Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Ewą Morawską-Jerye oraz Agnieszką Jóźw ...
2019-02-22, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowa z Ewą Morawską-Jerye oraz Agnieszką Jóźwin-Dalecką o e-dowodach i e-pitach

Ewa Morawska-Jerye o e-dowodach
Ewa Morawska-Jerye, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Opola
- Pod zdjęciem będzie widniał numer KAN. Będzie on służył do wprowadzenia na klawiaturę czytnika, aby potwierdzić, że e-dowód osobisty jest nasz. Nie będziemy więc musieli pokazywać dowodu urzędnikowi, nasze dane wyświetlą się na monitorze - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Ewa Morawska-Jerye, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Opola. Od poniedziałku 4 marca będą wydawane nowe, e-dowody osobiste. Nie ma konieczności wymiany obecnie posiadanych dokumentów, jeśli nie upłynął jeszcze ich termin ważności. E-dowód osobisty może zastąpić podpis elektroniczny, ale w momencie składania wniosku o wyrobienie dowodu, należy zaznaczyć, że chce się mieć taką funkcję.

Dodajmy, że w piątek 1 marca do godziny 11.30 będzie można składać wnioski o wyrobienie "starego" dowodu osobistego. Po tej godzinie, system informatyczny w urzędach gmin przestanie działać, nie załatwimy więc w wydziale spraw obywatelskich nic. System zacznie działać w poniedziałek, 4 marca, rano. Wtedy wszystkie złożone wnioski o dowód osobisty będą dotyczyły już e-dowodu. Przerwa w przyjmowaniu wniosków o dowód osobisty jest związana z koniecznością zmiany systemów informatycznych.
Agnieszka Jóźwin-Dalecka o e-pitach
Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzecznik prasowy Krajowej Administracji Skarbowej
W "Poglądach i osądach" gościła Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzecznik prasowy Krajowej Administracji Skarbowej, rozmowa dotyczyła e-pitów. Od 15 lutego można rozliczyć się z fiskusem korzystając z wypełnionego już przez skarbówkę zeznania. - W ciągu tygodnia działania systemu w ten sposób rozliczyło się około 23 tysiące opolan - powiedziała Agnieszka Jóźwin-Dalecka. Jeśli nie zalogujemy się do swojego zeznania podatkowego z do końca kwietnia urząd skarbowy uzna nas za rozliczonych. Warto jednak się zalogować, jeśli chcemy odliczyć ulgi lub rozliczyć się z małżonkiem.

Zobacz także

2019-03-18, godz. 09:45 Rozmowa z Adrianem Czubakiem i Andrzejem Kasiurą o naborze do Funduszu Dróg Samorządowych Adrian Czubak, wojewoda opolski Ruszył nabór wniosków do rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych. - Ogromne zainteresowanie było już przed ogłoszeniem n ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:35 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf 17 marca przypada 74. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. O niedzielnych uroczystościach w Łambinowicach, a także o świadkach historii opowiadała dr Vio ... » więcej 2019-03-16, godz. 08:35 Michał Jakubik o Festiwalu Grand OFF oraz Sputniku nad Opolem O filmach nagrodzonych w 12. edycji festiwalu Grand OFF, a także o kinie rosyjskim, czyli kolejnej odsłonie festiwalu „Sputnik nad Opolem” rozmawialiśmy z Mic ... » więcej 2019-03-14, godz. 11:16 Rozmowy z Pawłem Fudalą z NFZ i Sebastianem Szczurkiem z ZUS Paweł Fudala z opolskiego NFZ - Akcja edukacyjna "Kasa za bobasa" będzie trwała, choć dobiega końca jej pierwszy etap - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" ... » więcej 2019-03-14, godz. 09:22 Rozmowy z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz - Jestem mocno zdumiony - równie dobrze można podjąć uchwałę, że w Nysie poruszamy się tylko samochodami elektrycznymi koloru ... » więcej 2019-03-13, godz. 10:30 Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Arkadiuszem Jasińskim Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola – Program funkcjonalno-użytkowy to coś więcej niż koncepcja, ale mniej niż dokumentacja techniczna. Jest to dokument ... » więcej 2019-03-12, godz. 10:24 Rozmowy z Aleksandrą Zwarycz i Tomaszem Kosmalą Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego. – To gremium specjalistów, ekspertów, gremium opiniodawczo-doradcze prezydenta – powiedziała o p ... » więcej 2019-03-11, godz. 09:39 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą o krytycznym wobec Opolszczyzny raporcie Najwyższej Izby Kontroli oraz Elżbietą Kampą ... Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego - Myślę, że z kulturą w naszym regionie nie jest tak źle. Samorząd województwa nie tylko utrzymuje wł ... » więcej 2019-03-10, godz. 09:00 Rozmowa z prof. dr. hab. Markiem Masnykiem o 25. rocznicy utworzenia Uniwersytetu Opolskiego 10 marca 1994 r. uchwalona została ustawa o utworzeniu Uniwersytetu Opolskiego. W 25. rocznicę tego wydarzenia do wspomnień o historii naszej opolskiej uczeln ... » więcej 2019-03-09, godz. 08:35 Rozmowa z ks. dr. hab. Krystianem Kałużą o idei Wielkopostnych Wykładów Otwartych Od dziś (9.03), w każdą sobotę Wielkiego Postu, wykładowcy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, w ramach Wielkopostnych Wykładów Otwartych, będą od ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »