Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Piotrem Mielcem i Agnieszką Żurakowską ...
2018-12-03, 09:50 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Piotrem Mielcem i Agnieszką Żurakowską o rozwoju organizacji turystycznej

Rozmowa z Piotrem Mielcem o rozwoju organizacji turystycznej
Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
- Rada do spraw Kompetencji Sektora Turystyki została powołana przy Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu i ma na celu rozpoznania najważniejszych potrzeb branży turystycznej. Podzieliliśmy tematykę na cztery główne działy: hotelarstwo, gastronomię, biura podróży oraz piloci i przewodnicy, czyli osoby animujące czas wolny. Tu zostaną opracowane szczegółowe programy nauczania, które pozwolą na różnych poziomach edukacji za zunifikowanie umiejętności - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Nasz gość mówił, że w czasach PRL branża turystyczna była branżą prestiżową, bo dawała szansę na wyjazd za granicę, kontakt z wielkim światem. Po roku 1989 podupadła i teraz - jak twierdzi Mielec - trzeba ją stopniowo odbudować, bo właściciele hoteli i lokali gastronomicznych skarżą się na brak wykwalifikowanych kadr.

W konferencji poświęconej określeniu potrzeb szkoleniowych, która odbędzie się dziś w Opolu weźmie, udział około 40 osób. To eksperci, przedstawiciele branży turystycznej i samorządowcy.
Agnieszka Żurakowska o zmaganiach związanych z prowadzeniem hotelu
Agnieszka Żurakowska, właścicielka hotelu "Dębowe Wzgórze"
- Mamy poważny problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Z tego, co się orientuję, na Opolszczyźnie mamy jedną szkolą gastronomiczną w zespole szkół na ulicy Hallera w Opolu oraz pracownię gastronomiczną przy Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku. Ale absolwenci szukają praktyk poza regionem, w takich centrach turystycznych jak Zakopane - mówiła w "Poglądach i osądach" Agnieszka Żurakowska, właścicielka hotelu "Dębowe Wzgórze" w Pokrzywnej u podnóża Gór Opawskich.

Nasz gość mówił także o współpracy z czeskimi partnerami - polscy narciarze mieszkają w polskich hotelach, ale korzystają ze stoków w Czechach, bo próba stworzenia stoku na zboczach Biskupiej Kopy została skutecznie storpedowana przez ekologów i urzędników odpowiedzialnych za ochronę środowiska.

Zobacz także

2019-10-23, godz. 10:40 Dagmara Kawoń-Noga i Zbigniew Kubalańca o kondycji opolskich bibliotek i instytucjach kultury w regionie Dagmara Kawoń-Noga, była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu – Krajowa Rada Biblioteczna nie tylko opiniuje wszystkie akty prawne związane ... » więcej 2019-10-22, godz. 10:04 Piotr Mielec i Magdalena Matyjaszek o promocji regionu w raporcie NIK i promocji Opola w kraju i za granicą Piotr Mielec – dyrektor biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Najwyższa Izba Kontroli opublikowała na początku października raport, w którym p ... » więcej 2019-10-21, godz. 10:21 Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił u ... » więcej 2019-10-20, godz. 08:35 Teresa Rozmarynowska o tym, dlaczego warto być aktywnym seniorem i jak skutecznie wyciągać z domu osoby starsze W Europejskim Dniu Seniora (20.10) rozmawialiśmy o codzienności osób starszych. Teresa Rozmarynowska, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Opola, opowiedziała ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »