która odbywa się Żędowic do Zawadzkiego Ks. Rafał Przybyła, diecezjalny duszpasterz miłośników koni z Diecezji Gliwickiej 22 kwietnia, jak w każdy Poniedziałek Wielkanocny od 34 lat, z Żędowic do Z ... » więcej 2019-04-21, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy » więcej 2019-04-20, godz. 08:35 Ks. Waldemar Klinger o tym dlaczego w Wielką Sobotę święcimy pokarm Ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry - To nie tylko polski zwyczaj. Pokarmy święci się także w innych krajach Europy - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2019-04-19, godz. 08:19 Rozmowa z Martyną Nakonieczny i Romanem Kolkiem o roli i kompetencjach pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa - Komisja z udziałem pełnomocnika marszałka do spraw wielokulturowości odbyła się ... » więcej 2019-04-18, godz. 10:16 Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś g ... Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola - Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:08 Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka - Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, ... » więcej 2019-04-16, godz. 10:18 Rozmowy z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i Markiem Cholewą Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole Pod koniec marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną. ... » więcej 2019-04-15, godz. 10:49 Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »