Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Piotrem Mielcem i Agnieszką Żurakowską ...
2018-12-03, 09:50 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Piotrem Mielcem i Agnieszką Żurakowską o rozwoju organizacji turystycznej

Rozmowa z Piotrem Mielcem o rozwoju organizacji turystycznej
Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
- Rada do spraw Kompetencji Sektora Turystyki została powołana przy Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu i ma na celu rozpoznania najważniejszych potrzeb branży turystycznej. Podzieliliśmy tematykę na cztery główne działy: hotelarstwo, gastronomię, biura podróży oraz piloci i przewodnicy, czyli osoby animujące czas wolny. Tu zostaną opracowane szczegółowe programy nauczania, które pozwolą na różnych poziomach edukacji za zunifikowanie umiejętności - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Nasz gość mówił, że w czasach PRL branża turystyczna była branżą prestiżową, bo dawała szansę na wyjazd za granicę, kontakt z wielkim światem. Po roku 1989 podupadła i teraz - jak twierdzi Mielec - trzeba ją stopniowo odbudować, bo właściciele hoteli i lokali gastronomicznych skarżą się na brak wykwalifikowanych kadr.

W konferencji poświęconej określeniu potrzeb szkoleniowych, która odbędzie się dziś w Opolu weźmie, udział około 40 osób. To eksperci, przedstawiciele branży turystycznej i samorządowcy.
Agnieszka Żurakowska o zmaganiach związanych z prowadzeniem hotelu
Agnieszka Żurakowska, właścicielka hotelu "Dębowe Wzgórze"
- Mamy poważny problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Z tego, co się orientuję, na Opolszczyźnie mamy jedną szkolą gastronomiczną w zespole szkół na ulicy Hallera w Opolu oraz pracownię gastronomiczną przy Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku. Ale absolwenci szukają praktyk poza regionem, w takich centrach turystycznych jak Zakopane - mówiła w "Poglądach i osądach" Agnieszka Żurakowska, właścicielka hotelu "Dębowe Wzgórze" w Pokrzywnej u podnóża Gór Opawskich.

Nasz gość mówił także o współpracy z czeskimi partnerami - polscy narciarze mieszkają w polskich hotelach, ale korzystają ze stoków w Czechach, bo próba stworzenia stoku na zboczach Biskupiej Kopy została skutecznie storpedowana przez ekologów i urzędników odpowiedzialnych za ochronę środowiska.

Zobacz także

2018-12-13, godz. 09:49 Rozmowy z Romanem Kolkiem i Violettą Porowską o konwencie marszałków Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - Rozmowy były bardzo rzeczowe, konkretne, rozmawialiśmy na temat psychiatrii dziecięcej - powiedział w pora ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:35 Rozmowy z Mieczysławem Wojtaszkiem i Andrzejem Mrowcem Mieczysław Wojtaszek, przewodniczący rady opolskiego oddziału NFZ – Spada liczba samorządów realizujących programy dofinansowywane przez NFZ, a także tych rea ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:52 Rozmowa z Przemysławem Zychem i dr Krystyną Słodczyk o oczyszczaczach powietrza w żłobkach i przedszkolach Przemysław Zych, wiceprezydent Opola - Oczyszczacze niwelują w powietrzu nie tylko z pyłów, ale także bakterii i wirusów. Były prowadzone rozmowy z opolskimi ... » więcej 2018-12-10, godz. 09:54 Rozmowa z Robertem Brykiem o ubezpieczeniach dzieci i Sebastianem Szczurkiem Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - 26 tysięcy dzieci w naszym regionie nie jest zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego - powiedział w porannej ... » więcej 2018-12-09, godz. 09:00 Rozmowa z Izabelą Zeman o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia w opolskim hospicjum Betania Spotkania z uczniami opolskich szkół, koncerty, akcje charytatywne, happeningi i zbiórki publiczne - to tylko niektóre elementy kampanii "Hospicjum to też Życ ... » więcej 2018-12-09, godz. 08:40 Rozmowa z Markiem Łabno o 5. Marszu Mikołajów w Opolu - Po raz pierwszy będzie taniec Mikołajów. Można choreografię zobaczyć na YouTube, poćwiczyć w domu i spróbujemy go odtańczyć - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-08, godz. 09:00 Ryszard Ziaja o IV Staniszczańskim Wieczorze Muzyki Adwentowej Gościem Poglądów i osądów był Ryszard Ziaja, dyrektor artystyczny IV Staniszczańskich Wieczorów Muzyki Adwentowej, które odbędą się w druga i trzecią niedziel ... » więcej 2018-12-08, godz. 08:40 Rozmowa z Jolantą Kawecką o tym, dlaczego nie wstąpiła do klubu radnych KO - Bardzo chcę zostać w partii, mam problemy osobiste i nie mogę sobie pozwolić na to, żeby siedzieć na zebraniach klubowych - powiedziała w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-07, godz. 10:43 Rozmowy z Anną Rajchel i Agnieszką Franczyk o nowych mediach Dr Anna Rajchel z Politechniki Opolskiej - Myślę, że prędzej czy później pojawią się nowe zawody, specjaliści od kształcenia e-umiejętności. I chodzi nie tylk ... » więcej 2018-12-06, godz. 09:33 Rozmowa z Szymonem Ogłazą i Sylwestrem Brząkałą o transporcie kolejowym i nowych inwestycjach Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego - Do funkcjonowania spółki Polregio, w której jako region mamy około 3 procent udziałów, dołożyliśmy w ty ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »