Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Lucyną Jaki oraz dr. Bartoszem Kuświki ...
2019-02-18, 09:58 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Lucyną Jaki oraz dr. Bartoszem Kuświkiem o dokonaniach Ireny Sendlerowej i relacjach polsko-izraelskich

Lucyna Jaki o dokonaniach Ireny Sendlerowej
Lucyna Jaki, dyrektor przedszkola Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia w Opolu
- Nasze przedszkole chce zaznaczyć, to co Irena Sendler robiła, że była bohaterką i wspaniałą osobą - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Lucyna Jaki, dyrektor przedszkola Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia w Opolu. Irena Sendler w czasie II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci z getta warszawskiego. Szacuje się, że w ten sposób ocaliła około 2500 istnień. Dzieci otrzymywały fałszywe dokumenty, świadczące o tym, że nie mają żydowskiego pochodzenia. Prawdziwe dane uratowanych Irena Sendler spisała, listę włożyła do butelki i zakopała pod jabłonią. Po wojnie lista została odnaleziona, co pozwoliło na połączenie dzieci z ocalałymi z Holocaustu rodzicami lub ich krewnymi.

- W tym roku nasze dzieci na moście Ireny Sendler będą rozdawały przechodniom jabłka oraz butelki przechodniom. W butelkach będą życzenia i podziękowania napisane przez dzieci - powiedziała Lucyna Jaki.
Dr. Bartosz Kuświk o relacjach polsko-izraelskich
Dr Bartosz Kuświk, naczelnik delegatury IPN w Opolu
- To nie była prawda. Nie było nazistowskiego polskiego reżimu. Jedyny jaki istniał to reżim nazistowski III Rzeszy Niemieckiej - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, dr Bartosz Kuświk, naczelnik delegatury IPN w Opolu. Skomentował w ten sposób relację amerykańskiej dziennikarki Adrei Mitchel, która stwierdziła, że Żydzi w powstanie w getcie walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi. - Powstanie w getcie było walką o godną śmierć, mówienie o tym, że Polacy, czy państwo polskie jest współwinne holokaustowi jest po prostu kłamstwem - podkreślił dr Kuświk. - Naszym zadaniem jako IPN jest edukować, pisać, mówić o tym co się działo. To jedyna droga, aby informować świat o tym jak wyglądała prawda - dodał gość Radia Opole.

Zobacz także

2019-07-17, godz. 09:49 Michał Siek i dr Irena Koszyk o wynikach rekrutacji w Opolu Michał Siek, opolski kurator oświaty - W regionie mamy prawie 16 tysięcy absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, na których czeka około 20 tysięcy miejsc ... » więcej 2019-07-16, godz. 09:57 Violetta Porowska i Małgorzata Wilkos o liście kandydatów z województwa Opolskiego do Sejmu Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i liderka struktur Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie - Nagroda w postaci pierwszego miejsca na liście kandydató ... » więcej 2019-07-15, godz. 09:17 Tomasz Kostuś i dr Witold Potwora o konwencji Platformy Obywatelskiej i "szóstce Schetyny" Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej - Na forum programowym w Warszawie PO byli nie tylko parlamentarzyści, ale także działacze i sympatycy Platformy ... » więcej 2019-07-14, godz. 08:35 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o tym, kto może być krwiodawcą i gdzie można oddać krew W wakacje wyraźnie zmniejsza się liczba krwiodawców, a zapotrzebowanie na krew w tym okresie zazwyczaj rośnie. Warto zatem pomyśleć o donacji. O tym, kto może ... » więcej 2019-07-13, godz. 08:35 Rozmowa z majorem Leszkiem Radzikiem o tym, czym jest służba wojskowa 10. Opolska Brygada Logistyczna otwiera dziś (13.07) drzwi dla tych, którzy chcą podjąć wojskowe wyzwanie i wstąpić do wojska… na jeden dzień. O tym, czym jes ... » więcej 2019-07-12, godz. 09:59 Robert Bryk i Marek Staszewski o budżecie opolskiego NFZ Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zmniejszenie kolejek do leczenia zaćmy, do rezonansu magnetycznego, do badań tomografii komputerowej - między ... » więcej 2019-07-11, godz. 10:03 Andrzej Mazur i Ryszard Szram o Dniu Pamięci Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Andrzej Mazur, były radny sejmiku województwa - Była to inicjatywa sejmiku, ale wielu radnych należy do stowarzyszeń kresowych i przenosili tą wolę na forum s ... » więcej 2019-07-10, godz. 09:49 Grzegorz Obara i Tomasz Kosmala o sposobach wspierania organizacji i Opolskim Regionalnym Funduszu Rozwoju Grzegorz Obara,prezes Opolskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju. Fundusz - Fundusz uruchomił dwa produkty pożyczkowe na wkład własny i pomostowe na realizację ... » więcej 2019-07-09, godz. 10:06 Violetta Porowska i Witold Potwora o konwencji programowej "Myśląc Polska" Violetta Porowska, przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie i wicewojewoda - Konwencja była niezwykła, wspaniała przygotowana z wielkim rozmach ... » więcej 2019-07-08, godz. 09:34 Rozmowy z Maciejem Stefańskim i Moniką Czech-Tańczuk o programie "Czyste powietrze" - Jeżeli chodzi o WFOŚ to w radzie nadzorczej jestem dwa lata i jestem zorientowany co Fundusz robi, na co wydaje pieniądze i komu pomaga - powiedział w poran ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »