Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Ewą Morawską-Jerye oraz Agnieszką Jóźwin-Dalecką…
2019-02-22, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowa z Ewą Morawską-Jerye oraz Agnieszką Jóźwin-Dalecką o e-dowodach i e-pitach

Ewa Morawska-Jerye o e-dowodach
Ewa Morawska-Jerye, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Opola
- Pod zdjęciem będzie widniał numer KAN. Będzie on służył do wprowadzenia na klawiaturę czytnika, aby potwierdzić, że e-dowód osobisty jest nasz. Nie będziemy więc musieli pokazywać dowodu urzędnikowi, nasze dane wyświetlą się na monitorze - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Ewa Morawska-Jerye, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Opola. Od poniedziałku 4 marca będą wydawane nowe, e-dowody osobiste. Nie ma konieczności wymiany obecnie posiadanych dokumentów, jeśli nie upłynął jeszcze ich termin ważności. E-dowód osobisty może zastąpić podpis elektroniczny, ale w momencie składania wniosku o wyrobienie dowodu, należy zaznaczyć, że chce się mieć taką funkcję.

Dodajmy, że w piątek 1 marca do godziny 11.30 będzie można składać wnioski o wyrobienie "starego" dowodu osobistego. Po tej godzinie, system informatyczny w urzędach gmin przestanie działać, nie załatwimy więc w wydziale spraw obywatelskich nic. System zacznie działać w poniedziałek, 4 marca, rano. Wtedy wszystkie złożone wnioski o dowód osobisty będą dotyczyły już e-dowodu. Przerwa w przyjmowaniu wniosków o dowód osobisty jest związana z koniecznością zmiany systemów informatycznych.
Agnieszka Jóźwin-Dalecka o e-pitach
Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzecznik prasowy Krajowej Administracji Skarbowej
W "Poglądach i osądach" gościła Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzecznik prasowy Krajowej Administracji Skarbowej, rozmowa dotyczyła e-pitów. Od 15 lutego można rozliczyć się z fiskusem korzystając z wypełnionego już przez skarbówkę zeznania. - W ciągu tygodnia działania systemu w ten sposób rozliczyło się około 23 tysiące opolan - powiedziała Agnieszka Jóźwin-Dalecka. Jeśli nie zalogujemy się do swojego zeznania podatkowego z do końca kwietnia urząd skarbowy uzna nas za rozliczonych. Warto jednak się zalogować, jeśli chcemy odliczyć ulgi lub rozliczyć się z małżonkiem.

Zobacz także

2020-01-29, godz. 08:34 Nadinsp. Jarosław Kaleta o bezpieczeństwie Opolszczyzny - Podobnie jak rok temu, w większości odnotowujemy spadek ilości przestępstw przy wzroście wykrywalności. Wykrywalność za 2019 rok wynosi 72%, ale przy niektórych… » więcej 2020-01-28, godz. 09:34 Marcin Ociepa o otwarciu biura poselskiego w Opolu, a także wizycie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Anny Budzanowskiej… - Jestem przekonany że tak, to jest powszechne odczucie i w Warszawie i Opolu, że do tego połączenia powinno dojść – powiedział w porannej rozmowie „W 4 oczy”… » więcej 2020-01-27, godz. 09:31 Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO – Jeśli zostanę zgłoszony przez Senat albo grupę elektorów bądź Radę Uczelni to tak. Te kwestie reguluje statut uczelni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-01-26, godz. 09:00 Bogdan Jasiński o konkursach organizowanych przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach Do Wielkanocy jeszcze sporo czasu, ale w Muzeum Wsi Opolskiej już teraz ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj. W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej… » więcej 2020-01-25, godz. 09:00 Adam Tomal o akcji profilaktycznej w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji "Pink Lips" (20-26.01). Także dziś (25.01) w Centrum Handlowym Karolinka będzie… » więcej 2020-01-24, godz. 10:15 Rafał Bartek o bilansie i obchodach 30-lecia TSKN - To będzie aktywny rok. Otrzymaliśmy dodatkowe środki finansowe ze strony niemieckiej na budowę wyzwania o które staraliśmy się ponad 10 lat, chodzi o Centrum… » więcej 2020-01-23, godz. 08:58 St. sierż. Dariusz Świątczak o sposobach oszustów na zdobycie pieniędzy - Każda taka intryga i oszustwo bazuje na ogromnym ładunku emocjonalnym. Często o tym mówimy seniorom, a w 2019 roku przeszkoliliśmy ponad 14 tysięcy seniorów… » więcej 2020-01-22, godz. 09:41 Dr Paweł Gębka o profilaktyce raka szyjki macicy i świadomości kobiet w tym zakresie – Niestety, umieralność na raka jest u nas zdecydowanie większa w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Jest o około 80% wyższa niż przeciętna – powiedział… » więcej 2020-01-21, godz. 09:18 Andrzej Buła o wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - Otwieramy nowy rok. Rozmawiamy o tym w jakim momencie jesteśmy jeśli chodzi o wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, rozmawiamy o tym jakie… » więcej 2020-01-20, godz. 08:55 Rafał Tkacz o nadchodzących przedterminowych wyborach na burmistrza Ozimka Rafał Tkacz dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Chętni mogą się zgłosić do Urzędu Miejskiego w Ozimku, tam urzędnik wyborczy przyjmuje zgłoszenia… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »