Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Wandą Sobiborowicz i Michałem Siekiem
2019-01-09, 09:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowa z Wandą Sobiborowicz i Michałem Siekiem

Wanda Sobiborowicz o nadchodzących protestach i strajkach
Wanda Sobiborowicz, prezes opolskiego okręgu ZNP
- Myślę, że powinien być protest nauczycieli, bo nadchodzi ten czas - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Wanda Sobiborowicz, prezes opolskiego okręgu ZNP. - Rozporządzenie, które przedstawiła pani minister, dotyczące podwyżek od 120 do 160 złotych brutto, to po prostu jest kpina - dodała. W 2017 roku podwyżki wyniosły od 86 do 99 złotych brutto. Oprócz tegorocznych podwyżek, zapowiedziano także kolejne w 2019 roku. W sunie wynagrodzenie bazowe nauczycieli wzrośnie o 15 procent. - Policjanci dostali 600 złotych podwyżki, my proponujemy podwyżki wysokości 1000 złotych do kwoty bazowej. Ustawa budżetowa jeszcze nie jest uchwalona, więc jest to możliwe - uważa gość Radia Opole. Jej zdaniem taka podwyżka pozwoli nauczycielom na pracę w jednej szkole, a nie w kilku i da poczucie bezpieczeństwa finansowego. - Wcześniej nauczyciele zostali pozbawieni dodatku mieszkaniowego - to oszczędność 129 mln zł w budżecie państwa, nowe zasady udzielania urlopu zdrowotnego, to kolejna oszczędność 137 mln zł rocznie, a wydłużenie czasu awansu zawodowego to 23 mln zł rocznych oszczędności, więc z tych pieniędzy mogą być podwyżki sfinansowane - mówiła Wanda Sobiborowicz.
Michał Siek o konsekwencjach jakie niosą za sobą strajki
Michał Siek, opolski kurator oświaty
- Trwają rozmowy, 10 stycznia zaplanowane jest kolejne spotkanie kierownictwa resortu z przedstawicielami ZNP, być może dojdzie do porozumienia - zaznaczył w "Poglądach i osądach" Michał Siek, opolski kurator oświaty. - W 2017 roku została powołana komisja do spraw statusu zawodowego nauczycieli. Zajmowała się i sposobem oceniania nauczycieli i wynagradzania. Jest zgoda co do tego, że system wynagradzania jest przestarzały, nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom - dodał. Zaznaczył także, że wynagrodzenie podstawowe dyplomowanego nauczyciela to 62% całkowitej kwoty jaką otrzymuje. - Trzeba też przypomnieć, że ZNP straszył jeszcze niedawno masowymi zwolnieniami, a teraz wielu nauczycieli ma sporo nadgodzin, więc ich wynagrodzenie jest jeszcze większe - powiedział.
Dodał, że przed podwyżką z 2017 roku ostatnia regulacja płacowa miała miejsce w 2012 roku.
Jeśli zapadnie decyzja o strajku, musi odbyć się cała procedura obejmująca negocjacje i referendum w każdej szkole. - Jest jeszcze strona etyczna, w mojej ocenie strajk jest niedopuszczalny, bo konstytucja gwarantuje zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i prawo do nauki, która jest obowiązkowa do 18 roku życia. Cóż jest winny uczeń, że jest taka sytuacja. Jeśli uczeń nie pozna dobrze materiału czy związek weźmie za to odpowiedzialność - pytał opolski kurator oświaty. - Jeśli dojdzie do strajku to opieka nad dziećmi musi być zapewniona, bo co mają zrobić rodzice, którzy pracują? - dodał.
Z Wandą Sobiborowicz rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza
Z Michałem Siekiem rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz także

2019-12-13, godz. 11:23 Dr Zbigniew Bereszyński i dr Tomasz Greniuch o wprowadzenie stanu wojennego na Opolszczyźnie i działaniach IPN o tym w… Dr Zbigniew Bereszyński, legendarny opozycjonista i historyk, od lat bada dzieje opozycji w czasach PRL – Pracowałem na moją monografią rewolucji solidarnościowej… » więcej 2019-12-12, godz. 10:02 Małgorzata Adamska i Michał Wojczyszyn o innowacjach i wsparciu dla przedsiębiorców Małgorzata Adamska, dyrektor OCRG ds. wyboru projektów - Nabór jest skierowany do najszerszej grupy przedsiębiorców, bo to jest jedyny nabór w którym duży przedsiębiorca… » więcej 2019-12-11, godz. 09:06 Adrian Czubak i Tomasz Wiciak o wsparciu Funduszu Dróg Samorządowych dla samorządów Adrian Czubak, wojewoda opolski - Definitywnie zamykamy rok 2019, a rok 2020 już otworzyliśmy, bo jesteśmy już po naborach.– mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy”… » więcej 2019-12-10, godz. 10:37 Tomasz Kostuś i Paweł Kampa o tym, jak opozycja szykuje się do wyborów prezydenckich i zaskakującej kandydaturze Szymona… Tomasz Kostuś, poseł PO i szef struktur partii w Opolu – Odpowiedzi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej były najbardziej trafne, przemyślane i najbardziej odnoszące się… » więcej 2019-12-09, godz. 10:05 Violetta Porowska i Dariusz Kaśków o zadaniach pełnomocników w kampanii prezydenckiej Violetta Porowska, poseł, szefowa PiS w regionie - Traktujemy te wybory bardzo poważnie – powiedziała w rozmowie „W 4 oczy” poseł Violeta Porowska, szefowa PiS… » więcej 2019-12-08, godz. 08:30 Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny O bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny, o zaangażowaniu studentów i ich pierwszych krokach w świecie realnych problemów opowiedziały dr Magdalena… » więcej 2019-12-07, godz. 08:30 Kamila i Monika Poznańskie o tym, jak pomagać czworonogom w czasie zimy Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt i dlatego z troską pochyla się nad nimi fundacja Psie Marzenie. Dziś (7.12) wolontariusze zapraszali na Mikołajkowy… » więcej 2019-12-06, godz. 10:09 Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach ruchu drogowego oraz Tomaszem Zawadzkim o karcie Opolce Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu - Sytuacja w których dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu są codziennością. Jeśli mamy kilka pasów ruchu… » więcej 2019-12-05, godz. 10:33 Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów w Opolu Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR – Myślę, że 10 miejsce to nawet za nisko, powinniśmy nawet mieć wyższe miejsce – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2019-12-04, godz. 09:55 Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie opolskiej oświaty Michał Siek, opolski kurator oświaty – Badanie PISA sprawdza umiejętności piętnastolatków, te nabyte w szkole i w domu. Jest przeprowadzane co trzy lata. W tym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »